Ֆուկուսիմայի վթարից մոտ 15 տարի անց Ճապոնիան պատրաստվում է վերագործարկել աշխարհի ամենամեծ ատոմակայանը
Ճապոնիան Ֆուկուսիմայի աղետից գրեթե 15 տարի անց որոշում է կայացրել վերսկսել աշխարհի ամենամեծ ատոմակայանի՝ Կաշիվազակի-Կարիվայի աշխատանքները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Նիիգատա նահանգապետարանի ժողովը վստահության քվե է տվել նահանգապետ Հիդեյո Հանազումիին, որը նախաձեռնել է ատոմակայանի վերագործարկմանը։
Քվեարկությունից առաջ նահանգապետարանի շենքի դիմաց բողոքի ցույց է անցկացվել, որին մասնակցել է մոտ 300 մարդ։
Կաշիվազակի-Կարիվան կլինի առաջին կայանը, որը վերաբացվելու է Tokyo Electric Power Co (TEPCO)-ի կառավարման ներքո, որը նախկինում շահագործում էր վթարված Ֆուկուսիմա Դաիչի ատոմակայանը։
Հանրային NHK հեռարձակողը հաղորդում է, որ TEPCO-ն քննարկում է ատոմակայանի յոթ ռեակտորներից առաջինը հունվարի 20-ին վերագործարկելու հնարավորությունը։
«Մենք վճռականորեն հանձնառու ենք կանխել նմանատիպ վթարների կրկնությունը և ապահովել, որ Նիիգատայի բնակիչները չբախվեն նման ռիսկերի»,- հայտարարել է TEPCO-ն։
Կաշիվազակի-Կարիվայի ընդհանուր հզորությունը 8.2 ԳՎտ է, որը բավարար է մի քանի միլիոն տուն էլեկտրաէներգիայով ապահովելու համար։ Սպասվող վերագործարկումը հաջորդ տարի կհանձնի մեկ 1.36 ԳՎտ հզորությամբ բլոկ և ևս մեկ բլոկ նույն հզորությամբ արդեն 2030 թվականին։
Կաշիվազակի-Կարիվան, որը գտնվում է Տոկիոյից մոտ 220 կմ հյուսիս-արևմուտք, այն 54 ռեակտորներից մեկն էր, որոնք փակվեցին Ֆուկուսիմայի էլեկտրակայանը վնասած 2011 թվականի երկրաշարժից և ցունամիից հետո։ Ֆուկուսիմայի աղետը համարվում է ամենածանր միջուկային աղետը Չեռնոբիլից հետո։

Япония возобновит работу крупнейшей в мире атомной электростанции спустя почти 15 лет после аварии на Фукусимской АЭС
Япония приняла решение возобновить работу крупнейшей в мире атомной электростанции Касивадзаки-Карива спустя почти 15 лет после аварии на Фукусимской АЭС. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает Reuters.
Ассоциация префектуры Ниигата выразила вотум доверия губернатору Хидэё Ханадзуми, инициировавшему перезапуск атомной электростанции.
Перед голосованием перед зданием префектуры прошла акция протеста, в которой приняли участие около 300 человек.
Касивадзаки-Карива станет первой электростанцией, которая будет вновь открыта под управлением Tokyo Electric Power Co (TEPCO), ранее эксплуатировавшей поврежденную АЭС Фукусима-Дайичи.
Общественная телерадиокомпания NHK сообщила, что компания TEPCO рассматривает возможность перезапуска первого из семи реакторов станции 20 января.
«Мы твердо привержены предотвращению повторения подобных аварий и обеспечению того, чтобы жители Ниигаты не подвергались таким рискам», — заявила TEPCO.
Общая мощность станции Касивадзаки-Карива составляет 8,2 ГВт, чего достаточно для обеспечения электроэнергией нескольких миллионов домов. Ожидается, что перезапуск позволит ввести в эксплуатацию энергоблок мощностью 1,36 ГВт в следующем году, а еще один энергоблок такой же мощности — уже в 2030 году.
Станция Касивадзаки-Карива, расположенная примерно в 220 км к северо-западу от Токио, была одним из 54 реакторов, остановленных после землетрясения и цунами 2011 года, которые повредили атомную электростанцию Фукусима-Дайичи. Авария на Фукусиме считается самой страшной ядерной катастрофой со времен Чернобыля.