ԱՄՆ-ն կասեցնում է «Գրին քարտ» վիճակախաղի ծրագիրը
ԱՄՆ-ն կասեցնում է «Գրին քարտ»՝ «Կանաչ քարտ» վիճակախաղի ծրագիրը Բրաունի համալսարանում տեղի ունեցած կրակոցներից հետո, քանի որ պարզվել է, որ հրաձգության համար կասկածվողը երկիր է մուտք գործել այդ ծրագրի միջոցով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարար Քրիստի Նոեմը։
«Նախագահ Թրամփի ցուցումով ես անմիջապես հրահանգում եմ ԱՄՆ քաղաքացիության և ներգաղթի ծառայություններին (USCIS) կասեցնել «Բազմազանության վիզա 1» (DV1) ծրագիրը՝ ապահովելու, որ ամերիկացիներն այլևս չտուժեն այս աղետալի ծրագրից», - գրել է նա X-ում։
Ըստ Նոեմի՝ կասկածյալ Կլաուդիո Մանուել Նևես Վալենտեն Միացյալ Նահանգներ է մուտք գործել «Բազմազանության վիզա» ծրագրի միջոցով 2017 թվականին, և նրան տրամադրվել է «Գրին քարտ»:
Բրաունի համալսարանում հրաձգությունն իրականացվել է դեկտեմբերի 14-ին։ Այդ օրը համալսարանում անցկացվում էին ավարտական քննություններ: Երկու մարդ զոհվել է, ինը՝ վիրավորվել։ Նույն կասկածյալը նաև մեղադրվում է Բրաունի համալսարանում հրաձգությունից երկու օր անց Բոստոնում Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի դասախոսի սպանության համար։ Դեկտեմբերի 18-ին 48-ամյա հրաձիգին մահացած են գտել Նյու Հեմփշիրում՝ պահեստում. նա ինքնասպանություն էր գործել։
Ըստ ABC News-ի՝ պորտուգալացի Վալենտեն 2000 թվականին Բրաունի համալսարանի ուսանող էր։ Նա բնակվում էր Մայամիում։
1990-ականներին մեկնարկած ծրագիրը տարեկան 50 000 վիզա է տրամադրում այն երկրների քաղաքացիներին, որտեղից ԱՄՆ ներգաղթի տեմպերը համեմատաբար ցածր են։ Թեկնածուները պատահականորեն ընտրվում են վիճակախաղի միջոցով: Ամեն տարի տասնյակ միլիոնավոր մարդիկ են դիմում ծրագրի միջոցով վիզաներ ստանալու համար։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը բազմիցս քննադատել է «Գրին քարտ» վիճակախաղի ծրագիրը՝ պնդելով, որ այն կարող է անվտանգության ռիսկեր առաջացնել և բավարար չափով հիմնված չէ մարդկանց արժանիքների վրա, ինչպես աշխատանքային վիզաները: Իր առաջին նախագահական ժամկետի սկզբում նա պնդում էր, որ ծրագիրը կասեցվի այն բանից հետո, երբ 2017 թվականին Նյու Յորքում «Գրին քարտ» ստացած Ուզբեկստանից մի տղամարդ բեռնատարով վրաերթի ժամանակ սպանեց ութ մարդու:
Թրամփի առաջին վարչակազմը կասեցրեց ծրագիրը 2020 թվականին՝ օրինական ներգաղթի ավելի լայն սահմանափակումների շրջանակներում, դա պատճառաբանելով COVID-19 համավարակի տնտեսական հետևանքներով: ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենը 2021 թվականին վերսկսեց «Գրին քարտի» տրամադրումը:

США приостанавливают программу лотереи «Грин-карт»
США приостанавливают программу лотереи «Грин-карт» после стрельбы в Брауновском университете, поскольку стало известно, что подозреваемый в стрельбе въехал в страну именно по этой программе. Как сообщает Арменпресс, об этом заявила министр внутренней безопасности США Кристи Ноэм.
«По указанию президента Трампа я немедленно поручаю Службе гражданства и иммиграции США (USCIS) приостановить программу Diversity Visa 1 (DV1), чтобы гарантировать, что американцы больше не будут страдать от этой катастрофической программы», — написала она.
По словам Ноэм, подозреваемый, Клаудио Мануэль Невес Валенте, въехал в Соединенные Штаты по программе Diversity Visa в 2017 году и получил «Грин-карту».
Стрельба в Брауновском университете произошла 14 декабря. В тот день в университете проходили выпускные экзамены. Два человека погибли, девять получили ранения. Тот же подозреваемый обвиняется также в убийстве профессора Массачусетского технологического института в Бостоне через два дня после стрельбы в Брауне. 18 декабря 48-летний стрелок был найден мертвым на складе в Нью-Гэмпшире, предположительно, совершив самоубийство.
По данным ABC News, Валенте, уроженец Португалии, в 2000 году был студентом Брауновского университета. Он жил в Майами.
Программа, начавшаяся в 1990-х годах, ежегодно предоставляет 50 000 виз гражданам стран с относительно низким уровнем иммиграции в Соединенные Штаты. Кандидаты отбираются случайным образом посредством лотереи. Десятки миллионов людей ежегодно подают заявки на визы по этой программе.
Президент США Дональд Трамп неоднократно критиковал программу лотереи «Грин-карт», утверждая, что она представляет угрозу безопасности и в отличие от рабочих виз недостаточно основана на заслугах. В начале своего первого срока он выступал за приостановку программы после того, как в 2017 году гражданин Узбекистана, получивший «Грин-карту», в Нью-Йорке, сбил насмерть восемь человек, въехав в них на грузовике.
Первая администрация Трампа приостановила программу в 2020 году в рамках более широких ограничений на легальную иммиграцию, сославшись на экономические последствия пандемии COVID-19. Бывший президент США Джо Байден возобновил выдачу «Грин-карт» в 2021 году.