Վարչապետը ներկա է գտնվել հեղինակային երգի հանրապետական մրցույթ-փառատոնի գալա-համերգին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ջերմուկում ներկա է գտնվել հեղինակային երգի հանրապետական մրցույթ-փառատոնի գալա-համերգին, որին հաջորդել է մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողությունը։
Վարչապետի աշխատակազմից «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են, որ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ երկրորդ տարին անցկացվող մրցույթին այս տարի մասնակցության հայտ են ներկայացրել ՀՀ տարբեր մարզերից մի քանի տասնյակ մասնակիցներ, ովքեր հանդես են եկել թե՛ որպես անհատ կատարողներ, թե՛ ներկայացրել են իրենց ուսումնական հաստատությունները։ Ջերմուկում անցկացվող գալա-համերգին իրենց կատարումներով հանդես են եկել ընտրված 12 լավագույն մասնակիցները:
Կատարումներին հաջորդել է 12 մասնակիցներին՝ Նարե Մանգասարյանին, Նարինե Հարությունյանին, Արեգ Վարտանյանին, Անիկ Մարգարյանին, Գոհար Խաչատրյանին Նարեկ Ստեփանյանին, Էլիզա Կրկորյանին, Կարինե Թադևոսյանին, Հայկ Հայրումյանին, Արաքսյա Բարսեղյանին, Մարիամ Հակոբյանին և Տիգրան Խաչատրյանին մրցանակների հանձնման արարողությունը: Լավագույն մասնակիցներից բացի, դրամական պարգևներ են ստացել նաև մասնակիցների ուսուցիչներն ու ուսումնական հաստատությունները:
Մրցանակները հանձնել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և ԿԳՄՍ փոխնախարար Դանիել Դանիելյանը:
Մրցանակաբաշխության արարողությունից հետո վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, շնորհակալություն հայտնել և շնորհավորել բոլորին գեղեցիկ երեկոյի առիթով: Վարչապետն իր խոսքում նշել է, որ դպրոցականների, ուսանողների շրջանում այս մրցանակաբաշխության անցկացումը միտված է Հայաստանի Հանրապետության մասին պատկերացումների գծագրմանը: «Մենք քաղաքական մակարդակում շատ ենք խոսում, թե ինչպիսին ենք ուզում տեսնել Հայաստանը՝ խաղաղ, անվտանգ, զարգացած, ժողովրդավարական, բայց այդ ամենի թիկունքում կա մի շատ կարևոր գործոն՝ մենք ուզում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի նաև ստեղծագործ, որովհետև իմ նշած բոլոր գործոնները, այնուամենայնիվ, իրենց հետևում պահանջում են, ակնկալում են ստեղծագործական աշխատանք»,-նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Այս համատեքստում Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ պետք է ներդրումներ արվեն հանրակրթության մակարդակում և արտադպրոցական կրթության մակարդակում և «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» ծրագրին զուգահեռ, ծրագիր կիրականացվի նաև արվեստի դպրոցներում, մասնավորապես՝ երաժշտական դպրոցների կառուցման, վերակառուցման, հիմնանորոգման, գույքով ապահովման ուղղությամբ, որպեսզի ավելի շատ աշակերտներ հնարավորություն ունենան ստեղծագործել:
Վարչապետը հավելել է. «Ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ շատ կարևոր հնարավորություն ենք բացել և բացում մասնավոր ոլորտի համար: Այստեղ արդեն կային արվեստի կենտրոններ, որոնք մրցանակներ շահեցին: Մենք քաջալերում ենք դա և ուզում եմ նաև ընդգծել, որ համընդհանուր հայտարարագրման համակարգով, այդ թվում՝ սոցիալական կրեդիտների հսկայական միջոցներ դեպի այդ գործունեության տեսակը ուղղորդելու հնարավորություն ենք ստեղծել: Եվ ես համոզված եմ՝ այդ հնարավորությունները, այն, ինչ մենք անում ենք և այն ինչ մենք ասում ենք, անպայման իր հետ կբերի նոր մարդիկ, նոր ձայներ, նոր երգեր, նոր ստեղծագործություններ: Կարևոր է, որ այս փառատոնը և այս մրցույթը կոնկրետ վերաբերում է հեղինակային երգին, այսինքն՝ նրանց, ովքեր ստեղծում են այդ երգերը և կատարում են այդ երգերը: Կարծում եմ՝ երկու տարվա արդյունքներով շատ կարևոր քայլեր ենք արել: Այդ քայլերը պետք է շարունակենք և անպայման ամեն տարի այս ձևաչափով մրցույթ կանցկացնենք, կհանդիպենք, կխոսենք, կքաջալերենք և կխրախուսենք ստեղծագործելը Հայաստանի Հանրապետությունում»։
Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է բոլոր մասնակիցներին և մրցանակակիրներին, ինչպես նաև շնորհավորել բոլորին Ամանորի և Սուրբ Ծնունդի առիթով,  համոզմունք հայտնել, որ Ամանորի բարձր տրամադրությունը համատեղ ջանքերով կհաջողվի պահպանել և զարգացնել:

Премьер-министр Пашинян присутствовал на гала-концерте Республиканского конкурса-фестиваля авторской песни
Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал в Джермуке на гала-концерте Республиканского конкурса-фестиваля авторской песни, после которого состоялась торжественная церемония награждения.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в этом году несколько десятков участников из разных регионов Республики Армения подали заявки на участие в конкурсе, который проводится уже второй год при поддержке министерства образования, науки, культуры и спорта. Исполнители выступали как сольно, так и в составе коллективов учебных заведений. 12 лучших участников выступили на гала-концерте в Джермуке.
После выступлений состоялась церемония награждения 12 победителей конкурса-фестиваля. Лауератами стали Нарэ Мангасарян, Наринэ Арутюнян, Арег Варданян, Аник Маргарян, Гоар Хачатрян, Нарек Степанян, Элиза Кркорян, Каринэ Тадевосян, Айк Айрумян, Араксия Барсегян, Мариам Акобян и Тигран Хачатрян. Помимо исполнителей, денежные призы получили также их преподаватели и учебные заведения, в которых они обучаются.
Награды вручили премьер-министр Никол Пашинян, министр образования, науки культуры и спорта Жанна Андреасян и заместитель министра Даниел Даниелян.
После церемонии награждения премьер-министр Пашинян выступил с речью, поблагодарил и поздравил всех с прекрасным вечером. Премьер-министр отметил, что проведение этого конкурса среди школьников и студентов направлено на формирование представлений о Республике Армения.
«На политическом уровне мы много говорим о том, какой мы хотим видеть Армению — мирной, безопасной, развитой, демократической, но за всем этим стоит очень важный фактор: мы хотим, чтобы Республика Армения была также и творческой, потому что все упомянутые мной факторы, тем не менее, требуют и творческой работы», — отметил Никол Пашинян.
В этом контексте глава государства подчеркнул, что инвестиции должны осуществляться на уровне общего образования и внешкольной деятельности, и параллельно с программой «300 школ, 500 детских садов» будет реализована программа и в художественных школах, в частности, в направлении строительства, реконструкции, модернизации и предоставления имущества музыкальным школам, чтобы больше учеников имели возможность творить.
Премьер-министр добавил: «Хочу особо подчеркнуть, что мы открыли и открываем очень важную возможность для частного сектора. Здесь уже были центры искусства, получившие награды. Мы поощряем это, и я также хочу подчеркнуть, что благодаря системе всеобщего декларирования мы создали возможность направлять в этот вид деятельности большой объем социальных кредитов. И я уверен, что эти возможности, то, что мы делаем и говорим, обязательно приведут с собой новых людей, новые голоса, новые песни, новые произведения. Важно, что этот фестиваль, этот конкурс связан именно с авторской песней, то есть с теми, кто создает эти песни и исполняет их. Я думаю, что, судя по результатам этих двух лет, мы сделали очень важные шаги. Мы должны продолжать эти шаги и обязательно будем проводить конкурс в таком формате каждый год, будем встречаться, общаться, поддерживать и поощрять творчество в Республике Армения».
Никол Пашинян еще раз поздравил всех участников и лауреатов, а также поздравил всех с Новым годом и Рождеством, выразив уверенность, что совместными усилиями удастся сохранить и еще более повысить хорошее новогоднее настроение.