Ադրբեջանն ընդունել է ԱՄՆ նախագահի՝ Խաղաղության խորհրդին միանալու հրավերը
Ադրբեջանն ընդունել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրավերը՝ դառնալու Գազայի հատվածում իրավիճակի կարգավորման համար ստեղծված Խաղաղության խորհրդի հիմնադիր անդամ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները՝ վկայակոչելով երկրի արտգործնախարարությանը։
Գերատեսչության տվյալներով՝ Ադրբեջանը տեղեկացրել է ամերիկյան կողմին հիմնադիր անդամ պետություն դառնալու իր մտադրության մասին։
Հաղորդագրության համաձայն՝ ամերիկյան կողմին կուղարկվի Խաղաղության խորհրդին Ադրբեջանի անդամակցությունը պաշտոնապես հաստատող նամակ, և անհրաժեշտ ընթացակարգերի շրջանակներում կձեռնարկվեն համապատասխան միջոցներ։
2025 թ. նոյեմբերի կեսերին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը հավանություն է տվել ԱՄՆ-ի առաջարկած բանաձևին՝ հաջակցություն Գազայի հատվածում իրադրության կարգավորման շուրջ Թրամփի համապարփակ ծրագրի։ Գազայի հարցով Միացյալ Նահանգների պլանում առաջարկվել է Գազայի հատվածի ժամանակավոր միջազգային կառավարում և Թրամփի նախագահությամբ Խաղաղության խորհրդի ստեղծում, ինչպես նաև նախատեսվում է միջազգային կայունացնող ուժերի տեղակայում՝ Իսրայելի և Եգիպտոսի հետ համակարգմամբ: Առայժմ խաղաղապահ ուժերի կազմի վերաբերյալ տվյալներ չկան։
Խորհրդի ստեղծման մասին Թրամփը հայտարարել է 2026 թվականի հունվարի 15-ին։
Խաղաղության խորհրդի կազմ մտնելու հրավեր են ստացել շուրջ 60 երկրի ղեկավարներ, այդ թվում՝ ՀՀ վարչապետը, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Թուրքիայի, Ղազախստանի, Ուզբեկստանի նախագահները, Հնդկաստանի վարչապետը, ԵՄ տարբեր երկրների և կառույցների ղեկավարներ։

Азербайджан принял приглашение президента США присоединиться к Совету мира
Азербайджан принял приглашение президента США Дональда Трампа стать одним из учредителей Совета мира, созданного для урегулирования ситуации в секторе Газа. Об этом, как передает Арменпресс, сообщают азербайджанские СМИ со ссылкой на Министерство иностранных дел страны,.
По сообщению ведомства, Азербайджан уведомил американскую сторону о своем намерении стать государством-учредителем.
Согласно сообщению, американской стороне будет направлено письмо, официально подтверждающее членство Азербайджана в Совете мира, и в рамках необходимых процедур будут приняты соответствующие меры.
В середине ноября 2025 года Совет Безопасности ООН одобрил резолюцию, предложенную США в поддержку всеобъемлющего плана Трампа по урегулированию ситуации в секторе Газа. План США по Газе предусматривал создание временной международной администрации в секторе Газа, создание Совета мира под председательством Трампа, а также развертывание международных стабилизирующих сил в координации с Израилем и Египтом. Информация о составе миротворческих сил пока отсутствует.
Трамп объявил о создании Совета 15 января 2026 года.
В Совет мира приглашены около 60 глав государств, в том числе премьер-министр Армении, президенты России, Беларуси, Турции, Казахстана, Узбекистана, премьер-министр Индии, а также главы различных стран и структур ЕС.