Վարչապետը հուսով է, որ առաջիկայում Հայաստանից Ադրբեջան արտահանում կլինի
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է մեկնաբանություններին, թե ինչո՞ւ է ինքը տարբեր առիթներով շնորհակալություն հայտնում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան բեռների տարանցման բոլոր սահմանափակումները վերացնելու որոշման համար։
Վարչապետն ընդգծել է, որ դա արվում է ցույց տալու համար Հայաստանի դրական գնահատականը տեղի ունեցող գործընթացների վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Նիկոլ Փաշինյանն ասաց Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում՝ պատասխանելով հարցին, թե ո՞րն է պատճառը, որ տարբեր առիթներով և տարբեր հարթակներում շնորհակալություն է հայտնում Ադրբեջանի նախագահին՝ դեպի Հայաստան բեռների տարանցման սահմանափակումները վերացնելու համար։
Փաշինյանի խոսքով՝ տեղի է ունեցել ինչ-որ իրադարձություն Հայաստանի հետ կապված, և վերջինս պետք է վերաբերմունք արտահայտի դրա վերաբերյալ։
«Ինչ-որ բան է տեղի ունեցել Հայաստանի հետ կապված, և Հայաստանը պետք է վերաբերմունք արտահայտի։ Մենք արտահայտում ենք մեր վերաբերմունքն առ այն, որ դրական ենք գնահատում այդ զարգացումները»,-ասաց նա։
Վարչապետ Փաշինյանը հստակեցրեց, որ իրականում տեղի է ունեցել ոչ թե մեկ, այլ մի քանի իրադարձություն։
«Տեղի է ունեցել ցորենի ներկրման արգելքի վերացում, ընդ որում՝ սկզբից Ղազախստանի համար, հետո էլ Ռուսաստանի համար։ Տեղի է ունեցել նաև այն, որ արձանագրվել է՝ Հայաստանից էլ հակառակ ուղղությամբ երկաթուղով գնալու սահմանափակում չկա։ Հիմա չենք գնում, որովհետև, իմ ընկալմամբ, մեր մտածողության և գործունեության մասշտաբը մի «ֆուռի» տրամաբանությամբ է աշխատում։ Այսինքն՝ չկա ընկալում, որ այդ գնացքը պետք է բեռնել, ապրանքը կոնսոլիդացնել միանգամից մի տեղ, որովհետև գնացքը չի կարող դատարկ գնալ, իսկ այս ամենը բարդ է»,-բացատրեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ տեղի է ունեցել նաև մեկ այլ իրադարձություն, երբ Ադրբեջանը համաձայնել է նավթամթերք վաճառել Հայաստանի գործարարներին, և այդ գործարքը կայացել է։
ՀՀ վարչապետը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկկողմ առևտրի ուղղությամբ քայլեր կարվեն, Հայաստանից էլ Ադրբեջան արտահանում կլինի։
Փաշինյանի կարծիքով՝ տարօրինակ կլինի, եթե Հայաստանն իր վերաբերմունքը չարտահայտի այս իրադարձությունների վերաբերյալ։
«Ես, այո՛, արտահայտում եմ այդ վերաբերմունքը և ճիշտ եմ անում։ Ընդ որում, ինչո՞ւ տարբեր տեղերում, որպեսզի տարբեր տեղերում դա արձանագրվի, քանի որ դա կարևոր է նաև ԵԱՏՄ-ի համար․ մենք ԵԱՏՄ-ի հետ երկաթուղային կապ ենք ստացել, ինչը նախկինում չենք ունեցել։ Շատ կարևոր է գնահատել տեղի ունեցածի մասշտաբը»,-ասաց վարչապետը՝ շեշտելով, որ այս բոլորը խոսում է այն մասին, որ խաղաղությունը հաստատվել է, և այն ունի կոնկրետ արտահայտչաձևեր։

Премьер-министр надеется, что в ближайшее время будет экспорт из Армении в Азербайджан
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян прокомментировал заявления о причинах неоднократной благодарности, выражаемой президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву за решение об отмене всех ограничений на транзит товаров через территорию Азербайджана в Армению.
Премьер-министр подчеркнул, что это делается для демонстрации позитивной оценки Арменией текущих процессов.
Как сообщает “Арменпресс”, Никол Пашинян заявил об этом на брифинге с журналистами после заседания правительства, отвечая на вопрос о причинах неоднократной и публичной благодарности президенту Азербайджана за отмену ограничений на транзит товаров в Армению.
По словам Пашиняна, в отношении Армении произошло какое-то событие, и она должна выразить свою позицию по этому поводу.
“В отношении Армении произошло нечто, и Армения должна выразить свою позицию. Мы выражаем свою позицию, что положительно оцениваем эти события”, — сказал он.
Премьер-министр Пашинян уточнил, что на самом деле произошло не одно, а несколько событий.
“Запрет на импорт пшеницы снят, сначала для Казахстана, затем для России. Также зафиксировано отсутствие ограничений на железнодорожные перевозки в обратном направлении из Армении. Сейчас мы не едем, потому что, на мой взгляд, масштаб нашего мышления и деятельности работает в логике одной фуры. Другими словами, нет ощущения, что этот поезд нужно загружать, товары нужно консолидировать в одном месте сразу, потому что поезд не может ехать пустым, и все это сложно”, — пояснил Никол Пашинян, добавив, что произошло и другое событие, когда Азербайджан согласился продавать нефтепродукты армянским бизнесменам, и эта сделка была заключена.
Премьер-министр Армении выразил надежду, что в ближайшем будущем будут предприняты шаги в направлении двусторонней торговли между Арменией и Азербайджаном, и будет также экспорт из Армении в Азербайджан.
По мнению Пашиняна, было бы странно, если бы Армения не выразила свою позицию по поводу этих событий.
«Да, я выражаю такую ​​позицию, и правильно делаю. Более того, почему в разных местах, чтобы это было зафиксировано в разных местах, потому что это также важно для ЕАЭС: мы получили железнодорожное сообщение с ЕАЭС, которого у нас раньше не было. Очень важно оценить масштаб произошедшего”, — сказал премьер-министр, подчеркнув, что все это говорит о том, что мир установлен, и он имеет конкретные формы выражения.