Թրամփի հրամանով ԱՄՆ-ն դուրս է գալիս 66 միջազգային կազմակերպությունից
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել 66 միջազգային կազմակերպություններից ԱՄՆ-ի դուրս գալու վերաբերյալ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Սպիտակ տան պաշտոնական կայքը։
Հրապարակած փաստաթղթերի համաձայն՝ Թրամփը հրամայել է «Միացյալ Նահանգները դուրս բերել 66 միջազգային կազմակերպություններից, որոնք այլևս չեն սպասարկում ամերիկյան շահերը»։
Հրամանագրի համաձայն՝ ԱՄՆ բոլոր դաշնային գործակալությունները պետք է դադարեցնեն մասնակցելը և ֆինանսավորել ՄԱԿ-ի 31 և ՄԱԿ-ի անդամ չհանդիսացող 35 մարմինների։
Այդ կառույցների շարքում են գտնվում Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովը, ՄԱԿ-ի Միջազգային առևտրի կենտրոնը, Խաղաղապահ հանձնաժողովը, Ժողովրդավարության հիմնադրամը և այլն։

U.S. President Donald Trump signed a presidential memorandum directing the U.S. to withdraw from 66 international organizations, ordering executive departments and agencies to cease participation in and funding of entities the administration says no longer serve U.S. interests.
The memorandum follows a State Department review ordered earlier this year under Executive Order 14199 and applies to 35 non-United Nations organizations and 31 United Nations entities, Fox News reported citing the White House.
The list includes organizations involved in areas such as climate, energy, development, governance, migration and gender policy, according to the White House. The White House published the full list alongside the order.