Վարչապետը հուսով է, որ առաջիկայում Հայաստանից Ադրբեջան արտահանում կլինի
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է մեկնաբանություններին, թե ինչո՞ւ է ինքը տարբեր առիթներով շնորհակալություն հայտնում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան բեռների տարանցման բոլոր սահմանափակումները վերացնելու որոշման համար։
Վարչապետն ընդգծել է, որ դա արվում է ցույց տալու համար Հայաստանի դրական գնահատականը տեղի ունեցող գործընթացների վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Նիկոլ Փաշինյանն ասաց Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում՝ պատասխանելով հարցին, թե ո՞րն է պատճառը, որ տարբեր առիթներով և տարբեր հարթակներում շնորհակալություն է հայտնում Ադրբեջանի նախագահին՝ դեպի Հայաստան բեռների տարանցման սահմանափակումները վերացնելու համար։
Փաշինյանի խոսքով՝ տեղի է ունեցել ինչ-որ իրադարձություն Հայաստանի հետ կապված, և վերջինս պետք է վերաբերմունք արտահայտի դրա վերաբերյալ։
«Ինչ-որ բան է տեղի ունեցել Հայաստանի հետ կապված, և Հայաստանը պետք է վերաբերմունք արտահայտի։ Մենք արտահայտում ենք մեր վերաբերմունքն առ այն, որ դրական ենք գնահատում այդ զարգացումները»,-ասաց նա։
Վարչապետ Փաշինյանը հստակեցրեց, որ իրականում տեղի է ունեցել ոչ թե մեկ, այլ մի քանի իրադարձություն։
«Տեղի է ունեցել ցորենի ներկրման արգելքի վերացում, ընդ որում՝ սկզբից Ղազախստանի համար, հետո էլ Ռուսաստանի համար։ Տեղի է ունեցել նաև այն, որ արձանագրվել է՝ Հայաստանից էլ հակառակ ուղղությամբ երկաթուղով գնալու սահմանափակում չկա։ Հիմա չենք գնում, որովհետև, իմ ընկալմամբ, մեր մտածողության և գործունեության մասշտաբը մի «ֆուռի» տրամաբանությամբ է աշխատում։ Այսինքն՝ չկա ընկալում, որ այդ գնացքը պետք է բեռնել, ապրանքը կոնսոլիդացնել միանգամից մի տեղ, որովհետև գնացքը չի կարող դատարկ գնալ, իսկ այս ամենը բարդ է»,-բացատրեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ տեղի է ունեցել նաև մեկ այլ իրադարձություն, երբ Ադրբեջանը համաձայնել է նավթամթերք վաճառել Հայաստանի գործարարներին, և այդ գործարքը կայացել է։
ՀՀ վարչապետը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկկողմ առևտրի ուղղությամբ քայլեր կարվեն, Հայաստանից էլ Ադրբեջան արտահանում կլինի։
Փաշինյանի կարծիքով՝ տարօրինակ կլինի, եթե Հայաստանն իր վերաբերմունքը չարտահայտի այս իրադարձությունների վերաբերյալ։
«Ես, այո՛, արտահայտում եմ այդ վերաբերմունքը և ճիշտ եմ անում։ Ընդ որում, ինչո՞ւ տարբեր տեղերում, որպեսզի տարբեր տեղերում դա արձանագրվի, քանի որ դա կարևոր է նաև ԵԱՏՄ-ի համար․ մենք ԵԱՏՄ-ի հետ երկաթուղային կապ ենք ստացել, ինչը նախկինում չենք ունեցել։ Շատ կարևոր է գնահատել տեղի ունեցածի մասշտաբը»,-ասաց վարչապետը՝ շեշտելով, որ այս բոլորը խոսում է այն մասին, որ խաղաղությունը հաստատվել է, և այն ունի կոնկրետ արտահայտչաձևեր։

PM hopes Armenia will soon begin exports to Azerbaijan
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan addressed why he has, on various occasions, expressed gratitude to Azerbaijani President Ilham Aliyev for the decision to lift all restrictions on the transit of goods to Armenia through Azerbaijani territory.
The Prime Minister emphasized that this is done to show Armenia’s positive assessment of the ongoing developments.
A reporter asked the Prime Minister why he has, on multiple occasions and across different platforms, expressed gratitude to the President of Azerbaijan for lifting restrictions on the transit of goods to Armenia.
“Something has happened concerning Armenia, and Armenia needs to express its position. We are expressing our position that we view these developments positively,” he replied.
Prime Minister Pashinyan clarified that, in fact, not just one, but several events have taken place.
“The ban on wheat imports has been lifted—first for Kazakhstan, and later for Russia. It has also been noted that there are no restrictions on rail transport in the opposite direction from Armenia. Currently, we are not taking full advantage of this because, in my perception, our way of thinking and our scale of activity operates according to the logic of a single ‘cart.’ In other words, there is no understanding that the train should be fully loaded and that the goods should be consolidated in one place at once, because the train cannot travel empty—and all of this is complicated,” explained Pashinyan, adding that another development has also taken place: Azerbaijan has agreed to sell petroleum products to Armenian businessmen, and that deal has been completed.
The Prime Minister expressed hope that steps will soon be taken to promote bilateral trade between Armenia and Azerbaijan, including exports from Armenia to Azerbaijan.
According to Pashinyan, it would be strange for Armenia not to express its position regarding these developments.
“Yes, I am expressing that position, and I am doing the right thing. Moreover, why record it separately in different places? It is important for it to be documented in various places because it also matters for the Eurasian Economic Union (EAEU). We have established railway connectivity with the EAEU, which we did not have before. It is very important to assess the scale of what has happened,” said the Prime Minister, emphasizing that all of this indicates that peace has been established and that it has concrete manifestations.