ԿԸՀ-ն փոփոխություն է կատարել դիտորդների հավատարմագրման կարգում
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հունվարի 19-ի արտահերթ նիստում հաստատել է դիտորդների հավատարմագրման նոր կարգը։
Ըստ այդմ, սահմանվում են դիտորդների և այցելուների հավատարմագրման և դրա համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնելու կարգը, միջազգային դիտորդների և այցելուների հավատարմագրման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնելու առանձնահատկությունները:
«Դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակ հետապնդող Հայաստանի Հանրապետության հասարակական կազմակերպությունները և հիմնադրամները, մինչև հավատարմագրման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնելը, դիմում են Հանձնաժողովին և ստանում են «ԶԼՄ ներկայացուցիչների և դիտորդների տվյալների առցանց ներկայացման համակարգ» մուտք գործելու և հավատարմագրման ներկայացվող անձանց տվյալները մուտքագրելու հնարավորություն։
Համատեղ հանդես եկող դիտորդական առաքելություն իրականացնող կազմակերպությունները կարող են հանդես գալ մեկ միասնական անվան ներքո, որը չպետք է համընկնի, այդ թվում` մասնակի, կուսակցությունների կամ քաղաքական միավորումների անվանումների հետ։ Համատեղ դիտորդության դեպքում հասարակական կազմակերպությունները և հիմնադրամները ներկայացնում են հավատարմագրման վերաբերյալ համատեղ դիմում, և դիտորդների հավատարմագրումն իրականացվում է դիտորդների համատեղ ցանկով։ Մեկ միասնական անվան ներքո հանդես գալու դեպքում՝ համատեղ դիմումում նշվում է նաև դիտորդական առաքելության անվանումը»,– «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է ԿԸՀ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Հանձնաժողովը մինչև հավատարմագրման հայտը հաստատելն իրականացնում է համընկման ստուգում կազմակերպության դիտորդների ցանկի տվյալների և ընտրական հանձնաժողովի անդամի, տվյալ ընտրություններին մասնակցող թեկնածուի, տեխնիկական սարքավորումն սպասարկող մասնագետի, վստահված անձի, զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցչի վերաբերյալ հանձնաժողովում առկա տվյալների հետ։ Համընկման դեպքում դիտորդների ցանկում ներառված անձի տվյալները հանվում են դիտորդների ցանկից։
Հավատարմագրված դիտորդների ցանկում փոփոխություններ (լրացումներ) կատարելու դեպքում ևս իրականացվում է համընկման ստուգում և համընկման դեպքերում այդ անձանց տվյալները չեն ընդգրկվում դիտորդների ցանկում։
Եթե դիտորդական առաքելություն իրականացնող կազմակերպության (համատեղ հանդես եկող դիտորդական առաքելություն իրականացնող կազմակերպությունների) հավատարմագրումից հետո ի հայտ են գալիս կազմակերպության դիտորդների տվյալների և ընտրական հանձնաժողովի անդամի, տվյալ ընտրություններին մասնակցող թեկնածուի, տեխնիկական սարքավորումը սպասարկող մասնագետի, վստահված անձի, զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցչի տվյալների համընկնման դեպքեր, ապա հանձնաժողովը հավատարմագրված դիտորդների ցանկից հանում է որպես դիտորդ հանդես գալու իրավունք չունեցող անձանց վերաբերյալ տվյալները։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն ուժը կորցրած է ճանաչում դիտորդական առաքելություն իրականացնող կազմակերպության (համատեղ հանդես եկող դիտորդական առաքելություն իրականացնող կազմակերպությունների) հավատարմագրումը, եթե հավատարմագրվելուց հետո ի հայտ են եկել հետևյալ հանգամանքները.
1) կազմակերպության կանոնադրական նպատակներն ընտրությունները նշանակելու օրվան նախորդող նվազագույնը մեկ տարի չի ներառում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցեր,
2) կազմակերպության կառավարման մարմնի որևէ անդամ, բացառությամբ ժողովի անդամների, մասնակցում է տվյալ ընտրություններին թեկնածուի կարգավիճակով,
3) կազմակերպությունը աջակցում է թեկնածուներին կամ ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններին (այդ թվում՝ կազմակերպում կամ իրականացնում է նախընտրական քարոզչություն):

Центральная избирательная комиссия Армении внесла изменения в порядок аккредитации наблюдателей
Центральная избирательная комиссия Армении на своем внеочередном заседании 19 января утвердила новый порядок аккредитации наблюдателей.
Соответственно, установлен порядок аккредитации наблюдателей и приглашенных лиц, а также порядок подачи необходимых документов для этого, и особенности подачи необходимых документов для аккредитации иностранных наблюдателей и приглашенных лиц.
«Неправительственные организации и фонды Республики Армения, стремящиеся осуществить наблюдательную миссию, до подачи необходимых документов для аккредитации подают заявку в Комиссию и получают возможность войти в «Онлайн-систему подачи данных представителей средств массовой информации и наблюдателей» и внести данные лиц, представленных для аккредитации.
Организации, осуществляющие наблюдательную миссию совместно, могут действовать под единым названием, которое не должно совпадать, в том числе частично, с названиями партий или политических объединений. В случае совместного наблюдения неправительственные организации и фонды подают совместную заявку на аккредитацию, а аккредитация наблюдателей осуществляется с использованием единого списка наблюдателей. В случае действия под единым названием в совместной заявке также указывается название наблюдательной миссии», — сообщает Арменпресс со ссылкой на ЦИК.
Перед утверждением заявки на аккредитацию Комиссия проверяет данные в списке наблюдателей организации и имеющиеся в Комиссии данные о члене избирательной комиссии, кандидате, участвующем в данных выборах, специалисте, обслуживающем техническое оборудование, доверенном лице и представителе средств массовой информации. В случае совпадения данные лица, включенного в список наблюдателей, исключаются из него.
В случае внесения изменений (дополнений) в список аккредитованных наблюдателей проводится также проверка на совпадение, и в случаях совпадения данные этих лиц не включаются в список наблюдателей.
Если после аккредитации организации, осуществляющей наблюдательную миссию (организации, осуществляющие совместную наблюдательную миссию), выявляются случаи совпадения данных наблюдателей организации с данными члена избирательной комиссии, кандидата, участвующего в данных выборах, специалиста, обслуживающего техническое оборудование, доверенного лица или представителя средств массовой информации, комиссия исключает из списка аккредитованных наблюдателей данные лиц, не имеющих права выступать в качестве наблюдателей.
Центральная избирательная комиссия отзывает аккредитацию организации, осуществляющей наблюдательную миссию (организации, осуществляющие совместную наблюдательную миссию), если после аккредитации возникают следующие обстоятельства:
1) уставные цели организации как минимум за один год до даты объявления выборов не включают вопросы демократии и защиты прав человека;
2) любой член руководящего органа организации, за исключением членов собрания, участвует в данных выборах в качестве кандидата;
3) организация поддерживает кандидатов или партии, участвующие в выборах (включая организацию или проведение предвыборной кампании).