Ֆուկուսիմայի վթարից մոտ 15 տարի անց Ճապոնիան պատրաստվում է վերագործարկել աշխարհի ամենամեծ ատոմակայանը
Ճապոնիան Ֆուկուսիմայի աղետից գրեթե 15 տարի անց որոշում է կայացրել վերսկսել աշխարհի ամենամեծ ատոմակայանի՝ Կաշիվազակի-Կարիվայի աշխատանքները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Նիիգատա նահանգապետարանի ժողովը վստահության քվե է տվել նահանգապետ Հիդեյո Հանազումիին, որը նախաձեռնել է ատոմակայանի վերագործարկմանը։
Քվեարկությունից առաջ նահանգապետարանի շենքի դիմաց բողոքի ցույց է անցկացվել, որին մասնակցել է մոտ 300 մարդ։
Կաշիվազակի-Կարիվան կլինի առաջին կայանը, որը վերաբացվելու է Tokyo Electric Power Co (TEPCO)-ի կառավարման ներքո, որը նախկինում շահագործում էր վթարված Ֆուկուսիմա Դաիչի ատոմակայանը։
Հանրային NHK հեռարձակողը հաղորդում է, որ TEPCO-ն քննարկում է ատոմակայանի յոթ ռեակտորներից առաջինը հունվարի 20-ին վերագործարկելու հնարավորությունը։
«Մենք վճռականորեն հանձնառու ենք կանխել նմանատիպ վթարների կրկնությունը և ապահովել, որ Նիիգատայի բնակիչները չբախվեն նման ռիսկերի»,- հայտարարել է TEPCO-ն։
Կաշիվազակի-Կարիվայի ընդհանուր հզորությունը 8.2 ԳՎտ է, որը բավարար է մի քանի միլիոն տուն էլեկտրաէներգիայով ապահովելու համար։ Սպասվող վերագործարկումը հաջորդ տարի կհանձնի մեկ 1.36 ԳՎտ հզորությամբ բլոկ և ևս մեկ բլոկ նույն հզորությամբ արդեն 2030 թվականին։
Կաշիվազակի-Կարիվան, որը գտնվում է Տոկիոյից մոտ 220 կմ հյուսիս-արևմուտք, այն 54 ռեակտորներից մեկն էր, որոնք փակվեցին Ֆուկուսիմայի էլեկտրակայանը վնասած 2011 թվականի երկրաշարժից և ցունամիից հետո։ Ֆուկուսիմայի աղետը համարվում է ամենածանր միջուկային աղետը Չեռնոբիլից հետո։

Japan took the final step to allow the world's largest nuclear power plant to resume operations with a regional vote on Monday, a watershed moment in the country's return to nuclear energy nearly 15 years after the Fukushima disaster, Reuters reported.
Kashiwazaki-Kariwa, located about 220 km (136 miles) northwest of Tokyo, was among 54 reactors shut after the 2011 earthquake and tsunami crippled the Fukushima Daiichi plant in the worst nuclear disaster since Chernobyl, according to Reuters.
Since then, Japan has restarted 14 of the 33 that remain operable, as it tries to wean itself off imported fossil fuels. Kashiwazaki-Kariwa will be the first operated by Tokyo Electric Power Co (TEPCO) which ran the doomed Fukushima plant, according to Reuters.
On Monday, Niigata prefecture's assembly passed a vote of confidence on Niigata Governor Hideyo Hanazumi, who backed the restart last month, effectively allowing for the plant to begin operations again.
"This is a milestone, but this is not the end," Hanazumi told reporters after the vote. "There is no end in terms of ensuring the safety of Niigata residents."