Բրիտանիայի վարչապետը հանդիպել է Չինաստանի ղեկավարի հետ
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը Պեկինում հանդիպել է Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ և պատրաստակամություն հայտնել կառուցել երկկողմ հարաբերություններ՝ ուղղված աճի և անվտանգության խթանմանը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ նշելով, որ սա վերջին ութ տարիների ընթացքում Բրիտանիայի վարչապետի կողմից կատարված առաջին այցն է Չինաստան։
«Չինաստանը համաշխարհային մակարդակով կենսական դերակատար է, և ծայրաստիճան կարևոր է, որ մենք կառուցենք ավելի բարդ հարաբերություններ, որտեղ կարող ենք հստակեցնել համագործակցության հնարավորությունները՝ թույլ տալով, իհարկե, իմաստալից երկխոսություն այն ոլորտներում, որտեղ մենք ունենք տարաձայնություններ»,- հանդիպման սկզբում Ծինփինին ասել է Սթարմերը։
Չինաստանի նախագահը, նշելով, որ երկկողմ հարաբերություններն ունեցել են և՛ վերելքներ, և՛ վայրէջքներ, ընդգծել է, որ իրենք պատրաստակամ են զարգացնել երկարաժամկետ ռազմավարական գործընկերություն։
«Քանի դեռ մենք ավելի լայն ենք նայում աշխարհին, վեր ենք կանգնում տարբերություններից և հարգում ենք միմյանց, ապա կապացուցենք, որ ունակ ենք դիմակայել պատմության փորձությանը», - նշել է Ծինփինը։
BBC-ի փոխանցմամբ, երկու առաջնորդների միջև երկկողմ հանդիպումը շարունակվել է 1 ժամ և 20 րոպե։ Օրվա երկրորդ կեսին Բրիտանիայի վարչապետը կծանոթանա չինական մշակույթին, կայցելի Արգելված քաղաք։

Премьер-министр Великобритании встретился с главой Китая
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер встретился с председателем КНР Си Цзиньпином в Пекине и выразил готовность к построению двусторонних отношений, направленных на содействие экономическому росту и безопасности. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на Reuters, это первый визит премьер-министра Великобритании в Китай за восемь лет.
“Китай является важным игроком на глобальном уровне, и крайне важно, чтобы мы строили более сложные отношения, в рамках которых мы могли бы прояснить возможности сотрудничества, что, конечно же, позволит вести содержательный диалог в областях, где у нас есть разногласия”, — сказал Стармер Си Цзиньпину на встрече.
Председатель КНР, отметив, что двусторонние отношения переживали как взлеты, так и падения, подчеркнул готовность к развитию долгосрочного стратегического партнерства.
“Пока мы будем смотреть на мир шире, преодолевать разногласия и уважать друг друга, мы докажем, что способны выдержать испытание историей”, — сказал Си Цзиньпин.
По данным BBC, встреча двух лидеров длилась 1 час 20 минут. Во второй половине дня премьер-министр Великобритании ознакомится с китайской культурой и посетит Запретный город.