Լավրովը Մերձավոր Արևելքում կայունությունը կապել է պաղեստինյան պետության ստեղծման հետ
Անկախ պաղեստինյան պետության ստեղծումն անհրաժեշտ է Մերձավոր Արևելքի կայունության համար, հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը 2025 թվականին ՌԴ դիվանագիտական ​​գործունեության արդյունքներին նվիրված  մամուլի ասուլիսում: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
«Առանց պաղեստինյան պետության ստեղծման Մերձավոր Արևելքը չի կարող լինել կայուն», - ընդգծել է նախարարը:
Լավրովը նաև մեկնաբանել է Խաղաղության խորհրդի ստեղծման ԱՄՆ-ի նախաձեռնությունը: Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է հնարավորություն տալ այս նախագծին, բայց կողմնակից է ՄԱԿ-ի բոլոր որոշումներին՝ անկախ Պաղեստինի Պետության ստեղծման անհրաժեշտության վերաբերյալ:
Հունվարի 19-ին Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտնել էր, որ Խաղաղության խորհրդին միանալու հրավեր է ստացել նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։

Лавров связал стабильность на Ближнем Востоке с созданием палестинского государства
Создание независимого палестинского государства необходимо для стабильности Ближнего Востока, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции, посвященной итогам дипломатической деятельности России в 2025 году. “Арменпресс” передает об этом, со ссылкой на ТАСС.
“Без создания палестинского государства Ближний Восток не может быть стабильным”, — подчеркнул министр.
Лавров также прокомментировал инициативу США по созданию Совета мира. Он подчеркнул, что Россия готова дать этому проекту шанс, но поддерживает все резолюции ООН о необходимости создания независимого палестинского государства.
19 января пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков сообщил, что президент России Владимир Путин также получил приглашение в Совет мира.