ԱՄՆ-ն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում չի բացառել Իրանի դեմ որևէ գործողություն
Միացյալ Նահանգները կանգնած է «Իրանի քաջարի ժողովրդի» կողքին, և նախագահ Դոնալդ Թրամփը «հստակեցրել է, որ բոլոր տարբերակները սեղանին են՝ կոտորածը դադարեցնելու համար»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում ասել է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Մայք Ուոլցը։
«Իրանական ռեժիմի կողմից իր սեփական քաղաքացիների և սեփական ժողովրդի դեմ սանձազերծված բռնության մակարդակը, ճնշումների այս մակարդակը հետևանքներ ունի միջազգային խաղաղության և անվտանգության համար», - ասել է նա։
Reuters-ի փոխանցմամբ՝ Ուոլցը նշել է, որ Իրանի ժողովուրդը պահանջում է իր ազատությունը, ինչպես երբեք չի եղել Իսլամական Հանրապետության պատմության մեջ։
«Նախագահ Դոնալդ Թրամփը և ԱՄՆ-ն կանգնած են Իրանի քաջարի ժողովրդի կողքին», - նշել է նա՝ հավելելով, որ «անկախ իր արդարացումներից, ռեժիմն է միակ պատասխանատուն Իրանի ժողովրդի տնտեսական տառապանքի համար և պատասխանատվություն կկրի»։
«Նախագահ Թրամփը գործողություն իրականացնող մարդ է, այլ ոչ թե անվերջ խոսող, ինչպես մենք տեսնում ենք Միավորված Ազգերի Կազմակերպությունում։ Նա հստակեցրել է, որ բոլոր տարբերակները սեղանին են՝ կոտորածը դադարեցնելու համար», - ասել է Ուոլցը։
Նա մերժել է Իրանի կողմից հնչող մեղադրանքները, թե բողոքի ցույցերն «արտաքին դավադրություն են՝ ռազմական գործողությունների նախանշան տալու համար»։
«Աշխարհում բոլորը պետք է իմանան, որ ռեժիմն ավելի թույլ է, քան երբևէ, և, հետևաբար, այս սուտը տարածում է փողոցներում գտնվող իրանցի ժողովրդի ուժի պատճառով։ Նրանք վախենում են։ Նրանք վախենում են իրենց սեփական ժողովրդից», - ընդգծել է Ուոլցը։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում ելույթներ են ունեցել նաև Իրանի, Չինաստանի, Ռուսաստանի ներկայացուցիչները՝ քննադատելով Իրանին հարվածներ հասցնելու ԱՄՆ-ի սպառնալիքները։
Դեկտեմբերի 28-ից Իրանում լայնածավալ ցույցեր են տեղի ունեցել իրանական ռիալի կտրուկ արժեզրկման և մեծ գնաճի ֆոնին։ Հակակառավարական ցույցերն ուղեկցվել են բախումներով և անկարգություններով։ Արևմտյան լրատվամիջոցները, վկայակոչելով իրավապաշտպան խմբերին, հայտնել են ավելի քան 2500 զոհի մասին, սակայն Իրանի ԱԳ նախարարը FoxNews-ի հետ հարցազրույցում նշել է, որ զոհերի թիվը մի քանի հարյուր է։

США на заседании Совета Безопасности ООН не исключили никаких действий против Ирана
Соединенные Штаты поддерживают «доблестный народ Ирана», и президент Дональд Трамп «ясно дал понять, что все варианты рассматриваются для прекращения резни». Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил посол США в ООН Майк Уолц на заседании Совета Безопасности ООН.
«Развязанный иранским режимом против собственных граждан и собственного народа уровень насилия, этот уровень давления, имеет последствия для международного мира и безопасности», — сказал он.
По сообщению Reuters, Уолц отметил, что иранский народ требует своей свободы так, как никогда прежде в истории Исламской Республики.
«Президент Дональд Трамп и Соединенные Штаты поддерживают храбрый народ Ирана», — отметил он, добавив, что «независимо от своих оправданий, режим единственный несет полную ответственность за экономические страдания иранского народа и будет привлечен к ответственности».
«Президент Трамп — человек дела, а не человек бесконечных разговоров, как мы видим в Организации Объединенных Наций. Он ясно дал понять, что все варианты рассматриваются для прекращения бойни», — сказал Уолц.
Он отверг обвинения Ирана в том, что протесты являются «внешним заговором, призванным подготовить почву для военных действий».
«Все в мире должны знать, что режим слабее, чем когда-либо, и поэтому он распространяет эту ложь из-за силы иранского народа на улицах. Они боятся. Они боятся своего собственного народа», — подчеркнул Уолц.
Представители Ирана, Китая и России также выступили на заседании Совета Безопасности ООН, критикуя угрозы США нанести удар по Ирану.
С 28 декабря в Иране проходят масштабные демонстрации на фоне резкой девальвации иранского риала и высокой инфляции. Антиправительственные протесты сопровождаются столкновениями и беспорядками. Западные СМИ, ссылаясь на правозащитные организации, сообщили о более чем 2500 погибших, но министр иностранных дел Ирана в интервью FoxNews заявил, что число погибших исчисляется сотнями.
Президент США Дональд Трамп неоднократно угрожал принять очень жесткие меры, если иранские власти не прекратят насилие и не начнут казнить антиправительственных протестующих.