Կառավարությունն ընդունեց Հայաստանի տնտեսական և ինստիտուցիոնալ վերափոխման դոկտրինը
Կառավարությունն ընդունեց Հայաստանի տնտեսական և ինստիտուցիոնալ վերափոխման դոկտրինը, որը ներկայանում է որպես երկրի զարգացման ուղենիշ և  նպատակ ունի վերանայել ու ամրապնդել պետության տնտեսական կառուցվածքն ու պետական ինստիտուտները։ Փաստաթուղթը բաղկացած է 42 էջից և ընդգրկում է բազմաթիվ ոլորտներ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փաստաթուղթը հավանության արժանացավ Կառավարության հունվարի 8-ի նիստում։
Նախագծի զեկուցող, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը որոշ ընդհանուր դիտարկումներ և մեկնաբանություններ արեց փաստաթղթի վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ դոկտրինն ուղենիշ է և հայտարարություն է կառավարության մտադրությունների մասին։
«Հայաստանի տնտեսական և ինստիտուցիոնալ վերափոխման դոկտրինը ներկայանում է որպես զարգացման ուղենիշ, որի նպատակն է վերանայել և ամրապնդել երկրի տնտեսական կառուցվածքն ու պետական ինստիտուտները»,-նշեց վարչապետը։
Նա կարևորեց, որ Կառավարության կողմից ընդունվող ռազմավարությունները և ռազմավարական նշանակություն ունեցող փաստաթղթերը ճիշտ տեղում դրվեն պետության կառավարման համակարգում։
«Ռազմավարություններն առաջին հերթին մտադրությունների բարձրաձայնում են և անելիքների, պատկերացումների համախմբված դրսևորում։ Այս փաստաթուղթն այն մասին է, թե մենք հիմա որտեղ ենք գտնվում և դեպի ուր ենք ուզում շարժվել»,-շեշտեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետն ընդգծեց, որ անհրաժեշտ է ռազմավարական փաստաթղթերին վերաբերվել բավարար լրջությամբ։ Նրա խոսքով՝ կարևոր է, որ ընդհանրապես բոլոր փաստաթղթերը պետք է լինեն հնարավորինս կարճ և համառոտ, քանի որ անհրաժեշտ է ժամանակ խնայել և ոչ թե շատ ժամանակ ծախսել մեծ ծավալ ունեցող փաստաթղթերն ընթերցելու վրա։
Հայաստանի տնտեսական և ինստիտուցիոնալ վերափոխման դոկտրինը վարչապետը պայմանավորեց մի քանի հանգամանքներով, այդ թվում՝ 2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո երկրի տնտեսության ավելի քան 50 տոկոսանոց աճով։ Վարչապետի բնորոշմամբ՝ 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո 1 շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն ավելի քան կրկնապատկվել է։
«Մենք պետք է հստակ գծագրենք, թե այս ամենում որտեղ է Կառավարության դերը և որտեղ է այլ գործող անձանց դերը։ Իմ կարծիքով՝ Կառավարության դերն այն է, որ մենք 2018 թվականից վերացրել ենք տնտեսական գործունեության բոլոր հնարավոր սահմանափակումները, մենաշնորհները, արգելքներն ու արգելակները և սա է հիմնական պատճառը, որ 2018 թվականից ի վեր՝ ի հեճուկս բոլոր քաղաքական, տարածաշրջանային, աշխարհաքաղաքական վայրիվերումների, Հայաստանը ոչ միայն պահպանել է մակրոտնտեսական կայունությունը, այլև ապահովել է մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ի 2,4 անգամ աճ, 50 տոկոս տնտեսական աճ և այս ամենը, հիշեցնեմ, կորոնավիրուսի համավարակի առկայության պարագայում։ Ուզում եմ ընդգծել, որ սրանում առաջին հերթին մենք պետք է գնահատենք Հայաստանում աշխատող, արդյունք ստեղծող և օրենքով սահմանված հարկերը վճարող մարդկանց, որովհետև սա չի կարող լինել Կառավարության ձեռքբերումը, սա Կառավարության և քաղաքացիների համագործակցության արդյունքն է»,-ընդգծեց ՀՀ վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց, որ Հայաստանի անհատ քաղաքացին ունեցել է և ունի վճռորոշ դեր Կառավարության ռազմավարական որոշումների կայացման և իրագործման գործում։
«Դոկտրինի նպատակը Հայաստանի տնտեսական և ինստիտուցիոնալ զարգացման նոր տրամաբանության հաստատումն է՝ տնտեսությունը դիրքավորելով որպես ինքնիշխանության, անվտանգության և երկարաժամկետ կայունության հիմք, որի առանցքում կանգնած է կրթված, կարող և ստեղծարար քաղաքացին»,-նշեց վարչապետը։
Նա նաև շեշտեց, որ դոկտրինի ընդունումը պայմանավորված է նաև Հայաստանի շուրջ անվտանգային նոր միջավայրի ձևավորմամբ, այդ թվում՝ մասնավորապես Ադրբեջանի հետ հաստատված խաղաղությամբ։
Դոկտրինում մեծ ուշադրություն է դարձված նաև արհեստական բանականության ու թվայնացման ոլորտներին։ Առանձնահատուկ նշանակություն է տրված նաև էներգետիկ վերափոխման օրակարգին։
Վարչապետը նաև ասաց, որ դոկտրինում ներառված է նաև հարկային երկարաժամկետ կարգավորումների քաղաքականություն որդեգրելու գաղափարը։  Նրա խոսքով՝ սկսել են քննարկումներն այն մասին, որ առաջիկայում Կառավարությունը պետք է դիտարկի հարկային այնպիսի նոր օրենսգիրք ընդունելու տարբերակը, որը հնարավոր կլինի ուժի մեջ պահել, օրինակ, 10 տարի։
«Փաստաթուղթը շատ ծավալուն չէ, բայց ընդգրկուն է։ Ուզում եմ նորից ընդգծել, որ այս բոլոր մոտեցումների հիմքում ընկած է մեկ առանցքային գաղափար՝ պետությունը դիտարկվում է որպես շարունակական ինստիտուտ, որտեղ կառավարությունները փոփոխական են, իսկ տնտեսական քաղաքականության տրամաբանությունը՝ կայուն և կանխատեսելի։ Եվ այս ամենի հիմքում դրված է պետության հարատևության գաղափարը, և այն գաղափարը, որ պետության տնտեսական զարգացումը հենց պետական շահն է»,-ընդգծեց ՀՀ վարչապետը։

Правительство Армении приняло Доктрину экономической и институциональной трансформации страны
Правительство Армении приняло Доктрину экономической и институциональной трансформации страны, которая является руководством к развитию страны и направлена на пересмотр и укрепление экономической структуры страны и государственных институтов. Документ состоит из 42 страниц и охватывает множество областей.
По сообщению Арменпресс, документ был одобрен на заседании правительства 8 января.
Докладчик проекта, премьер-министр Армении Никол Пашинян, сделал ряд общих замечаний и комментариев по документу, подчеркнув, что доктрина является руководством и заявлением о намерениях правительства.
«Доктрина экономической и институциональной трансформации Армении является руководством к развитию, цель которого - пересмотр и укрепление экономической структуры страны и государственных институтов», — отметил премьер-министр.
Он подчеркнул важность того, чтобы принятые правительством стратегии и документы стратегического значения занимали надлежащее место в системе государственного управления. «Стратегии — это, прежде всего, изложение намерений и консолидированное воплощение действий и идей. Это документ о том, где мы находимся сейчас и куда хотим двигаться», — подчеркнул Никол Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул необходимость серьезного отношения к стратегическим документам. По его словам, важно, чтобы все документы в целом были как можно короче и лаконичнее, поскольку необходимо экономить время и не тратить много времени на чтение объемных документов.
Премьер-министр обусловил доктрину экономической и институциональной трансформации Армении рядом обстоятельств, включая более чем 50-процентный рост экономики страны после революции в Армении в 2018 году. По словам премьер-министра, после революции 2018 года ВВП на душу населения увеличился более чем вдвое.
«Необходимо четко обозначить роль правительства во всем этом, а также роль других участников процесса. На мой взгляд, роль правительства заключается в том, что с 2018 года мы устранили все возможные ограничения, монополии, запреты и тормоза экономической деятельности, и именно поэтому с 2018 года, несмотря на все политические, региональные, геополитические потрясения, Армения не только сохранила макроэкономическую стабильность, но и обеспечила 2,4-кратное увеличение ВВП на душу населения, 50-процентный экономический рост, и все это, напомню, на фоне пандемии коронавируса. Хочу подчеркнуть, что в этом прежде всего следует ценить трудящихся в Армении, создающих результаты и уплачивающих налоги, предписанные законом, потому что это не может быть достижением правительства, это результат сотрудничества правительства и граждан», — подчеркнул премьер-министр Республики Армения.
Никол Пашинян подчеркнул, что отдельный гражданин Армении играл и продолжает играть решающую роль в принятии и реализации стратегических решений правительства.
«Цель доктрины – установить новую логику экономического и институционального развития Армении, позиционируя экономику как основу суверенитета, безопасности и долгосрочной стабильности, в основе которой лежит образованный, способный и творческий гражданин», – отметил премьер-министр.
Он также подчеркнул, что принятие доктрины обусловлено формированием новой обстановки в сфере безопасности вокруг Армении, в том числе, в частности, мирным соглашением с Азербайджаном.
Доктрина также уделяет большое внимание таким областям, как искусственный интеллект и цифровизация. Особое значение придается и программе энергетической трансформации.
Премьер-министр также отметил, что доктрина включает в себя идею принятия политики долгосрочного налогового регулирования. По его словам, начались дискуссии о том, что в ближайшем будущем правительство должно рассмотреть вариант принятия нового налогового кодекса, который мог бы оставаться в силе, например, в течение 10 лет.
«Документ не очень обширный, но всеобъемлющий. Хотелось бы еще раз подчеркнуть, что все эти подходы основаны на одной ключевой идее: государство рассматривается как постоянный институт, где правительства меняются, а логика экономической политики стабильна и предсказуема. И в основе всего этого лежит идея постоянства государства и идея о том, что интерес государства – это его экономическое развитие», — подчеркнул премьер-министр Армении.