Հարկային, պետական եկամուտների հավաքագրման համակարգը ցանկացած պետության հենասյուներից մեկն է․ վարչապետ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Պետական եկամուտների կոմիտե, հանդիպել գերատեսչության ղեկավար կազմին և աշխատակիցներին։ Ինչպես «Արմենպրես»–ը տեղեկանում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանին և ներկաներին, շնորհակալություն հայտնել կատարված աշխատանքի, մասնավորապես՝ պետական բյուջեի եկամտային մասի ապահովման ուղղությամբ գործադրված ջանքերի և արձանագրված արդյունքի համար։
Նիկոլ Փաշինյանի դիտարկմամբ՝ հարկային համակարգը և պետական եկամուտներն այն ինստիտուտներից են, որոնք մեզանում թերագնահատված են։
«Բայց վարչապետի պաշտոնում առավել ևս հասկանում ես, որ պետական բյուջեի եկամուտները և հարկային համակարգն առաջնային են, որովհետև առանց բյուջեի չկա պետություն։ Կարծում եմ, որ առանց հարկային համակարգի պետության գոյության անհնարինությունը մեզանում բավարար չափով գիտակցված չէ, և հարկային, պետական եկամուտների հավաքագրման համակարգը ցանկացած պետության հենասյուներից մեկն է»,- ասել է վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ երկրի անվտանգության ապահովումը, կրթության, առողջապահության ոլորտների զարգացումը, ճանապարհների կառուցումը՝ այս ամեն ինչը կախված է նրանից, թե ինչքան եկամուտ ունի պետական բյուջեն և ինչքանով է ծախս գեներացնում։ Վարչապետը պետական բյուջեի եկամուտների ծախսի որպես վառ օրինակ ընդգծել է Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգը, որի մեկնարկը տրվելու է 2026 թվականից։
«Կարծում եմ, բացի այն, որ մենք երևացող շերտերին ենք անդրադառնում՝ ՀԴՄ, հարկեր, օրենք, օրինականություն, պետք է այս խորքային շերտերին էլ անդրադառնանք, որպեսզի մարդիկ այս ըմբռնումն ունենան։ Այսօր Հայաստանում տասնյակ հազարավոր մարդիկ՝ 50-60 հազար ընտանիք, բնակարան է ձեռք բերում նորակառույց շենքերում։ Եվ դա, ըստ էության, մի մեծ մասով տեղի է ունենում պետական բյուջեի եկամուտների հաշվին, որովհետև պետական բյուջեից եկամտային հարկի վերադարձ է տեղի ունենում և այլն»,- շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը հարկերի հավաքագրումը նաև պետության գործունակության շատ կարևոր մի ցուցիչ է համարել․
«Եթե այստեղ շոշափելի և էական պրոբլեմներ կան, դա արդեն ինքնին ազդակ է, թե ինչքանով է տվյալ պետությունը գործունակ։ Եվ ՊԵԿ-ի եկամուտների հավաքագրման բարձր ցուցանիշները պետության գործունակության շատ կարևոր ցուցիչ են։ Իհարկե, այստեղ էլ կրկին չեմ մոռանում շնորհակալություն հայտնել՝ Հայաստանում աշխատող, արդյունք ստեղծող և օրենքով սահմանված հարկերը վճարող բոլոր քաղաքացիներին։ Դա էլ գիտակցական ճամփորդություն է, որ գալիս հանգում ենք նաև, որ այս պրոցեսների մեջ ՀԴՄ կտրոն տրամադրող կամ պահանջող քաղաքացիները նույնպես շատ էական դերակատարում ունեն։ Այստեղ էլ հայեցակարգային հարցեր կան, որ բոլորս դեռևս բավարար խորությամբ չենք գիտակցում»։
Այդ համատեքստում, Նիկոլ Փաշինյանը չափազանց կարևորել է ՀԴՄ կտրոնի տրամադրումը և կոչ արել մարդկանց պահանջել այն՝ դրանով իսկ նպաստելով երկրում շատ հարցերի լուծմանը։
Վարչապետն անդրադարձել է երկրի տնտեսությանը և նշել, որ թեև 2018-ի հեղափոխությունից հետո այն 50%-ով աճել է, բայց դեռ հարկային գործառույթների բարելավման, մասնավորապես ստվերի կրճատման ուղղությամբ անելիքներ շատ կան։ Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ ՊԵԿ-ը ոչ թե ուժային կառույց է, այլ մի կառույց, որն աջակցում է տնտեսվարողին, որպեսզի վերջինս իր գործերը ճիշտ կազմակերպի։
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև դրոշմավորման նոր համակարգին և ընդգծել, որ դրա նպատակն ապրանքի հետագծելիություն ապահովելն է։ Վարչապետի դիտարկմամբ՝ Պետական եկամուտների կոմիտեի նկատմամբ վստահությունը պետք է մեծացնել այսպիսի մեթոդներով, բարեփոխումներով․
«Ընդհանուր առմամբ, հենց այս փափուկ գործիքները, որ մենք կիրառենք, հնարավորություն է տալու Պետական եկամուտների կոմիտեի աշխատանքի իմաստն ու բովանդակությունը կերպափոխել, որ մի իքս պահի, ես հավատում եմ, ՊԵԿ-ը դառնալու է տնտեսվարողների ամենասիրելի պետական մարմինը, որն իրենց անընդհատ աջակցում է, որ իրենք ճիշտ ճանապարհներով շարժվեն առաջ և ճիշտ արձանագրումներ անեն»։
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է ՊԵԿ-ի աշխատանքը «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շրջանակներում, քանի որ գործունեության մեծ դաշտ է բացվելու։
«Այդ դաշտը կապված է TRIPP ուղի նախագծի իրագործման գործնական փուլի հետ։ Մենք 2026 թվին գործնական փուլ ենք մտնելու, բայց այս առիթը, ինչպես ասել եմ, օգտագործելու ենք մեր բոլոր մաքսային կետերում տեխնիկական և բովանդակային հագեցվածության բոլորովին նոր մակարդակի հասնելու համար։ Սա մեզ համար մարտահրավեր է, բայց մյուս կողմից էլ շատ մեծ հնարավորություն է, որովհետև մենք այսօր, 2025 թվականի օգոստոսի 8-ի համաձայնությունների բերումով, ժամանակակից բոլոր տեխնոլոգիաներին հասանելիության հնարավորություն ունենք, և այդ տեխնոլոգիաները մեզ օգնելու են, որպեսզի ավելի որակով իրականացնենք մեր աշխատանքը։ Ընդ որում՝ մենք զարգացումներ սպասում ենք ոչ միայն Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին, մենք զարգացումներ սպասում ենք Հայաստան-Թուրքիա սահմանին»,-ասել է վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանում պետք է արդեն տնտեսական լոգիստիկ նոր կարողություններ ձևավորվեն կազմակերպչական իմաստով։ Այս ամենը, ըստ վարչապետի, մեր տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի նոր հնարավորություններ է բացում։
Ամփոփելով՝ վարչապետը կրկին շնորհակալություն է հայտնել ներկաներին կատարած աշխատանքի համար․
«Շատ կարևոր եմ համարում հայեցակարգի բովանդակային հատվածը, որովհետև մենք ավելի ու ավելի շատ պետք է կարևորություն տանք հայեցակարգերին։ Որևէ բան կարող է որակյալ տեղի ունենալ, եթե իր հիմքում ինչ-որ տեքստ, բովանդակություն է դրված, որն ուղենիշ է ծառայում բոլորի համար, և այդ տեքստը հրապարակային է, և բոլորը գիտեն ինչ է արվում, ինչի համար, որն է նպատակը, պատճառահետևանքային կապերը։ Եվ այդ առումով կարևոր եմ համարում, որ մենք հասել ենք այս կետին, որ գրեթե ամեն օր այս թեմաներով խոսում ենք։ Պետք է ի վերջո գիտակցվի, որ Հայաստանի Հանրապետությունում իրոք չկա ոչ մի ընտանիք, որ իր կարիքների համար ավելի շատ գումար է ծախսում, քան Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեն։ Պետական բյուջեն է Հայաստանի Հանրապետության ցանկացած ընտանիքի բարեկեցության թիվ մեկ աղբյուրը, և իմ համոզմունքը նաև այն է, և դա գնալով ավելի է հիմնավորվում, որ Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր ընտանիքի և մարդու բարեկեցությունն առաջին հերթին կախված չէ նրանից, թե ինքն ինչքան է ծախսում իր բարեկեցությունն ապահովելու համար, առաջին հերթին կախված է նրանից, թե պետական և համայնքային բյուջեներն ինչքան են ծախսում իր բարեկեցությունն ապահովելու համար»։
Նիկոլ Փաշինյանը ՊԵԿ-ի մի խումբ աշխատակիցների հանձնել է պարգևներ՝ ծառայողական պարտականությունները բարձր մակարդակով կատարելու համար։

Система сбора налогов и государственных доходов является одним из столпов любого государства: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Комитет государственных доходов, провел встречу с руководством и сотрудниками ведомства. Премьер-министр приветствовал председателя Комитета государственных доходов Эдуарда Акопяна и присутствующих, выразил им благодарность за проделанную работу, в частности, за усилия по обеспечению доходной части государственного бюджета и за достигнутые результаты.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян отметил, что налоговая система и государственные доходы относятся к числу институтов, которые в нашей стране недооцениваются. «Но на посту премьер-министра еще больше понимаешь, что доходы государственного бюджета и налоговая система имеют первостепенное значение, потому что без бюджета нет и государства. Думаю, что невозможность существования государства без налоговой системы не в полной степени осознается в нашей стране, а система сбора налогов и государственных доходов является одним из столпов любого государства», — сказал премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, обеспечение безопасности страны, развитие образования, здравоохранения и дорожного строительства — всё это зависит от того, какими доходами располагает государственный бюджет и сколько расходов он генерирует. Премьер-министр в качестве примера расходования государственных средств привел Систему комплексного медицинского страхования, запуск которой запланирован на 2026 год.
«Думаю, что помимо видимых аспектов — кассовые чеки, налоги, законодательство, законность — мы должны также обратить внимание на более глубокие слои, чтобы люди понимали. Сегодня десятки тысяч человек в Армении, 50-60 тысяч семей, приобретают квартиры в новостройках. И это, по сути, происходит в основном за счет доходов государственного бюджета, поскольку подоходный налог возвращается из государственного бюджета и т.д.», — подчеркнул Никол Пашинян.
Премьер-министр также назвал сбор налогов очень важным показателем эффективности государства:
«Если здесь есть ощутимые и существенные проблемы, это само по себе сигнал о том, насколько эффективно работает государство. А высокие показатели сбора доходов КГД являются очень важным показателем эффективности государства. Конечно, здесь я снова не забываю поблагодарить всех граждан, которые работают в Армении, создают результаты и платят установленные законом налоги. Это также осознанный путь, в ходе которого мы также пришли к выводу, что граждане, предоставляющие или требующие кассовый чек, также играют очень важную роль в этих процессах. Здесь тоже есть концептуальные вопросы, которые мы все еще не понимаем во всей их глубине».
В этом контексте Никол Пашинян отметил важность предоставления кассовых чеков и призвал граждан требовать их, тем самым способствуя решению многих проблем в стране.
Премьер-министр затронул тему экономики страны и отметил, что, хотя она выросла на 50% после революции 2018 года, еще многое предстоит сделать для улучшения налоговой функции, в частности, для сокращения теневой экономики. По словам главы государства, КГД — это не силовая структура, а структура, которая поддерживает хозяйствующие субъекты, помогая им правильно организовывать свою деятельность.
Никол Пашинян также затронул новую систему маркировки и подчеркнул, что ее цель — обеспечить отслеживаемость продукции. По словам премьер-министра, доверие к КГД нужно повышать с помощью таких методов и реформ:
«В целом, именно эти мягкие инструменты, которые мы будем использовать, позволят нам трансформировать смысл и содержание работы КГД, чтобы, в какой-то момент “икс” КГД стал для хозяйствующих субъектов самым любимым государственным органом, который постоянно поддерживает их, чтобы они двигались вперед правильным путем и вели корректную отчетность».
Глава государства подчеркнул работу КГД в рамках проекта «Перекресток мира», поскольку перед ним откроется широкое поле деятельности.
«Это поле связано с практическим этапом реализации проекта TRIPP. В практический этап мы перейдем в 2026 году, но, как я уже сказал, воспользуемся этой возможностью, чтобы достичь совершенно нового уровня технической и содержательной насыщенности на всех наших таможенных пунктах. Это для нас вызов, но, с другой стороны, это и прекрасная возможность, потому что сегодня благодаря соглашениям от 8 августа 2025 года мы имеем доступ ко всем современным технологиям, и эти технологии помогут нам выполнять нашу работу с большим качеством. При этом мы ожидаем развитий не только на армяно-азербайджанской границе, но и на армяно-турецкой границе», — сказал премьер-министр.
Никол Пашинян отметил, что уже сейчас нужно формировать в Арменио новый экономический логистический потенциал в организационном плане. Все это, по мнению премьер-министра, открывает новые возможности для диверсификации нашей экономики.
Подводя итоги, премьер-министр еще раз поблагодарил присутствующих за проделанную работу:
«Я считаю содержательную часть концепции очень важной, потому что нам нужно уделять всё больше внимания концепциям. Что-либо может быть осуществлено качественно, если оно основано на каком-то тексте, содержании, которое служит руководством для всех, и этот текст является общедоступным, и все знают, что делается, почему, какова цель, каковы причинно-следственные связи. В этом контексте я считаю важным, что мы достигли того момента, когда обсуждаем эти темы почти каждый день. Необходимо, наконец, осознать, что в Республике Армения нет ни одной семьи, которая тратила бы на свои нужды больше денег, чем государственный бюджет Республики Армения. Государственный бюджет является основным источником благополучия любой семьи в Республике Армения, и я уверен, — и это всё больше подтверждается, — что благополучие любой семьи и любого человека в Республике Армения зависит не столько от того, сколько он тратит на обеспечение своего благополучия, сколько от того, сколько тратят на это государственный и муниципальный бюджеты».
Никол Пашинян вручил группе сотрудников КГД награды за высокое качество исполнения служебных обязанностей.