ԱՄՆ-ն դիտարկում է Իրանի զարգացումներին պատասխանելու տարբերակները. Թրամփ
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ իրենք լրջորեն մտածում են Իրանում տեղի ունեցող զարգացումներին արձագանքելու հնարավորությունը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Guardian-ը։
Նախագահական ինքնաթիռում, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, ԱՄՆ ղեկավարը հայտարարել է, որ իրանական կողմն անցնում է «կարմիր գիծը»։
«Մենք շատ լրջորեն ենք նայում հարցին։ Զինված ուժերը հետևում են այդ ամենին, և մենք դիտարկում ենք տարբեր լուրջ տարբերակներ։ Մենք որոշում կկայացնենք»,- ասել է Թրամփը։
Նա նշել է, որ իրանական կողմը ցանկանում է բանակցություններ անցկացնել։ Այս համատեքստում, ԱՄՆ նախագահը չի բացառել Իրանի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման հնարավորությունը՝ քննարկելու իրանական միջուկային ծրագիրը։
Դոնալդ Թրամփը հայտնել է նաև, որ ամերիկյան կողմը կարող է գործողությունների դիմել և վերականգնել Իրանում համացանցի հասանելիությունը, որը խափանված է ցույցերի պատճառով։
Բողոքի ցույցերն Իրանում սկսվել են 2025 թ. դեկտեմբերի վերջին իրանական ռիալի կտրուկ արժեզրկման և հիպերինֆլյացիայի պատճառով։ Սկզբում բողոքի ցույցերի հիմնական թեման դարձել են փոխարժեքի կտրուկ տատանումները և դրանց ազդեցությունը մեծածախ ու մանրածախ գների վրա: Սակայն ավելի ուշ Իրանի մի շարք քաղաքներում բողոքի ցույցերը վերածվել են ոստիկանության հետ բախումների, իսկ կարգախոսները ստացել են քաղաքական բնույթ՝ թիրախավորելով Իրանի ներկայիս քաղաքական համակարգը:
Արևմտյան լրատվամիջոցները հայտնում են մի քանի հարյուր զոհի մասին։ Մասնավորապես, Associated Press գործակալությունը, հղում անելով ակտիվիստներից ստացած տեղեկություններին, հայտնում է, որ ցույցերի հետևանքով զոհվել է առնվազն 544 մարդ։

США рассматривают варианты реагирования на события в Иране: Трамп
Президент США Дональд Трамп заявил, что они всерьез рассматривают возможность ответа на события, происходящие в Иране. “Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на “Guardian”.
В президентском самолете, отвечая на вопросы журналистов, лидер США заявил, что иранская сторона переходит “красную линию”.
“Мы очень серьезно рассматриваем этот вопрос. Вооруженные силы следят за всем этим, и мы рассматриваем различные серьезные варианты. Мы примем решение”, — сказал Трамп.
Он отметил, что иранская сторона хочет провести переговоры. В этом контексте президент США не исключил возможности встречи с иранскими представителями для обсуждения иранской ядерной программы.
Дональд Трамп также заявил, что США могут предпринять действия и восстановить доступ к интернету в Иране, который нарушен из-за протестов.
Протесты в Иране начались 28 декабря 2025 года из-за резкой девальвации иранского риала и гиперинфляции. Первоначально главной темой протестов были резкие колебания обменного курса и их влияние на оптовые и розничные цены. Однако позже в ряде иранских городов протесты переросли в столкновения с полицией, а лозунги приобрели политический характер, направленный против существующей политической системы Ирана.
Западные СМИ сообщают о нескольких сотнях жертв. В частности, агентство “Associated Press”, ссылаясь на информацию, полученную от активистов, сообщает, что в результате протестов погибло по меньшей мере 544 человека.