Ռուբիոն ու Բայրամովը քննարկել են Հարավային Կովկասում խաղաղության հետագա առաջմղման քայլերը
Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հեռախոսազրույց են անցկացրել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ԱՄՆ պետքարտուղարության տարածած մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հարավային Կովկասում խաղաղության և բարգավաճման հետագա առաջմղմանն ուղղված վստահության ամրապնդման քայլերին։
Պետքարտուղարության հաղորդագրության համաձայն՝ Մարկո Ռուբիոն իր գոհունակությունն է արտահայտել նաև Ադրբեջանի կողմից Հայաստան վառելիքի մատակարարումների կապակցությամբ՝ համարելով դա կարևոր քայլ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տան գագաթնաժողովում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից առաջ քաշված պատմական խաղաղության համաձայնագրի համար։

US State Secretary, Azerbaijan’s FM discuss further steps to promote peace in the South Caucasus
Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov and U.S. Secretary of State Marco Rubio held a phone conversation on Monday.
According to a press release issued by the US State Department, during the telephone conversation, the parties discussed steps  to further advance peace and prosperity in the South Caucasus region and lauded positive developments in U.S.-Azerbaijani relations.
“Secretary Rubio commended the Azerbaijani government’s shipments of fuel to Armenia, an important gesture that demonstrates Azerbaijan’s continued commitment to the historic peace deal between Armenia and Azerbaijan advanced by President Trump at the White House summit on August 8, 2025,” reads the statement.