Քիր Սթարմերը Թրամփին հայտնել է իր դիրքորոշումը Գրենլանդիայի հարցով
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը հունվարի 7-ի երեկոյան հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ և ներկայացրել իր դիրքորոշումը Գրենլանդիայի վերաբերյալ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարություն է տարածել Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը։
Մասնավորապես, հեռախոսազրույցի ընթացքում երկու առաջնորդները քննարկել են Marinera լցանավի կալանման համատեղ գործողությունը, Ուկրաինայի հարցում վերջին զարգացումները և ԱՄՆ գործողությունը Վենեսուելայում։
«Վարչապետը նաև հայտնել է իր դիրքորոշումը Գրենլանդիայի հարցում»,- հայտնել է վարչապետի խոսնակը։
Քիր Սթարմերն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ինքը Դանիայի կողքին է Գրենլանդիայի պաշտպանության հարցում՝ ասելով, որ ոչ ոք չպետք է որոշի այդ տարածքի ապագան։
Տարեսկզբին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կրկին հայտարարել է Գրենլանդիայի նկատմամբ Վաշինգտոնի հավակնությունների մասին՝ նշելով, թե կղզին ԱՄՆ-ին պետք է անվտանգության նկատառումներից ելնելով։ Սպիտակ տնից BBC-ին հայտնել էին, որ Թրամփը քննարկում է Գրենլանդիային տիրանալու «մի շարք տարբերակներ», այդ թվում՝ ռազմական ուժի կիրառումը։
Դանիայի վարչապետ Մետտե Ֆրեդերիկսենն արձագանքել է ԱՄՆ նախագահի հայտարարություններին՝ հիշեցնելով, որ կղզին Դանիայի Թագավորության մաս է, և կոչ անելով Միացյալ Նահանգներին դադարեցնել սպառնալիքները։
2025 թվականի դեկտեմբերի վերջին Թրամփը նշանակել է Գրենլանդիայի հարցերով հատուկ բանագնացի, ինչը խստորեն դատապարտվել է Դանիայի կողմից։

Кир Стармер изложил Трампу свою позицию по Гренландии
Вечером 7 января премьер-министр Великобритании Кир Стармер провел телефонный разговор с президентом США Дональдом Трампом и изложил свою позицию по Гренландии. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщили в правительстве Британии.
В ходе телефонного разговора лидеры обсудили совместную операцию по задержанию танкера “Маринера”, последние развития в украинском вопросе и операцию США в Венесуэле.
“Премьер-министр также изложил свою позицию по вопросу Гренландии” — сказал пресс-секретарь премьер-министра.
Ранее Кир Стармер заявлял, что поддерживает Данию в защите Гренландии, потверждая, что никто не должен решать судьбу этой территории.
В начале года президент США Дональд Трамп вновь заявил о претензиях Вашингтона на Гренландию, отметив, что Соединенным Штатам остров необходим по соображениям безопасности. Белый дом сообщил BBC, что Трамп рассматривает варианты захвата Гренландии, включая применение военной силы.
Премьер-министр Дании Метте Фредериксен ответила на заявления президента США, напомнив, что остров является частью Королевства Дания, и призвав Соединенные Штаты прекратить угрозы.
В конце декабря 2025 года Трамп назначил специального посланника по Гренландии, что было резко осуждено Данией.