Հրապարակվել է ԱՄՆ նախագահի գլխավորած Խաղաղության խորհրդի կանոնադրության ամբողջական տեքստը
Հրապարակվել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի գլխավորած միջազգային մարմնի՝ Խաղաղության խորհրդի կանոնադրության ամբողջական տեքստը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Times of Israel-ը։
Կանոնադրությունը կցվել է տասնյակ համաշխարհային առաջնորդներին ուղարկված հրավերներին, որոնց առաջարկվել էր միանալ պատերազմից հետո Գազայի կառավարումը վերահսկող Խաղաղության խորհրդին, որը նախագահելու է Թրամփը։
Կանոնադրության մեջ Գազան մասնավորապես չի հիշատակվում, ինչը հաստատում է, որ ԱՄՆ-ն ցանկանում է, որ Խաղաղության խորհուրդն օգնի նաև աշխարհի այլ հակամարտությունների լուծմանը։
Կանոնադրության մեջ նշվում է, որ երկարատև խաղաղությունը պահանջում է պրագմատիկ դատողություն, ողջամիտ լուծումներ և քաջություն՝ հեռանալու այնպիսի մոտեցումներից և կառույցներից, որոնք չափազանց հաճախ են ձախողվել։
Նշվում է, որ միայն կայուն, արդյունքների վրա կենտրոնացած գործընկերությունը կարող է ապահովել խաղաղություն այն վայրերում, որտեղ այն չափազանց երկար ժամանակ անհասանելի է եղել։
«Խաղաղության խորհուրդը միջազգային կազմակերպություն է, որը ձգտում է խթանել կայունությունը, վերականգնել հուսալի և օրինական կառավարումը և ապահովել երկարատև խաղաղություն հակամարտությունից տուժած կամ սպառնալիքի տակ գտնվող տարածքներում», - ասված է կանոնադրության մեջ:
Բացի այդ, նշվում է, որ Խաղաղության խորհրդում անդամակցությունը սահմանափակվում է խորհրդի նախագահի կողմից մասնակցելու հրավիրված պետություններով և սկսվում է այն պահից, երբ պետությունը տալիս է իր համաձայնությունը հետևել այս կանոնադրությանը։
«Յուրաքանչյուր անդամ պետություն կծառայի ոչ ավելի, քան երեք տարի ժամկետով՝ սույն Կանոնադրության ուժի մեջ մտնելուց հետո, որը կարող է երկարաձգվել Նախագահի կողմից: Երեք տարվա անդամակցության ժամկետը չի տարածվում այն ​​անդամ պետությունների վրա, որոնք Կանոնադրության ուժի մեջ մտնելուց հետո առաջին տարվա ընթացքում Խաղաղության խորհրդին կհատկացնեն ավելի քան 1 միլիարդ ԱՄՆ դոլար կանխիկ միջոցներ»,- ասվում է կանոնադրության մեջ:
Համաձայն կանոնադրության՝ ցանկացած անդամ պետություն կարող է անմիջապես դուրս գալ Խաղաղության խորհրդից՝ նախագահին գրավոր ծանուցում տրամադրելով։
Նաև նշվում է, որ Խաղաղության խորհուրդը քվեարկում է իր օրակարգում ընդգրկված բոլոր առաջարկների, այդ թվում՝ տարեկան բյուջեների, դուստր կազմակերպությունների ստեղծման, ավագ գործադիր պաշտոնյաների նշանակման և հիմնական քաղաքականության որոշումների շուրջ, ինչպիսիք են միջազգային համաձայնագրերի հաստատումը և խաղաղության կառուցման նոր նախաձեռնությունների իրականացումը։
Նախագահը միշտ պետք է նշանակի նախագահի պաշտոնի իրավահաջորդ։ Խաղաղության խորհուրդը կունենա իր Գործադիր խորհուրդը, որն ընտրվում է նախագահի կողմից և կազմված է համաշխարհային ճանաչում ունեցող առաջնորդներից։

Опубликован полный текст Устава возглавляемого президентом США Дональдом Трампом Совета мира
Опубликован полный текст Устава международного органа, возглавляемого президентом США Дональдом Трампом, — Совета мира. Как сообщает Арменпресс, об этом пишет The Times of Israel.
Устав был приложен к приглашениям, разосланным десяткам мировых лидеров, которым было предложено присоединиться к Совету мира, который курирует управление сектором Газа после войны и председателем которого станет Трамп.
В уставе конкретно не упоминается сектор Газа, что подтверждает желание США, чтобы Совет мира помог разрешить и другие конфликты по всему миру.
В уставе говорится, что для достижения прочного мира необходимы прагматичные решения, здравый смысл и смелость отказаться от подходов и структур, которые слишком часто оказывались неэффективными.
Отмечается, что только устойчивое, ориентированное на результат партнерство может обеспечить мир в тех местах, где он слишком долго оставался недостижимым.
«Совет мира — это международная организация, стремящаяся содействовать стабильности, восстанавливать надежное и законное управление и обеспечивать прочный мир в районах, затронутых конфликтом или находящихся под угрозой конфликта», — говорится в уставе.
Также отмечается, что членство в Совете мира ограничено государствами, приглашенными к участию председателем Совета, и начинается с момента согласия государства соблюдать настоящий устав.
«Срок полномочий каждого государства-члена составляет не более трех лет с момента вступления в силу настоящего Устава, с возможностью продления Председателем. Трехлетний срок членства не применяется к государствам-членам, которые вносят в Совет мира более одного миллиарда долларов США наличными средствами в течение первого года после вступления Устава в силу», — говорится в документе.
Согласно уставу, любое государство-член может немедленно выйти из Совета мира, направив письменное уведомление председателю.
Также отмечается, что Совет мира должен голосовать по всем предложениям, включенным в его повестку дня, в том числе по вопросам годовых бюджетов, создания дочерних предприятий, назначения старших должностных лиц и принятия важных политических решений, таких, как утверждение международных соглашений и реализация новых инициатив по миростроительству.
Отмечается, что председатель обязан всегда назначать преемника на должность председателя. Замена председателя может произойти только в случае добровольной отставки или недееспособности, по единогласному решению Исполнительного совета, после чего назначенный председателем преемник немедленно занимает должность председателя и все связанные с ней обязанности и полномочия.