Ադրբեջանում ապօրինաբար դատապարտված Վագիֆ Խաչատրյանը հոսպիտալացվել է
Ադրբեջանի կողմից գերեվարված և կեղծ մեղադրանքներով 15 տարվա ազատազրկման դատապարտված Վագիֆ Խաչատրյանը հոսպիտալացվել է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ադրբեջանական APA-ն հայտնում է, որ 70-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանի վիճակը վատացել է դեկտեմբերի 22-ին, առաջացել է շնչառության դժվարացում և սրտի ցավ:
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցի՝ նրան առաջին բուժօգնություն են ցուցաբերել, ապա տեղափոխել են Արդարադատության նախարարության բժշկական հաստատություն։ Այնտեղ իրականացված ինտենսիվ թերապիայից և վերակենդանացման միջոցներից հետո Խաչատրյանի վիճակի էական բարելավում չի նկատվել, նրան տեղափոխել են համապատասխան պետական բժշկական հաստատություն:
Խաչատրյանի վիճակը ներկայումս գնահատվում է ծանր: Ինտենսիվ թերապիան շարունակվում է:
Բաքուն Վագիֆ Խաչատրյանին կեղծ մեղադրանքներով դատապարտել է 15 տարվա ազատազրկման։ Ադրբեջանը Խաչատրյանին մեղադրում է 1991 թվականին տեղի ունեցած «Մեշալիի հանցագործության» համար՝ հայտարարելով, թե վերջինս «զինված խմբավորում» է գլխավորել և «ցեղասպանություն» իրականացրել: Նախորդ բոլոր դատական նիստերի ժամանակ Խաչատրյանը կտրականապես հերքել էր իրեն ուղղված մեղադրանքները՝ նշելով, որ ճանաչում է իր դեմ ցուցմունք տված անձանցից շատերի ընտանիքներին, հատկապես՝ նրանց ծնողներին, մտերիմ հարաբերություններ է ունեցել շատերի հետ, սակայն 1991 թվականին Մեշալիում տեղի ունեցած իրադարձություններին ինքը ներկա չի եղել և չի ընդունում իրեն ուղղված մեղադրանքները: Խաչատրյանը առևանգվել էր Լաչինի միջանցքից, երբ փորձել էր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ Հայաստան տեղափոխվել բուժման նպատակով։

Незаконно осужденный в Азербайджане Вагиф Хачатрян госпитализирован
Захваченный в плен и приговоренный Азербайджаном к 15 годам лишения свободы по сфабрикованным обвинениям Вагиф Хачатрян госпитализирован.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на азербайджанское агентство АПА, 22 декабря состояние 70-летнего Вагифа Хачатряна ухудшилось, у него появились затруднения дыхания и боли в сердце.
Отмечается, что ему была оказана первая помощь, после чего он был переведен в медицинское учреждение министерства юстиции. После интенсивной терапии и реанимационных мероприятий состояние Хачатряна существенно не улучшилось, он был переведен в соответствующее государственное медицинское учреждение.
В настоящее время состояние Хачатряна оценивается как тяжелое. Интенсивная терапия продолжается.
В Азербайджане Вагифа Хачатряна ложно обвинили в «проведении геноцида» в селе Мешали Ходжалинского района. Суд постановил приговорить Вагифа Хачатряна к 15 годам лишения свободы.
Вагиф Хачатрян, которого в сопровождении представителей МККК перевозили из Нагорного Карабаха в Армению для получения неотложной медицинской помощи, был похищен азербайджанскими пограничниками и доставлен в Баку 29 июля 2023 года.