Պուտինը և Սի Ծինփինը տեսակապով զրույց են անցկացրել
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը տեսակապով զրույց են անցկացրել։ Քննարկումների սկզբում Պուտինը շեշտել է, որ ռուս-չինական համապարփակ գործընկերությունը և ռազմավարական փոխգործակցությունը օրինակելի բնույթ են կրում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ զրույցի բաց հատվածի տեսանյութը տարածել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Ըստ ՌԴ նախագահի՝ Մոսկվայում և Պեկինում նախկինում տեղի ունեցած շփումների ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ գործակցության հետագա խորացման հիմնական ուղղությունները։ Ռուսաստանի և Չինաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունն արդեն երրորդ տարին է՝ գերազանցում է 200 միլիարդ դոլարը։ Պուտինը շեշտել է, որ Ռուսաստանը Չինաստան էներգառեսուրսների մատակարարման առումով առաջատարն է։
Սի Ծինփինն իր հերթին շեշտել է, որ չին-ռուսական հարաբերությունները զարգացման նոր փուլ են մտնում, առևտրային համագործակցությունը դինամիկ և կայուն կերպով զարգանում է, արագ տեմպերով զարգանում է նաև նոր ոլորտներում գործակցությունը։
Իր հերթին, ինչպես տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը, ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ գլխավորը տեսակապով տեղի ունեցած զրույցի փակ հատվածն է։ Քննարկման օրակարգում միջազգային հարցերն են և երկկողմ հարաբերությունները:

Путин и Си Цзиньпин провели переговоры в формате видеоконференции
Президент Российской Федерации Владимир Путин и председатель КНР Си Цзиньпин провели переговоры в формате видеоконференции. Владимир Путин в разговоре подчеркнул, что российско-китайское всестороннее партнерство и стратегическое сотрудничество носят образцовый характер.
Как передает “Арменпресс”, пресс-служба Кремля опубликовала видеозапись открытой части разговора.
По словам президента России, в ходе предыдущих контактов в Москве и Пекине стороны обсудили основные направления дальнейшего углубления двустороннего сотрудничества. Торговый оборот между Россией и Китаем третий год подряд превышает 200 миллиардов долларов. Путин подчеркнул, что Россия является лидером в поставках энергоресурсов в Китай.
Си Цзиньпин, в свою очередь, подчеркнул, что китайско-российские отношения вступают в новый этап развития, торговое сотрудничество развивается динамично и стабильно, также быстро развивается сотрудничество и в новых областях.
Как сообщает “РИА Новости”, пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что основной была закрытая часть видеоконференции. Обсуждались международные вопросы и двусторонние отношения.