ԵՄ-ն Վենեսուելայում ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ զսպվածության կոչ է արել
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին X-ի միկրոբլոգում կատարած գրառման մեջ հայտարարել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը՝ նշելով, որ  զրուցել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի և Կարակասում ԵՄ դեսպանի հետ։
«Եվրոպական Միությունը բազմիցս հայտարարել է, որ  Մադուրոն չունի օրինականություն և պաշտպանել է խաղաղ անցումային գործընթացը։ Բոլոր հանգամանքներում անհրաժեշտ է պահպանել միջազգային իրավունքի և ՄԱԿ-ի կանոնադրության սկզբունքները։ Մենք զսպվածության կոչ ենք անում։ Երկրում բնակվող ԵՄ քաղաքացիների անվտանգության ապահովումը մեր առաջնահերթությունն է»,-ասված է Կալասի գրառման մեջ։
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ ԱՄՆ-ն լայնամասշտաբ հարված է հասցրել Վենեսուելային, իսկ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ այդ երկրի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն ու նրա կինը ձերբակալվել ու դուրս են բերվել երկրից։

ЕС призывает к сдержанности в ситуации вокруг Венесуэлы
Как передает Арменпресс, об этом заявила глава дипломатии ЕС Кая Каллас в сообщении в микроблоге X, отметив, что она поговорила с госсекретарем США Марко Рубио и послом ЕС в Каракасе.
«Европейский союз неоднократно заявлял, что Мадуро не обладает достаточной легитимностью, и поддерживал мирный переходный процесс. При любых обстоятельствах необходимо соблюдать принципы международного права и Устава ООН. Мы призываем к сдержанности. Обеспечение безопасности граждан ЕС, проживающих в стране — нашим приоритет», — заявила Каллас в своем сообщении.
Ранее стало известно, что Соединенные Штаты нанесли крупномасштабный удар по Венесуэле, а Дональд Трамп объявил об аресте президента страны Николаса Мадуро и его жены, после чего они были вывезены из страны.