Զելենսկին խոսել է Ուկրաինայում ռազմական դրությունը վերացնելու պայմանների մասին
Ուկրաինայում ռազմական դրությունը կարող է վերացվել միայն իրական անվտանգության երաշխիքներ ստանալուց հետո, որոնք անհնարին կդարձնեն Ռուսաստանի կողմից հնարավոր նոր ագրեսիան։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով РБК-ի ռուսական ծառայությունը, այս մասին լրագրողների հարցերին ի պատասխան հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին։
Նա նշել է, որ պատերազմի ավարտը ավտոմատ կերպով կնշանակի ռազմական դրության ավարտ, սակայն առանց անվտանգության երաշխիքների Ուկրաինան չի կարող պատերազմն ավարտված համարել։
«Մենք բոլորս ուզում ենք, որ պատերազմն ավարտվի։ Եվ այդ ժամանակ ռազմական դրությունը կավարտվի։ Սակայն ռազմական դրությունը կավարտվի, երբ Ուկրաինան ստանա անվտանգության երաշխիքներ», - ընդգծել է նախագահը։
Զելենսկին նշել է, որ անվտանգության երաշխիքները ենթադրում են ոչ միայն քաղաքական հայտարարություններ, այլև գործնական մեխանիզմներին՝ գործընկերների կողմից մոնիթորինգ և նրանց իրական ներկայություն։
Խոսելով նախօրեին ԱՄՆ-ում նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպման մասին՝ Ուկրաինայի նախագահը նշել է, որ պատերազմի դադարեցման հետ կապված իրենց դիրքորոշումները համընկնում են։ «Խաղաղությունը չունի այլընտրանք։ Մենք ամերիկյան կողմի հետ կարծում ենք, որ մեր դիրքորոշումը մեկն է՝ պատերազմը պետք է ավարտել դիվանագիտական ճանապարհով»,- ասել է Զելենսկին։
Խոսելով պատերազմի դադարեցման վերաբերյալ 20 կետից բաղկացած ծրագրի մասին՝ նա ընդգծել է, որ այն պետք է հաստատվի հանրաքվեի միջոցով։
Անդրադառնալով Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման հնարավորությանը՝ Ուկրաինայի ղեկավարը շեշտել է, որ իրենց համար սկզբունքային չէ հնարավոր հանդիպման կամ բանակցությունների ձևաչափը, սակայն առանցքային է, որ «Ռուսաստանի առաջնորդի խոսքն ու գործողությունները համընկնեն»։

Зеленский рассказал об условиях отмены военного положения в Украине.
Военное положение в Украине может быть отменено только после получения реальных гарантий безопасности, которые сделают невозможной новую агрессию со стороны России. Об этом, как сообщает Арменпресс со ссылкой на РБК, Зеленский заявил в ответ на вопросы журналистов.
Он отметил, что окончание войны автоматически будет означать окончание военного положения, но без гарантий безопасности Украина не может считать войну оконченной.
«Мы все хотим, чтобы война закончилась. И тогда закончится военное положение. Однако военное положение закончится, когда Украина получит гарантии безопасности», — подчеркнул президент.
Зеленский отметил, что гарантии безопасности подразумевают не только политические заявления, но и практические механизмы: мониторинг со стороны партнеров и их реальное присутствие.
Говоря о состоявшейся на днях своей встрече с президентом Дональдом Трампом в США, президент Украины отметил, что их позиции по прекращению войны совпадают. «Мир не имеет альтернативы. Мы с американской стороной считаем, что наша позиция совпадает: война должна быть завершена дипломатическим путем», — сказал Зеленский.
Говоря о плане из 20 пунктов по прекращению войны, он подчеркнул, что он должен быть одобрен на референдуме.
Говоря о возможности встречи с президентом России Владимиром Путиным, украинский лидер подчеркнул, что формат возможной встречи или переговоров для них не имеет принципиального значения, но крайне важно, чтобы «слова и действия российского лидера совпадали».
28 декабря президент США Дональд Трамп принял президента Украины Владимира Зеленского в своем курортном комплексе Мар-а-Лаго в Палм-Бич, штат Флорида. После более чем трех часов переговоров стороны заявили, что процесс прекращения войны на Украине сложен и в ближайшем будущем необходимо будет провести новую встречу. Однако Трамп отметил, что они как никогда близки к миру.