Այս երկրների առաջնորդներից շատերը դարձել են իմ ընկերը. Թրամփը՝ իր միջնորդությամբ հակամարտությունը դադարեցրած երկրների ղեկավարների մասին
Շվեյցարիայի Դավոս քաղաքում հունվարի 22-ին տեղի ունեցավ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնած «Խաղաղության խորհրդի» կանոնադրության ստորագրման արարողությունը, որին մասնակցում էր նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, արարողության ժամանակ Թրամփը, ով նախագահելու է «Խաղաղության խորհրդում», շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն երկրների ղեկավարներին, ովքեր ընդունել են հրավերն ու մասնակցել ստորագրմանը։
Ելույթում ԱՄՆ նախագահն անդրադարձել է իր միջնորդությամբ հակամարտությունների, այդ թվում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորմանը։ «Այս երկրների առաջնորդներից շատերը դարձել են իմ ընկերը»,- նշել է Թրամփը՝ արձանագրելով, որ աշխարհն այժմ «ավելի խաղաղ է դարձել»։
ԱՄՆ ղեկավարը հայտարարել է, որ «Խաղաղության խորհուրդն» արդեն սկսել է աշխատանքը և «այն հիանալի կերպով գործում է»։
«Մենք ունենք մարդկանց հիանալի խումբ և անհավանական երիտասարդներ, որոնք այն ղեկավարում են ներսից», - նշել է նա իր ելույթում։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ստեղծվող «Խաղաղության խորհուրդը» փոխգործակցելու է Միավորված ազգերի կազմակերպության հետ։ «Երբ այս խորհուրդը ամբողջությամբ ձևավորված լինի, մենք կարող ենք անել գրեթե ամենը, ինչ ուզենք, և դա կանենք Միավորված ազգերի կազմակերպության հետ համատեղ։ Ես միշտ ասել եմ, որ ՄԱԿ-ն ունի հսկայական ներուժ: Այն չի օգտագործվել, բայց կա հսկայական ներուժ», - հայտարարել է Թրամփը։

Многие лидеры этих стран стали моими друзьями - Трамп о руководителях стран, урегулировавших конфликты благодаря его посредничеству.
В Давосе, Швейцария, 22 января состоялась церемония подписания устава Совета мира, инициированного президентом США Дональдом Трампом, в которой также принял участие премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Как сообщает Арменпресс, во время церемонии Трамп, который будет председательствовать в Совете мира, поблагодарил всех лидеров стран, принявших приглашение и участие в подписании.
В своей речи президент США затронул тему урегулирования конфликтов, в том числе конфликта между Арменией и Азербайджаном, благодаря его посредничеству.
«Многие лидеры этих стран стали моими друзьями», — отметил Трамп, подчеркнув, что мир теперь «стал более мирным».
Американский лидер заявил, что Совет мира уже начал свою работу и «работает замечательно».
«У нас отличная группа людей и невероятная молодежь, которая руководит им изнутри», — сказал он.
Президент США Дональд Трамп объявил, что создаваемый Совет мира будет работать в партнерстве с Организацией Объединенных Наций.
«Когда этот совет будет полностью сформирован, мы сможем делать почти все, что захотим, и будем делать это в партнерстве с Организацией Объединенных Наций. Я всегда говорил, что у Организации Объединенных Наций огромный потенциал. Он еще не был использован, но он огромен», — сказал Трамп.