Երևանի և Բաքվի միջև երկխոսության շրջանակում դրական տեղաշարժերը վկայում են տարածաշրջանային համագործակցության խորացման մասին. Զախարովա
Պաշտոնական Մոսկվան դրական տեղաշարժ է նկատում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող երկխոսության մեջ։
Մոսկվայում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Երևանի և Բաքվի միջև երկխոսության շրջանակում արձանագրվող դրական տեղաշարժերը, մասնավորապես՝ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման ուղղությամբ սկսված գործընթացները, այդ թվում՝ ռուսական հացահատիկի շարունակվող մատակարարումը Հայաստանին Ադրբեջանի տարածքով, վկայում են տարածաշրջանային համագործակցության խորացման մասին»,- ասել է Զախարովան։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի գնահատմամբ՝ այս ամենը ևս մեկ անգամ ընդգծում է «3+3» ձևաչափի (Հայաստան, Ռուսաստան, Իրան, Թուրքիա, Վրաստան, Ադրբեջան) կարևորությունը, որի շրջանակում շեշտադրվում է փոխգործակցության ամրապնդումը տրանսպորտի, էներգետիկայի և մշակույթի ոլորտներում։
Զախարովայի խոսքով՝ Ստամբուլում 2024 թվականի հոկտեմբերին կայացած «3+3» տարածաշրջանային համագործակցության հարթակի շրջանակներում Հայաստանի, Ռուսաստանի, Իրանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների վերջին համաժողովի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների հաջորդ երկու հանդիպումները պետք է կազմակերպվեն Հայաստանում և Ադրբեջանում։
«Պաշտոնական տեղեկատվություն հանդիպումների կազմակերպման հաջորդականության վերաբերյալ գործընկերներից դեռևս չենք ստացել։ Հույս ունենք, որ շուտով նրանց կհաջողվի լուծել այդ հարցը և կկիսվեն մեզ հետ համապատասխան տեղեկությամբ։ Կցանկանայինք համաժողովին տեսնել նաև մեր վրացի գործընկերներին։ Ունենք բազմաթիվ ընդհանուր հետաքրքրություններ, և միշտ կլինեն քննարկման արժանի թեմաներ »,-նշել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

Moscow sees positive movement in the Armenia-Azerbaijan dialogue, the Russian Foreign Ministry spokesperson said.
"Positive developments within the framework of dialogue between Yerevan and Baku, particularly the processes initiated to unblock transport infrastructure, including the continued supply of Russian grain to Armenia through Azerbaijani territory, point to the deepening of regional cooperation," Russian Foreign Ministry's Official Representative Maria Zakharova said at a press briefing in Moscow.
Zakharova emphasized that these developments underscore the importance of the 3+3 format, which focuses on strengthening cooperation in transportation, energy, and culture.
She added that the next 3+3 meetings are set to take place in Armenia and Azerbaijan, following an agreement made during the foreign ministers' meeting in 2024 in Istanbul, involving Armenia, Russia, Iran, Türkiye, and Azerbaijan.
"We have not yet received official information from our partners regarding the sequence of the meetings. We hope they will resolve this issue soon and share the relevant information with us. We would also like to see our Georgian colleagues at the conference. We have many common interests, and there will always be topics worth discussing," Zakharova said.
The first 3+3 meeting, a regional cooperation platform which was supposed to include Armenia, Russia, Azerbaijan, Georgia, Türkiye, and Iran, was held in December 2021. Since then, several meetings have taken place, although Georgia has repeatedly refused to participate. Despite this, the format is still referred to as 3+3.