Ձյունն ամբողջապես մաքրել է օդը. Ավինյանը՝ օդի աղտոտվածության մասին
Երևանում օդի որակն այս պահին բարելավվել է, տեղացած ձյունը մաքրել է օդը, սակայն գլոբալ առումով օդի աղտոտվածության հարցը բարդ լուծվող խնդիր է, բայց քաղաքապետարանից վստահեցնում են՝ ամեն ինչ անելու են՝ մեղմելու խնդիրը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասուլիսում հայտնեց Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Դեռևս 2023-ի նախընտրական ծրագրում արձանագրել էինք, որ մեր առաջնային խնդիրն է Երևան քաղաքում տեղադրել բավարար քանակի օդի որակի չափիչ սարքեր: Եվ այդ նախընտրական մեր խոստումն իրականացրել ենք ամբողջությամբ»,-ասաց քաղաքապետը:
Նա վստահեցրեց, որ Երևան քաղաքում այս պահի դրությամբ պոտենցիալ աղտոտվող վայրերում՝ մասնավորապես 4-րդ կարգի ռիսկայնության կառուցապատման օբյեկտներում տեղադրված են երկուական օդի որակի չափիչ սարքեր, որոնք միացված են քաղաքապետարանի ընդհանուր համակարգին: Քաղաքապետը վստահեցրեց, որ իրապես ականջալուր են գործընկերներին, որոնք հայտնում են մասնագիտական կարծիք՝ օդի որակի հետ կապված:
Ավինյանը նկատեց՝ օդի որակի խնդիրը վերաբերում է ոչ միայն Երևանին, այլ ամբողջ Արարատյան գոգավորությանը:
«Հիմնական խնդիրը պայմանավորված է մեր բնակլիմայական պայմաններով: Հիմա օդի որակը շատ լավ մակարդակում է, որովհետև հյուսիսային ցիկլոնը, ձյունը ամբողջապես մաքրել է օդը»,-ասաց Ավինյանը:
Նա նկատեց, որ այս խնդիրը նոր չէ: Այս խնդրի մասին խոսել են դեռևս 80-ական թվականներից և հիմնականում նույն ժամանակահատվածի մասին՝ նոյեմբեր-մարտ: «Այս խնդիրը շատ բարդ լուծվող խնդիր է: Բայց, ամեն դեպքում, որոշակի մեղմացումներ հնարավոր է ունենալ: Եվ մենք այդ ուղղությամբ ունենք քառամյա օդի որակի բարելավման ծրագիր, որը մանրամասն նկարագրում է այն բոլոր գործողությունները, որ Երևանի քաղաքապետարանը լոկալ մակարդակում իրականացնելու է, որ խնդիրը մեղմի»,-վստահեցրեց քաղաքապետը:

Снег полностью очистил воздух. Авинян о загрязнении воздуха
Качество воздуха в Ереване на данный момент улучшилось, выпавший снег очистил воздух, но в глобальном масштабе проблема загрязнения воздуха является сложной для решения, однако муниципалитет заверяет, что сделает все возможное для ее решения. Об этом, как сообщает Арменпресс, заявил мэр Еревана Тигран Авинян на пресс-конференции.
«Мы уже заявляли в предвыборной программе 2023 года, что наша первоочередная задача — установить в Ереване достаточное количество приборов для измерения качества воздуха. И мы полностью выполнили наше предвыборное обещание», — сказал мэр.
Он заверил, что в настоящее время в Ереване, в потенциально загрязненных районах, в частности, на строительных объектах 4-й категории риска, установлены два прибора для измерения качества воздуха, подключенные к общей системе муниципалитета. Мэр заверил, что они действительно прислушиваются к мнению своих коллег, выражающих профессиональное мнение по поводу качества воздуха.
Авинян отметил, что проблема качества воздуха касается не только Еревана, но и всей Араратской котловины.
«Основная проблема обусловлена ​​нашими климатическими условиями. Сейчас качество воздуха находится на очень хорошем уровне, потому что северный циклон и снег полностью очистили воздух», — сказал Авинян.
Он отметил, что эта проблема не нова. О ней говорят с 80-х годов, и в основном в период с ноября по март. «Это очень сложная проблема для решения. Но, в любом случае, определенные меры по ее смягчению возможны. И у нас есть четырехлетняя программа улучшения качества воздуха в этом направлении, в которой подробно описаны все действия, которые муниципалитет Еревана будет осуществлять на местном уровне для решения проблемы», — заверил мэр.