ԱԳՆ գլխավոր քարտուղարը օտարերկրյա դիվանագիտական ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ընդգծել է հին ձեռագրերի պահպանման գործում Հայաստանի կարևոր ներդրումը
Մատենադարան Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագիտական ներկայացուցչությունների համար ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության կողմից կազմակերպված մշակութային դիվանագիտության թեմատիկայով հերթական միջոցառումը։
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԱԳ նախարարության գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը, ով իր խոսքում ընդգծել է այս ձևաչափով պարբերական հանդիպումների նշանակությունը` որպես մշակութային երկխոսության կարևոր հարթակ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Դավիթ Կարապետյանն ընդգծել է պատմամշակութային ժառանգության, այդ թվում՝ հին ձեռագրերի պահպանման ու ուսումնասիրման գործում Հայաստանի կարևոր ներդրումը, ինչպես նաև այդ ուղղությամբ միջազգային ջանքերում ակտիվ ներգրավվածությունը։ Այս համատեքստում ընդգծվել է դեռ 1997թ. ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Աշխարհի հիշողություն» ցանկում ընդգրկված Մատենադարանի դերը ոչ միայն հայկական ազգային հիշողության պահպանման, այլև մշակութային ժառանգության պաշտպանության միջազգային հանձնառության առաջմղման գործում։
Միջոցառման ընթացքում հյուրերը շրջայց են կատարել թանգարանում՝ ծանոթացել հայկական ձեռագրերի հարուստ հավաքածուին և դրանց պատմությանը, այնուհետև այցելել ինստիտուտ՝ ուսումնասիրելու հին ձեռագրերի պահպանման ու մշակման ավանդույթները և ծանոթանալու ձեռագրագիտության առանձնահատկություններին:

Генеральный секретарь МИД Армении на встрече с представителями иностранных дипмиссий подчеркнул важный вклад РА в сохранение древних рукописей
Научно-исследовательский институт древних рукописей им. М. Маштоца - Матенадаран провел очередное мероприятие на тему культурной дипломатии, организованное Министерством иностранных дел Республики Армения для иностранных дипломатических миссий, аккредитованных в Республике Армения.
С приветственной речью выступил генеральный секретарь МИД РА Давид Карапетян, который в своем выступлении подчеркнул важность регулярных встреч в таком формате как необходимой платформы для культурного диалога.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз МИД РА, Давид Карапетян подчеркнул важный вклад Армении в сохранение и изучение историко-культурного наследия, включая древние рукописи, а также ее активное участие в международных усилиях в этом направлении. В этом контексте было подчеркнуто, что еще в 1997 году роль Матенадарана, включенного в Список всемирного наследия ЮНЕСКО, заключается не только в сохранении армянской национальной памяти, но и в содействии международной приверженности защите культурного наследия. В ходе мероприятия гости осмотрели музей, ознакомились с богатой коллекцией армянских рукописей и их историей, а затем посетили институт, чтобы изучить традиции сохранения и обработки древних рукописей и познакомиться с особенностями рукописной науки.