Փաշինյանը և Ալիևը Աբու Դաբիում հանդիպումը շարունակում են «դեմ առ դեմ» ձևաչափով
Աբու Դաբիում ավարտվել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ընդլայնված կազմով հանդիպումը։ Երկու երկրների ղեկավարները հանդիպումը շարունակում են «դեմ առ դեմ» ձևաչափով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ընդլայնված կազմով հանդիպմանը հայկական կողմից մասնակցել են ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Ադրբեջանական կողմից մասնակցել են Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուսաֆաևը, Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, Ադրբեջանի նախագահի արտաքին քաղաքական հարցերով օգնական Հիքմեթ Հաջիևը, Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարություններով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբայովը։
Փաշինյանը և Ալիևը Արաբական Միացյալ Էմիրություններ են ժամանել` փետրվարի 4-ին ստանալու «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 թվականի մրցանակը։
Վարչապետ Փաշինյանը ճանաչվել է «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 թվականի մրցանակակիր՝ ի նշանավորումն Հայաստանի Հանրապետության ու Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության հաստատման, տարածաշրջանում համագործակցության և կայունության ապահովման օրակարգը հետևողականորեն առաջ մղելու համար։ Նույն մրցանակին Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի արժանանալն ընդգծում է խաղաղության առաջմղման համար համատեղ ջանքերը։

Pashinyan, Aliyev continue talks in one-on-one format
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev held a one-on-one meeting in Abu Dhabi following an enlarged-format meeting involving high-level officials from both sides.
The two leaders arrived in the UAE capital to accept the 2026 Zayed Award for Human Fraternity. Both leaders have been named 2026 honorees of the Zayed Award in recognition of the peace process between the two countries.
The enlarged-format meeting was attended by Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, Foreign Minister Ararat Mirzoyan, Secretary of the Security Council Armen Grigoryan, and Deputy Speaker of Parliament Ruben Rubinyan.
The Azerbaijani side included Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev, Foreign Minister Jeyhun Bayramov, Assistant to the President of Azerbaijan Hikmet Hajiyev, and President Aliyev’s envoy for special assignments, Elchin Amirbayov.