Պուտինը և Փեզեշքիանը հանդես են եկել Իրանի շուրջ ստեղծված լարվածության ապաէսկալացման օգտին
Ռուսաստանը և Իրանը հանդես են գալիս Իրանի շուրջ ստեղծված լարվածության շուտափույթ ապաէսկալացման, խնդիրները դիվանագիտությամբ ​​լուծելու օգտին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը՝ ամփոփելով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հեռախոսազրույցը:
Ըստ հաղորդագրության՝ Փեզեշքիանը Պուտինին տեղեկացրել է Իրանի ղեկավարության ձեռնարկած ակտիվ ջանքերի մասին՝ ուղղված երկրում իրավիճակի կարգավորմանը։
«Նշվել է, որ Ռուսաստանը և Իրանը հետևողականորեն հանդես են գալիս համերաշխության դիրքերից՝ Իրանի շուրջ և, ընդհանուր առմամբ, տարածաշրջանում լարվածության շուտափույթ ապաէսկալացման, ծագող խնդիրների՝ բացառապես քաղաքական ու դիվանագիտական ​​միջոցներով լուծման օգտին», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Կողմերը նաև քննարկել են ռուս-իրանական ռազմավարական գործընկերության հետագա ամրապնդումը և տարբեր ոլորտներում համատեղ տնտեսական նախագծերի գործնական իրագործումը։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել էր, որ երկու նախագահների միջև տեղի է ունեցել հեռախոսազրույց, սակայն այլ մանրամասներ չէր հայտնել։ Պեսկովը նշել էր, որ Ռուսաստանի նախագահը շարունակում է ջանքեր գործադրել տարածաշրջանի լարվածության ապաէսկալացմանը նպաստելու համար։

Путин и Пешешкан выступили за скорейшую деэскалацию напряженности вокруг Ирана
Россия и Иран выступают за скорейшую деэскалацию напряженности вокруг Ирана и урегулирование вопросов дипломатическим путем. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила пресс-служба Кремля, подводя итоги телефонного разговора президента России Владимира Путина и президента Ирана Масуда Пезешкиана.
Согласно сообщению, Пезешкиан проинформировал Путина об активных усилиях иранского руководства по нормализации ситуации в стране.
“Было отмечено, что Россия и Иран последовательно выступают за скорейшую деэскалацию напряженности вокруг Ирана и в регионе в целом, а также за урегулирование возникающих вопросов исключительно политико-дипломатическими средствами”, — говорится в сообщении.
Стороны также обсудили дальнейшее укрепление российско-иранского стратегического партнерства и практическую реализацию совместных экономических проектов в различных областях.
Ранее пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сообщил, что между двумя президентами состоялся телефонный разговор, но не предоставил подробностей. Песков отметил, что президент России продолжает прилагать усилия для содействия деэскалации напряженности в регионе.