Խաղաղությունը նոր հնարավորություններ կբացի ՀՀ-ՌԴ հարաբերությունների հետագա զարգացման համար. Փաշինյանը՝ Պուտինին
Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված խաղաղությունը նոր հնարավորություններ կբացի Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման համար։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, այս մասին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Սանկտ Պետերբուրգում կայացած առանձնազրույցում ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը մանրամասներ է ներկայացրել առանձնազրույցից:
Մասնավորապես, ՌԴ նախագահն իր խոսքում նշել է.
«Հարգելի Նիկոլ Վովայի, ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ողջունել Ձեզ, շնորհակալություն հայտնել ԵԱՏՄ-ի և ԱՊՀ-ի շրջանակներում կազմակերպված այս միջոցառումներին մասնակցելու համար։
Երեկ և այսօր մենք արդեն փոխանակվել ենք մեր աշխատանքի գնահատականներով։ Ընդհանուր առմամբ, իմ կարծիքով, ամեն ինչ շատ լավ է անցել։
Հուսով եմ՝ մթնոլորտը լավն էր։ Բայց ամենակարևորը՝ մեր թիմերը քրտնաջան աշխատել են բոլոր ուղղություններով, պատրաստել են լավ փաստաթղթեր, ամեն ինչ ստորագրված է, ամեն ինչ առաջ է շարժվում։
Ինչ վերաբերում է երկկողմ հարաբերություններին, դրանք զարգանում են։ Մեր առևտրաշրջանառությունը կանոնավորվել է, երեկ մենք խոսել ենք դրա մասին։ Եթե 2024 թ-ին այն գերազանցել է 11 միլիարդը, ապա այս տարվա առաջին ինն ամիսներին այն կազմել է 4,5 միլիարդ։ Սա նույնպես լավ ցուցանիշ է, և մեզ հիմք է տալիս կարծելու, որ մոտ ապագայում մենք այն կավելացնենք։
Մենք նաև լավ ծրագրեր ունենք, արդեն քննարկել ենք էներգետիկան, այդ թվում՝ ատոմային էներգետիկան։ Հիմա մանրամասների մեջ չենք մտնի, բայց կա քննարկելու, խոսելու հնարավորություն։ Լոգիստիկայի ոլորտի մասին նույնպես։
Մեր նախորդ հանդիպման ժամանակ Դուք բարձրացրեցիք տարբեր հարցեր, որոնց վրա կարող ենք համատեղ աշխատել, այդ թվում՝ հին երթուղիների վերականգնումը և նոր երթուղիների ստեղծումը, որոնք կբացեն Հայաստանի սահմանները: Այսպիսով, ընդհանուր առմամբ, ամեն ինչ լավ է ընթանում: Իհարկե, կան այլ հարցեր, որոնք մենք հիմա կքննարկենք։
Շատ ուրախ եմ Ձեզ տեսնելու համար: Շնորհակալություն այստեղ գտնվելու համար»:
Իր հերթին վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Շատ շնորհակալ եմ, Վլադիմիր Վլադիմիրի, հրավերի համար։
Կարծում եմ՝ մենք միասին շատ հագեցած երկու օր անցկացրինք ԵԱՏՄ և ԱՊՀ ձևաչափերում։ Իհարկե, շատ կարևոր որոշումներ կայացվեցին։ Եվ հիմա, Սանկտ Պետերբուրգ կատարած իմ աշխատանքային այցի տրամաբանական ավարտն է։
Իհարկե, մեր տարածաշրջանում շատ կարևոր և, բարեբախտաբար, դրական զարգացումներ են տեղի ունենում։ Եվ ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ձեզ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին Ձեր աջակցության համար։ Եվ, ինչպես մենք ասում էինք օգոստոսի 8-ից հետո մեր հեռախոսազրույցում, ձեռք բերված խաղաղությունը նոր հնարավորություններ կբացի Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման համար։
Եվ դա արդեն տեղի է ունեցել, քանի որ Ռուսաստանից գնացքներն արդեն ուղևորվում են դեպի Հայաստան՝ Ադրբեջանի տարածքով, ինչը, կարծում եմ, իսկապես պատմական իրադարձություն է։ Եվ, ինչպես արդեն նշեցիք, բացվում են նոր հնարավորություններ։ Մեր երկրում երկաթուղային որոշ այլ հատվածների վերականգնման օրակարգն արդեն հասունացել է։
Ես, մասնավորապես, նկատի ունեմ Իջևանի, Երասխի և Ախուրիկի հատվածները։ Սրանք այն երկաթուղիներն են, որոնք կապում են Հայաստանն Ադրբեջանի, Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախիջևանի և Թուրքիայի հետ, քանի որ բավականին ակտիվ քաղաքական գործընթաց է ընթանում։ Չեմ կարող ասել, որ հիմա արդեն կան քաղաքական որոշումներ այդ երկաթուղիների վերաբացման վերաբերյալ։ Բայց կարծում եմ, որ իրավիճակը հասունացել է այնքան, որ անհրաժեշտ է նախապատրաստական ​​աշխատանքներ իրականացնել։
Մենք ներկայումս նաև շատ կառուցողական երկկողմ բանակցություններ ենք վարում Միացյալ Նահանգների հետ՝ TRIPP նախագծի իրականացման և կառուցման վերաբերյալ: Սրանք իսկապես նշանակալի և բովանդակալից փոփոխություններ են մեր տարածաշրջանի համար: Այստեղ կան նաև բազմաթիվ նրբերանգներ, որոնք առնչվում են Ռուսաստանի հետ մեր երկկողմ հարաբերությունների հետ։
Եվ այսօր, կարծում եմ, շատ լավ հնարավորություն է քննարկելու այս բոլոր հարցերը:
Կրկին շնորհակալություն հրավերի, հրաշալի ծրագրի և մթնոլորտի, և աշխատանքային ու մշակութային միջոցառումների շատ բարձր մակարդակով կազմակերպման համար։

Мир откроет новые возможности для дальнейшего развития армяно-российских отношений: Пашинян на встрече с Путиным
Достигнутый между Арменией и Азербайджаном мир откроет новые возможности и для дальнейшего развития двусторонних отношений между Арменией и Россией.  Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, об этом во время встречи с президентом России Владимиром Путиным в Санкт-Петербурге сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Президент РФ в своей речи, в частности, отметил:
«Уважаемый Никол Воваевич, хотел бы еще раз Вас поприветствовать, поблагодарить за то, что Вы приняли участие в этих мероприятиях по линии Евразэс, по линии СНГ.
Мы уже с Вами обменялись оценками результатов нашей работы за вчерашний день, за сегодняшний. В целом, на мой взгляд, это всё прошло на хорошем очень уровне. Я уж надеюсь, атмосфера была хорошей, но самое-то главное, что наши команды поработали со всех сторон и хорошие документы подготовили, всё подписано, всё движется вперед.
Что касается двусторонних отношений, то они развиваются. У нас скорректировался товарооборот, мы вчера говорили об этом. Если в 2024 году это было свыше 11 млрд [долларов], то за первые девять месяцев текущего года — 4,5 млрд. Это тоже показатель хороший, и дает нам основания полагать, что в ближайшем периоде времени мы будем это наращивать.
У нас и планы хорошие. Мы уже говорили по поводу энергетики, в том числе атомной. Сейчас вдаваться в детали не будем, но есть возможность обсудить, поговорить.
По логистике тоже: Вы на прошлой нашей встрече ставили вопросы по различным направлениям, по которым мы совместно могли бы поработать. Имею в виду восстановление старых маршрутов, создание новых маршрутов, раскрывающих границы Армении.
Так что в целом всё у нас развивается. Есть, конечно, и другие вопросы, которые пообсуждаем сейчас.
Очень рад вас видеть. Спасибо, что Вы здесь».
В свою очередь, премьер-министр Пашинян отметил:
«Спасибо большое, Владимир Владимирович, за приглашение.
Я думаю, мы провели довольно-таки насыщенные два дня вместе и в формате Евразийского экономического союза, и в формате СНГ. Конечно, были приняты очень важные решения, и сейчас уже логическое заключение моего рабочего визита в Санкт-Петербург.
Конечно, в нашем регионе происходят очень важные и, к счастью, позитивные события. И я хотел бы Вас поблагодарить за поддержку мирного процесса между Арменией и Азербайджаном. И как мы говорили после 8 августа в нашем телефонном разговоре, достигнутый мир откроет новые возможности и для дальнейшего развития двусторонних отношений между Арменией и Россией.
И это уже случилось, поскольку уже поезда приезжают из России в Армению через территорию Азербайджана, что я думаю, действительно, историческое событие.
И, как Вы уже сказали, открываются новые возможности — и уже как бы созрела и повестка восстановления некоторых других железнодорожных участков в нашей стране. Имею в виду, в частности, сектора Иджевана, Ерасха и Ахурика — это железные дороги, соединяющие Армению с Азербайджаном, основным Азербайджаном, с Нахичеванью и с Турцией.
Потому что идет довольно-таки активный политический процесс. Не могу сказать, что сейчас уже есть политические решения об открытии этих железных дорог, но думаю, что ситуация созрела до той точки, что нужно уже провести подготовительные работы.
Сейчас у нас идут еще и очень конструктивно двусторонние переговоры с США по поводу начала исполнения и строительства дороги TRIPP.
И это действительно очень большие и содержательные изменения в нашем регионе. И тут есть и много нюансов, касающихся наших двусторонних отношений с Российской Федерацией. Сегодня, думаю, очень хороший повод все эти вопросы обсудить.
Еще раз спасибо за приглашение, за прекрасную программу и за прекрасную атмосферу и очень качественную организацию рабочих и культурных мероприятий».