Հունգարացի փորձագետը խորհրդանշական ժեստ է համարում ՀՀ-ին ԵՄ խաղաղության հիմնադրամից 20 միլիոն եվրոյի աջակցության տրամադրումը
Հունգարիայի միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, փորձագետ Պետեր Կրանիցը Եվրամիության խաղաղության հիմնադրամի կողմից Հայաստանին տրամադրվելիք 20 միլիոն եվրո աջակցությունը խորհրդանշական ժեստ և բարի կամքի դրսևորում է համարում։ Փորձագետը, սակայն, մատնանշում է, որ այդ աջակցությունը Հայաստանի համար վճռորոշ ռազմական աջակցություն չէ, և ոչ էլ կարող է էականորեն փոխել ուժերի հարաբերակցությունը Հարավային Կովկասում։
Հունգարացի փորձագետը նման կարծիք է հայտնել «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով հունվարի 28-ին Եվրոպական խորհրդի նիստում ԵՄ անդամ 27 պետությունների կայացրած որոշմանը, որով նրանք հավանություն են տվել ԵՄ խաղաղության հիմնադրամից Հայաստանին 20 միլիոն եվրո աջակցություն տրամադրելուն։
Այս որոշմանը նախորդել էր Հայաստանին այդ աջակցությունը հատկացնելու վերաբերյալ Հունգարիայի համաձայնությունը․ Բուդապեշտը մինչ այդ օգտվում էր իր վետոյի իրավունքից՝ արգելափակելով աջակցության տրամադրումը։
«Նախևառաջ պետք է նշել, որ սա ոչ մահացու ռազմական օգնություն է, որը կարող է ներառել անձնական պաշտպանիչ միջոցներից կամ վառելիքից մինչև ուսումնական և առաջին բուժօգնության պարագաներ: Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի ֆինանսական առավելագույնը 17 միլիարդ եվրո է, ուստի հունվարին հաստատված 20 միլիոն եվրոն և 2024 թվականին տրամադրված 10 միլիոն եվրոն միասին կազմում են ընդհանուր բյուջեի ընդամենը 0.1 տոկոսը: Սա Հայաստանի համար վճռորոշ ռազմական աջակցություն չէ, և ոչ էլ էականորեն կփոխի տարածաշրջանային ստատուս քվոն: Այս պահին այս աջակցությունը խորհրդանշական ժեստ է և բարի կամքի դրսևորում»,-ընդգծել է հունգարացի փորձագետը:
Նրա բնորոշմամբ՝ այնուամենայնիվ, կա մի կարևոր ու հատկանշական հանգամանք, որն անհրաժեշտ է նկատի ունենալ․ «Հաշվի առնելով այն փաստը, որ չորս տարածաշրջաններում՝ Արևմտյան Բալկաններում, Արևելյան Եվրոպայում, Մերձավոր Արևելքում և Հարավային Կովկասում հիմնադրամից ֆինանսական օգնություն է ստացել ընդամենը 11 երկիր, և միայն վեց պետությունների զինված ուժերն են ավելի մեծ աջակցություն ստացել, քան Հայաստանը, հեշտ է հասկանալ, որ Եվրամիությունը և դրա անդամ պետությունները Հարավային Կովկասը համարում են գերակա նշանակություն ունեցող աշխարհառազմավարական տարածաշրջան, իսկ Հայաստանը՝ հիմնական և պոտենցիալ ռազմավարական տարածաշրջանային գործընկեր»:
Փորձագետի խոսքով՝ եթե այս միտումը շարունակվի և Հայաստանին տրամադրվող եվրոպական միջոցները շարունակեն հոսել ու կրկնապատկվել յուրաքանչյուր մեկուկես տարին մեկ, Հայաստանը կարող է դառնալ Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի երրորդ ամենամեծ բաժնեմասը ստացողը՝ երեք տարվա ընթացքում զիջելով միայն Ուկրաինային և Մոլդովային։
Անդրադարձ կատարելով հարցին, թե ի՞նչ ազդեցություն կարող է ունենալ Հայաստան-Հունգարիա հարաբերությունների վրա Եվրոպական խորհրդի կողմից Երևանին աջակցություն տրամադրելու հարցում Բուդապեշտի համաձայնությունը՝ Կրանիցը մատնանշել է, որ հայ և հունգարացի ժողովուրդները Հունգարիայում համակեցության մեջ են՝ սկսած 13-րդ դարից, իսկ միջպետական հարաբերությունները 800 տարվա պատմություն ունեն, իսկ նման պատմական և արդյունավետ հարաբերությունները շատ են գնահատվում թե՛ Բուդապեշտում, թե՛ Երևանում:
«Այս տարի Հունգարիան և Հայաստանը բացում են իրենց դեսպանատները երկու երկրների մայրաքաղաքներում, և երկու կառավարություններն էլ շատ են աշխատում երկկողմ հարաբերությունները վերականգնելու համար, որոնք վնասվել են վերջին տարիներին: Խաղաղության հիմնադրամի այս հարցը մեր երկկողմ հարաբերություններում ամենակարևոր անհարմարություններից մեկն էր, ուստի ժամանակն էր խորհրդանշական քայլ անել միմյանց ուղղությամբ և հաղթահարել այն: Ե՛վ Հունգարիան, և՛ Հայաստանը, և՛ նրանց եվրոպական ու տարածաշրջանային գործընկերները հասկանում են, որ 20 միլիոն եվրոյի ոչ մահացու օգնությունը ընդամենը խորհրդանշական ժեստ է, հիմք է համատեղ շահերի այլ ուղղություններով հետագա համագործակցության համար»,-ասել է Պետեր Կրանիցը։
Փորձագետն ընդգծել է, որ, այնուամենայնիվ, Հունգարիայի կառավարությունն ունի դիրքորոշում, որը վերջին տարիներին մշտապես հետևողական և հստակ է եղել՝ մնալով անփոփոխ։
«Եթե Եվրամիությունը ցանկանում է Հարավային Կովկասում դառնալ աշխարհաքաղաքական դերակատար, ապա այն պետք է աջակցի տարածաշրջանային երկրների տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը՝ միաժամանակ, մնալով ազնիվ միջնորդ և չեզոք գործընկեր իր բոլոր տարածաշրջանային գործընկերների համար։ Ահա թե ինչու է, որ Բուդապեշտն այդքան զգույշ էր ռազմական օգնության տրամադրման գործում անկողմնակալ մնալու հարցում և պնդում էր, որ Բրյուսելը նուրբ և հավասարակշռված մոտեցում ցուցաբերի՝ Ադրբեջանին նույն գումարը տրամադրելով ականազերծման աշխատանքների համար»,-զրույցի ընթացքում նշել է փորձագետը:
Պետեր Կրանիցի խոսքով՝ եթե ապագայում ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին առաջարկվող ռազմական օգնությունը բազմապատկվի, Հունգարիայի կառավարությունը կբարձրացնի իր երկար ժամանակ պահպանվող դիրքորոշումն անկողմնակալության վերաբերյալ:
«Հայաստանն ու Ադրբեջանը գտնվում են խաղաղության, կայունության և բարգավաճման պատմական հնարավորության շեմին, և ցանկացած տարածաշրջանային դերակատարի կողմից անպատասխանատու կլինի խախտել ուժերի նուրբ հավասարակշռությունը: Ադրբեջանը մնում է և կմնա Հունգարիայի ռազմավարական գործընկեր, ինչպես Թուրքիան կամ Վրաստանը, և Հունգարիան Հայաստանին նույնպես համարում է հավանական ռազմավարական գործընկեր, բայց գործընկերությունը պահանջում է ամուր հիմքեր։ Եթե ուզում եք, որ այդ գործընկերությունը լինի ամուր ու կայուն, ապա այդ հիմքերը ևս պետք է լինեն ամուր և կայուն»,-եզրափակել է հունգարացի փորձագետը:
Հայաստանը 2024 թվականի հուլիսին Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից մեկ անգամ 10 միլիոն եվրո էր ստացել՝ դաշտային մոդուլային ճամբար ստեղծելու համար, որը ներառում էր նաև մեկ բժշկական օգնության ամբուլատորիա, ինչպես նաև համապատասխան ծառայություններ ու կարողություններ։
2025 թվականի մարտին հայտնի էր դարձել, որ Հայաստանը Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից աջակցություն ստանալու երկրորդ հայտն է ներկայացրել։ Ավելի ուշ հայտնի էր դարձել, որ Եվրամիության ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի ժամանակ Հունգարիան արգելափակել է Հայաստանին Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից 20 միլիոն եվրո տրամադրելու որոշումը, իսկ ավելի ուշ Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն հաստատել էր, որ Հունգարիան արգելափակել է այդ որոշումը, սակայն շեշտել էր, թե Հունգարիան դեմ չէ, որպեսզի Հայաստանն աջակցություն ստանա Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից, բայց նույնչափ աջակցություն էլ, ըստ Սիյարտոյի, պետք է ստանա Ադրբեջանը։ Սիյարտոն շեշտել էր, որ Եվրամիությունը պետք է հաշվի առնի իրավիճակի անկայունությունը, ինչպես նաև այն, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը մոտեցել են խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը։
2025 դեկտեմբերին հայտնի դարձավ, որ Հունգարիան հանել է իր վետոն, և Հայաստանը Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից 20 միլիոն եվրոյի աջակցություն կստանա։

EU Peace Facility’s €20 mln assistance to Armenia symbolic, not decisive – Hungarian expert
Dr. Péter Pál Kránitz, a senior researcher at the Hungarian Institute of International Affairs, has described the European Union’s decision to provide Armenia with €20 million in assistance under the European Peace Facility as a symbolic gesture and a manifestation of goodwill.
At the same time, the expert stressed that the support does not constitute decisive military assistance for Armenia and is unlikely to significantly alter the balance of power in the South Caucasus.
The Hungarian expert expressed this view in an interview with Armenpress commenting on the decision adopted by the 27 EU member states at the European Council meeting on January 28, which approved the allocation of €20 million in assistance to Armenia from the European Peace Facility.
“First of all it should be noted that this is a non-lethal military assistance, that could range from personal protective equipment or fuel to training and first-aid kits. The European Peace Facility has a financial ceiling of 17 billion Euros, so the 20 million approved in January, and the 10 million pledged in 2024 together make up around a mere 0.1 percent of the whole budget. It is not a decisive military support for Armenia, nor will it significantly change regional status quo. At this point this support is a symbolic gesture and a show of goodwill,” he said.
According to him there is an important and significant circumstance that needs to be taken into account.
“However, considering the fact that there are only 11 countries that have received financial assistance from the fund in four regions—the Western Balkans, Eastern Europe, the Middle East and the South Caucasus—and only six states’ armed forces had received larger support than Armenia, it is easy to understand that the European Union and its member states consider the South Caucasus as a geostrategic region with paramount significance, and Armenia as a key and potentially strategic regional partner.”
“If this pattern persists, and European funds for Armenia keep on flowing and continue to double every one and a half years, Armenia could emerge as the recipient of the third largest share of the European Peace Facility in three years behind only to Ukraine and Moldova,” Kránitz said.
To the question what possible impact this decision could bring in terms of relations between Armenia and Hungary, as Budapest has lifted its veto, he said: “I’d like to remind you that Hungarians and Armenians coexist in Hungary since the 13th century, and interstate relations also date back 800 years: such historic and fruitful relationships are very much valued in both Budapest and Yerevan. This year Hungary and Armenia open their embassies in each others’ capitals and the two governments are working very hard to repair bilateral relations that have been damaged over the past years. The issue of the Peace Facility was one of the most significant inconvenience in our bilateral relations, so it was time to take a symbolic step towards each other and overcome this inconvenience. Both Hungary and Armenia, and their European and regional partners understand that the 20 million non-lethal assistance is but a symbolic gesture, it is a foundation to further cooperation in other fields of shared interests.’’
The expert noted “the position of the Hungarian government, that has been persistently consistent and clear over the past years remains unchanged’’.
“If the European Union wants to become a geopolitical actor in the South Caucasus, it must support the territorial integrity and sovereignty of regional countries, while it remains an honest broker and a neutral partner to all its regional partners. That is why Budapest was so careful to remain impartial in military assistance and insisted on a delicately balanced approach, to provide the same amount to Azerbaijan for de-mining efforts.’’
According to Kránitz if in the future, military assistance proposed by the EU to Armenia multiplies, the Hungarian government will raise its long-maintained position of impartiality.
“Armenia and Azerbaijan are on the brink of a historic chance for peace, stability and prosperity, and it would be irresponsible by any regional actor to upset the delicate balance of power. Azerbaijan remains and will remain a strategic partner of Hungary, just as Türkiye or Georgia, and Hungary considers Armenia as a potential strategic partner too, but partnership needs solid foundations, and that foundation must be peaceful and stable if you want to make it solid and persistent,” he concluded.
Armenia previously received a one-time €10 million grant from the European Peace Facility in July 2024. The funds were allocated for the establishment of a modular field camp, including a medical aid clinic, as well as related services and capabilities.
In March 2025, Armenia submitted a second application for support from the European Peace Facility. However, during a subsequent meeting of the EU Council of Foreign Ministers, Hungary blocked the decision to allocate €20 million in assistance. Hungarian Foreign Minister Péter Szijjártó later stressed  that Hungary was not opposed to Armenia receiving support, but argued that Azerbaijan should receive the same amount of assistance.
Szijjártó emphasized that the European Union should take into account the regional instability and the fact that Armenia and Azerbaijan are close to signing a peace agreement.
In December 2025, it became known that Hungary had lifted its veto on the provision of €20 million in support to Armenia under the European Peace Facility framework.