Սաուդյան Արաբիան հարվածներ է հասցրել Եմենին
Սաուդյան Արաբիան դեկտեմբերի 30-ի վաղ առավոտյան հարվածներ է հասցրել Եմենի Էլ Մուքալա նավահանգստային քաղաքին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է սաուդյան SPA գործակալությունը։
Նշվում է, որ հարվածների թիրախը եղել է Ֆուջեյրայից (ԱՄԷ) ժամանած երկու նավ, որոնք «մեծ քանակությամբ զենք ու մարտական մեքենաներ» էին տեղափոխում Հարավային անցումային խորհրդի (ՀԱԽ) ուժերին, որոնց աջակցում է Արաբական Միացյալ Էմիրությունները։
«Հաշվի առնելով այս զենքից եկող անվտանգությանը և կայունությանը սպառնացող վտանգն ու էսկալացիան՝ կոալիցիայի օդուժն այս առավոտյան սահմանափակ ռազմական գործողություն է իրականացրել՝ թիրախավորելով նավահանգստում գտնվող երկու նավերից բեռնաթափված զենքը և մարտական մեքենաները», - ասվում է զինվորականների հաղորդագրության մեջ, որը մեջբերել է գործակալությունը։
Սաուդցի զինվորականները հայտարարել են, որ գրոհն իրականացվել է գիշերը՝ «կողմնակի վնասներ չպատճառելու» համար։
Զոհերի մասին չի հաղորդվում։
Դեկտեմբերին ՀԱԽ-ն իր վերահսկողության տակ է վերցրել երկրի հարավում գտնվող երկու նահանգները, որոնք մինչ այդ կառավարվում էին միջազգայնորեն ճանաչված Եմենի կառավարության կողմից։
Ավելի ուշ ՀԱԽ-ի ղեկավար Այդարուս Քասեմ Աբդուլ Ազիզ ազ Զուբեյդին հայտարարել է, որ այժմ ժամանակն է անցնել երկրի հյուսիսը, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Սանան վերահսկող հութիների դեմ գործողությանը։
ՀԱԽ-ը հանդես է գալիս, այդ թվում, Եմենի հարավային շրջանների անջատման օգտին։
Եմենում հակամարտությունն սկսվել է 2014 թվականին։ Այն ժամանակ հութիները, որոնց աջակցում է Իրանը, գրավեցին երկրի մայրաքաղաք Սանան և Եմենի հյուսիսի մեծ մասը։ Արաբական կոալիցիան, որը 2015 թվականին միջամտել է հակամարտությանը, աջակցում է Եմենի կառավարական զորքերին։ Դրա հետ մեկտեղ ԱՄԷ-ն, որը վարժեցնում և ֆինանսավորում է ՀԱԽ-ի հովանու տակ գտնվող խմբավորումներին, նույնպես մտնում է կոալիցիայի մեջ։

Саудовская Аравия нанесла удары по Йемену
Саудовская Аравия рано утром 30 декабря нанесла удары по портовому городу Эль-Мукалла в Йемене. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство SPA.
Отмечается, что целью ударов были прибывшие из Фуджейры (ОАЭ) два корабля, которые доставили "большое количество оружия и боевых машин" силам Южного переходного совета (ЮПС), поддерживаемым Объединенными Арабскими Эмиратами.
"Учитывая опасность и эскалацию, исходящую от этого оружия, которое угрожает безопасности и стабильности, военно-воздушные силы коалиции провели этим утром ограниченную военную операцию, направленную против оружия и боевых машин, выгруженных с двух кораблей в порту", - говорится в сообщении военных, которое цитирует агентство.
Саудовские военные заявили, что провели атаку ночью, чтобы убедиться, что "не произошло сопутствующего ущерба".
О жертвах не сообщается.
В декабре ЮПС взяли под контроль две провинции на юге страны, которые до этого управлялись признанном на международном уровне йеменским правительством.
Позднее глава ЮПС Айдарус Касем Абдул Азиз аз-Зубейди заявлял, что теперь пора переходить к операции против хуситов, удерживающих север страны, включая столицу Сану.
В ЮПС выступают в том числе за отделение южных районов Йемена.
Конфликт в Йемене начался в 2014 году. Тогда хуситы, которых поддерживает Иран, захватили столицу страны Сану и большую часть севера Йемена. Арабская коалиция, вмешавшаяся в конфликт в 2015 году, поддерживает войска йеменского правительства. При этом ОАЭ, которые тренируют и финансируют группировки под эгидой ЮПС, тоже входят в коалицию.