Փաշինյանը և Ալիևը Աբու Դաբիում հանդիպումը շարունակում են «դեմ առ դեմ» ձևաչափով
Աբու Դաբիում ավարտվել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ընդլայնված կազմով հանդիպումը։ Երկու երկրների ղեկավարները հանդիպումը շարունակում են «դեմ առ դեմ» ձևաչափով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ընդլայնված կազմով հանդիպմանը հայկական կողմից մասնակցել են ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Ադրբեջանական կողմից մասնակցել են Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուսաֆաևը, Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, Ադրբեջանի նախագահի արտաքին քաղաքական հարցերով օգնական Հիքմեթ Հաջիևը, Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարություններով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբայովը։
Փաշինյանը և Ալիևը Արաբական Միացյալ Էմիրություններ են ժամանել` փետրվարի 4-ին ստանալու «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 թվականի մրցանակը։
Վարչապետ Փաշինյանը ճանաչվել է «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 թվականի մրցանակակիր՝ ի նշանավորումն Հայաստանի Հանրապետության ու Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության հաստատման, տարածաշրջանում համագործակցության և կայունության ապահովման օրակարգը հետևողականորեն առաջ մղելու համար։ Նույն մրցանակին Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի արժանանալն ընդգծում է խաղաղության առաջմղման համար համատեղ ջանքերը։

Пашинян и Алиев продолжают встречу в Абу-Даби в формате тет-а-тет
В Абу-Даби завершилась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева в расширенном составе. Лидеры двух стран продолжают встречу в формате тет-а-тет.
Как сообщает “Арменпресс”, во встрече в расширенном составе с армянской стороны приняли участие вице-премьер Мгер Григорян, секретарь Совета безопасности Армен Григорян, министр иностранных дел Арарат Мирзоян и вице-спикер Национального Собрания Рубен Рубинян.
С азербайджанской стороны присутствовали вице-премьер Шахин Мусафаев, министр иностранных дел Джейхун Байрамов, помощник президента по внешней политике Хикмет Хаджиев и спецпредставитель президента Эльчин Амирбаёв.
Лидеры двух стран прибыли в Объединенные Арабские Эмираты для вручения им премии “Zayed” за человеческое братство (Zayed Award for Human Fraternity)  2026 года.
Премия “Зайед” за человеческое братство 2026 года присуждена премьер-министру Армении Пашиняну в знак признания его последовательной работы по установлению мира между Республикой Армения и Республикой Азербайджан, сотрудничества и стабильности в регионе. Присуждение этой же премии президенту Азербайджана Алиеву подчеркивает совместные усилия по продвижению мира.