Ֆոն դեր Լայենը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել աջակցել ուկրաինական խաղաղության գործընթացին
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ Եվրոպան պատրաստ է շարունակել աշխատել Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի հետ՝ նպաստելու ուկրաինական պատերազմի արագ դադարեցմանը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ԵՀ նախագահը այս մասին գրել է X-ի իր էջում՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի հետ ունեցած հեռախոսազրույցից հետո։
We had a good, one-hour-long call with @POTUS, President @ZelenskyyUa and several European leaders to discuss their meeting today on peace negotiations.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 28, 2025
There was good progress, which we welcomed.
Europe is ready to keep working with Ukraine and our US partners to consolidate…
«Մենք ունեցանք դրական, մեկ ժամ տևողությամբ հեռախոսազրույց ԱՄՆ նախագահ Թրամփի և Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկիի, ինչպես նաև մի խումբ եվրոպական առաջնորդների հետ՝ քննարկելու խաղաղության բանակցություններին նվիրված նրանց այսօրվա հանդիպումը։ Կա դրական առաջընթաց, ինչը մենք ողջունեցինք։ Եվրոպան պատրաստ է շարունակել աշխատել Ուկրաինայի և ԱՄՆ մեր գործընկերների հետ՝ կոնսոլիդացնելու այս առաջընթացը։ Այս ջանքերում գլխավորը պետք է լինեն երկաթի նման ամուր երաշխիքներն առաջին իսկ օրվանից»,- գրել է նա։
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը դեկտեմբերի 28-ին ԱՄՆ Ֆլորիդա նահանգի Փալմ Բիչում իր Մար-ա-Լագո հանգստավայրում ընդունել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիին։ Ավելի քան երեք ժամ տևած բանակցություններից հետո կողմերը հայտարարել են, որ ուկրաինական պատերազմի դադարեցման գործընթացը բարդ է և անհրաժեշտ կլինի առաջիկայում նոր հանդիպում անցկացնել։
Թրամփը գովասանքի խոսքեր է հնչեցրել Զելենսկիի հասցեին՝ վստահություն հայտնելով, որ խաղաղությունը մոտ է․ «Ես վստահ եմ, որ մենք մոտենում ենք, հնարավոր է՝ շատ մոտ ենք։ Կարծում եմ՝ մենք բանակցությունների ավարտական փուլում ենք։ Այն (խմբ․՝ պատերազմը) ավարտվելու է, հակառակ դեպքում շատ երկար կշարունակվի և միլիոնավոր նոր մարդիկ կսպանվեն»։ԱՄՆ նախագահը հայտնել է, որ բանակցությունները շարունակելու նպատակով առաջիկա շաբաթների ընթացքում կհանդիպեն ամերիկյան, ուկրաինական և եվրոպական պատվիրակությունները։ Թրամփի խոսքով՝ հանդիպումն ամենայն հավանականությամբ տեղի կունենա Վաշինգտոնում։

President of the European Commission Ursula von der Leyen said Europe is ready to keep working with Ukraine and the U.S. to consolidate the progress in the efforts to end the Russian-Ukrainian war.
She made the statement after U.S. President Donald Trump held talks with Ukrainian leader Volodymyr Zelensky in Palm Beach, Florida.
Ursula von der Leyen held a phone call with Trump and Zelensky and other leaders.
"We had a good, one-hour-long call with the President of the United States, President of Ukraine Volodymyr Zelensky and several European leaders to discuss their meeting today on peace negotiations. There was good progress, which we welcomed. Europe is ready to keep working with Ukraine and our US partners to consolidate this progress. Paramount to this effort is to have ironclad security guarantees from day one,” Ursula von der Leyen said on X.
After more than three hours of talks, neither Ukrainian President Volodymyr Zelensky nor his U.S. counterpart, Donald Trump, announced any major breakthroughs in the effort to end the conflict. Both emphasized the process was complicated and would take more time.
Yet unlike some previous meetings, Trump praised Zelensky and remained confident that peace was near, CNN reported.
Trump said negotiators are getting “closer” to a Ukraine peace deal. He acknowledged that “thorny issues” remain. Trump said he spoke to his Russian counterpart Vladimir Putin in the hours ahead of the meeting with Ukrainian leader Volodymyr Zelensky.