ԱՄՆ-Իրան լարվածությունը պայթյունավտանգ է Մերձավոր Արևելքի համար. Լավրով
Միացյալ Նահանգների և Իրանի միջև հարաբերությունների ներկայիս լարվածությունը պայթյունավտանգ է ամբողջ Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանի համար։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին RT-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Այս իրադրությունը սկզբունքորեն պայթյունավտանգ է ոչ միայն Իրանի, այլև ամբողջ Մերձավոր Արևելքի համար։ Կան շատ ականներ, որոնք կպայթեն դրանց վրա ոտք դնելու առաջին իսկ պահին»,- հայտարարել է Լավրովը։
Նա նշել է, որ Իրանը Ռուսաստանի մոտ գործընկերն է, հետևաբար ռուսական կողմը չի կարող անտարբեր լինել այն զարգացումների նկատմամբ, որոնք տեղի են ունենում տարածաշրջանում։ «Իրանը մեր գործընկերն է՝ մոտ գործընկերն ու հարևանը։ Իհարկե, մենք անտարբեր չենք դեպքերի ներկայիս զարգացման նկատմամբ»,- ասել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարարը։
Նա հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն, Իրանն ու Իսրայելը գիտեն, որ Ռուսաստանը պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ մերձավորաևելյան տարածաշրջանում լարվածության թոթափման հարցում։

Напряженность в отношениях между США и Ираном взрывоопасна для всего Ближнего Востока - Лавров
Нынешняя напряженность в отношениях между Соединенными Штатами и Ираном взрывоопасна для всего ближневосточного региона. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью RT заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
«Эта ситуация в корне взрывоопасна не только для Ирана, но и для всего Ближнего Востока. Есть много мин, которые взорвутся в первый же момент, когда на них наступишь», — сказал Лавров.
Он отметил, что Иран является близким партнером России, поэтому российская сторона не может оставаться равнодушной к событиям, происходящим в регионе. «Иран — наш партнер, близкий партнер и сосед. Конечно, мы не равнодушны к текущему развитию событий», — сказал российский министр иностранных дел.
Он заявил, что США, Иран и Израиль знают, что Россия готова внести свой вклад в снижение напряженности в ближневосточном регионе.