ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը Վաշինգտոնի Ազգային տաճարում կազմակերպել է Սուրբ Ծննդյան միջոցառում
Վաշինգտոնի Ազգային տաճարում ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանության կողմից կազմակերպվել է հանդիսավոր ընդունելություն՝ Սուրբ Ծննդյան հրաշափառ տոնի և ԱՄՆ 250-ամյակի առթիվ։
Միջոցառմանը ելույթներով հանդես են եկել ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը, Սպիտակ տան Հավատքի հարցերով գրասենյակի գլխավոր խորհրդական, նախագահ Դոնալդ Թրամփի հոգևոր հովիվ Փոլա Ուայթ-Քեյնը, Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ԱՄՆ Արևմտյան և Արևելյան թեմերի առաջնորդներ Տ. Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանն ու Տ. Մեսրոպ եպիսկոպոս Պարսամյանը, ինչպես նաև ԱՄՆ Աղոթքի ազգային նախաճաշի շարժման առաջամարտիկ, հոգևոր հովիվ Քրիս Հալվերսոնը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ միջոցառման ընթացքում Նարեկ Մկրտչյանն ընթերցել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ներկաներին հղված ուղերձը։
Միջոցառմանը ներկա էին ԱՄՆ կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, կրոնական տարբեր կառույցների ներկայացուցիչներ, դեսպաններ, ՀՀ պատվո հյուպատոսներ և ԱՄՆ-ի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Դեսպանն իր ելույթում շնորհավորել է Սուրբ Ծննդյան և Աստվածհայտնության տոնը, ընդգծել ՀՀ–ԱՄՆ հարաբերություններում քրիստոնեական արժեքների դերը, կարևորել ԱՄՆ-ի առաջնորդությունը կրոնական ազատությունների հարցում, շնորհակալություն հայտնել Վաշինգտոնի Ազգային տաճարին ընդունելության համար և նոր ձեռքբերումներ մաղթել ԱՄՆ-ին՝ 250-ամյակի կապակցությամբ։
Փոլա Ուայթ-Քեյնը իր ելույթում շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին Սուրբ Ծննդյան ընդունելությունը կազմակերպելու համար, կարևորել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նվիրվածությունը հայ ժողովրդին և ընդգծել, որ Հայաստանը՝ որպես աշխարհի առաջին քրիստոնյա երկիր, պատմության ընթացքում հաղթահարելով բազմաթիվ փորձություններ, պահպանել է իր հոգևոր ժառանգությունը և դարձել հավատքի վկայություն աշխարհի համար։ Ուայթ-Քեյնն ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգները կանգնած է հայ ժողովրդի կողքին՝ հանուն հավատքի, գործընկերության և ընդհանուր նպատակների։
Հոգևոր հովիվ Քրիս Հալվերսոնն իր խոսքում մասնավորապես ընդգծել է ՀՀ վարչապետի կողմից Հայաստանում Աղոթքի նախաճաշի կազմակերպման նախաձեռնության կարևորությունը՝ նշելով, որ այն վկայում է հավատքի, միասնության և առաջնորդության արժեքների նկատմամբ Հայաստանի հանձնառությունը։
Միջոցառման մասնակից հոգևոր առաջնորդները շնորհավորել են ներկաներին Սուրբ Ծննդյան հրաշափառ տոնի առթիվ և հանդես են եկել աղոթքներով, իսկ մշակութային հատվածի շրջանակում հնչել են կատարումներ Վիեննայի երաժշտության և կատարողական արվեստի համալսարանի դասախոս, դաշնակահարուհի Նարե Արղամանյանի, մենակատար Էդիտա Դոլունց-Քալայջյանի և օրգանահար Արմինե Խաչատրյանի մասնակցությամբ։ Միջոցառման ընթացքում ցուցադրվել են նաև հայ նկարիչ Արմեն Քանքանյանի արվեստի գործերը։
Ընդունելության ավարտին Վաշինգտոնի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու կիրակնօրյա դպրոցի սաների կատարմամբ հնչել է «Հայր մեր» աղոթքը։

Посольство Армении в США организовало рождественское мероприятие в Национальном соборе в Вашингтоне
Посольство Армении в США организовало торжественный прием в Национальном соборе в Вашингтоне по случаю праздника Святого Рождества и 250-летия Соединенных Штатов.
На мероприятии выступили посол Армении в США Нарек Мкртчян, главный советник Управления по делам веры Белого дома, духовный наставник президента Дональда Трампа - Пола Уайт-Кейн, руководители Западной и Восточной епархий Армянской Апостольской Церкви в США архиепископ Овнан Тертерян и епископ Месроп Парсамян, а также инициатор движения «Национальный молитвенный завтрак» в США, духовный наставник Крис Халверсон.
Как передает Арменпресс со ссылкой на посольство Армении в США, во время мероприятия Нарек Мкртчян зачитал присутствующим послание премьер-министра РА Никола Пашиняна.
В мероприятии приняли участие высокопоставленные представители правительства США, представители различных религиозных организаций, послы, почетные консулы Республики Армения и представители армянской общины в Соединенных Штатах.
В своей речи посол поздравила армянский народ с Рождеством и Крещением, подчеркнул роль христианских ценностей в армяно-американских отношениях, отметил важность лидерства США в вопросе свободы вероисповедания, поблагодарил Национальный собор Вашингтона за проведение мероприятия и пожелал Соединенным Штатам новых достижений по случаю 250-летия страны.
Пола Уайт-Кейн со своей стороны поблагодарила посла за организацию рождественского приема, отметила преданность премьер-министра Армении Никола Пашиняна армянскому народу и подчеркнула, что Армения, как первая в мире христианская страна, преодолела множество испытаний на протяжении истории, сохранила свое духовное наследие и стала свидетельством веры для всего мира. Уайт-Кейн подчеркнула, что Соединенные Штаты поддерживают армянский народ ради веры, партнерства и общих целей.
В своей речи пастор Крис Халверсон особо подчеркнул важность инициативы премьер-министра Республики Армения по организации молитвенного завтрака в Армении, отметив, что это свидетельствует о приверженности Армении ценностям веры, единства и лидерства.
Духовные лидеры, участвовавшие в мероприятии, поздравили присутствующих с праздником Рождества и вознесли молитвы, а в рамках культурной программы выступили преподаватель Венского университета музыки и исполнительских искусств, пианистка Наре Аргаманян, солистка Эдита Долунц-Калайджян и органистка Армине Хачатрян. Во время мероприятия также была представлена выставка работ армянского художника Армена Канканяна.
В конце приема ученики воскресной школы церкви Святой Богоматери Марии в Вашингтоне исполнили молитву «Отче наш».