Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել է տիեզերքի յուրացման գործում առաջատարության հասնելու վերաբերյալ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է հրամանագիր, որն ուղղված է NASA Artemis տիեզերական ծրագրի շրջանակներում տիեզերագնացներին Լուսին վերադարձնելուն՝ նպատակ ունենալով ստեղծել մշտական ներկայություն Լուսնի վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ համապատասխան փաստաթուղթը հրապարակել է Սպիտակ տունը։
Նշվում է, որ Թրամփի վարչակազմն իր քաղաքականությունը կկենտրոնացնի տիեզերքի յուրացման ոլորտում համաշխարհային առաջատարության հասնելու և տիեզերքում ամերիկյան ներկայությունն ընդլայնելու վրա՝ ամերիկացիներին Artemis ծրագրի շրջանակներում Լուսին վերադարձնելով մինչև 2028 թվականը, ինչպես նաև պատրաստվելով դեպի Մարս ուղևորության։
Փաստաթուղթը նաև նախատեսում է «մինչև 2030 թվականը ստեղծել մշտական լուսնային ֆորպոստի նախնական տարրեր»։
Հրամանագիրը հաստատում է NASA-ի ծրագրերը տիեզերքում միջուկային էներգետիկայի զարգացման նպատակով՝ «Լուսնի վրա և ուղեծրում տեղակայելով միջուկային ռեակտորներ, ներառյալ ռեակտոր՝ Լուսնի մակերևույթի վրա՝ մեկնարկի պատրաստ մինչև 2030 թվականը»։
Ի թիվս այլ բաների, հրամանագիրն ուղղված է մինչև 2028 թվականը հաջորդ սերնդի հակահրթիռային պաշտպանության տեխնոլոգիաների մշակմանը՝ Թրամփի «Ոսկե գմբեթ» նախագծի շրջանակներում, և կոչ է անում զարգացնել կարողությունները ցածր մերձերկրյա ուղեծրից և շուրջլուսնային տարածությունից ԱՄՆ-ի համար սպառնալիքները հայտնաբերելու և դրանց հետևելու համար։
Հրամանագրի համաձայն՝ ԱՄՆ-ն մտադիր է մինչև 2028 թվականը ամերիկյան տիեզերական շուկաներ ներգրավել առնվազն 50 մլրդ դոլարի լրացուցիչ ներդրումներ։

Трамп подписал указ о достижении лидерства в освоении космоса
Президент США Дональд Трамп подписал указ, направленный на возвращение астронавтов на Луну в рамках космической программы NASA Artemis для создания постоянного лунного присутствия. Как сообщает “Арменпресс”, этот документ был опубликован Белым домом.
Подчеркивается, что администрация Трампа сосредоточит свою политику на достижении мирового лидерства в освоении космоса и расширении американского присутствия в космосе, возвращении американцев на Луну в рамках программы Artemis к 2028 году, а также подготовке к полету на Марс.
Документ также предусматривает “создание первоначальных элементов постоянного лунного форпоста к 2030 году”.
Указ одобряет планы NASA по развитию ядерной энергетики в космосе, “путем размещения ядерных реакторов на Луне и на орбите, включая реактор на поверхности Луны, готовый к запуску к 2030 году”.
Указ направлен и на разработку технологий противоракетной обороны следующего поколения к 2028 году в рамках проекта Трампа “Золотой купол”, а также предусматривает разработку возможностей по обнаружению и отслеживанию угроз для Соединенных Штатов с низкой околоземной орбиты и лунного пространства.
Согласно указу, Соединенные Штаты намерены привлечь на американские космические рынки к 2028 году не менее $50 миллиардов дополнительных инвестиций.