ԵՄ-ն համաձայնեցրել է Ուկրաինային 90 մլրդ եվրո վարկի տրամադրումը՝ առանց ռուսական ակտիվների օգտագործման
Եվրոպական միության ղեկավարները Բրյուսելում մեկ օրից ավելի տևած գագաթնաժողովի արդյունքում համաձայնության են եկել առաջիկա 2 տարվա ընթացքում Ուկրաինային 90 միլիարդ եվրո վարկ տրամադրելու մասին, սակայն նրանք չեն կարողացել պայմանավորվել ռուսական սառեցված ակտիվների օգտագործման շուրջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Անտոնիու Կոշտան X-ում գրառման մեջ հայտնել է, որ վարկը կտրամադրվի ԵՄ ընդհանուր բյուջեից։
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ԵՄ ղեկավարներին կոչ էր արել օգտագործել ռուսական սառեցված ակտիվներից 200 միլիարդ եվրո, սակայն Բելգիան, որտեղ պահվում է այդ ակտիվների մեծ մասը, պահանջել էր երաշխիքներ, որ հետագայում դրա հետ կապված ռիսկերը կկիսեն բոլոր երկրները։
Զելենսկին նաև հայտարարել էր, որ մինչև գարուն ֆինանսավորում չունենալու դեպքում Կիևը ստիպված կլինի նվազեցնել անօդաչու թռչող սարքերի արտադրությունը։
Ըստ ԵՄ գնահատումների՝ առաջիկա երկու տարում Ուկրաինային հարկավոր է լրացուցիչ 135 միլիարդ եվրո։ Գումարը կսկսի տրամադրվել 2026 թ. ապրիլից։
Այս համաձայնությունը ձեռք է բերվել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հրադադար հաստատելու ջանքերի ֆոնին։
Ըստ AFP գործակալության՝ Սպիտակ տան պաշտոնյաներից մեկը հայտնել է, որ ԱՄՆ և ՌԴ պաշտոնյաներն առաջիկա հանգստյան օրերին կհանդիպեն Մայամիում՝ քննարկելու խաղաղության ծրագրի շուրջ հետագա քայլերը։ Միևնույն ժամանակ Զելենսկին հայտարարել է, որ ուկրաինական և ամերիկյան պատվիրակությունները դեկտեմբերի 19-ին և դեկտեմբերի 20-ին նոր բանակցություններ կվարեն ԱՄՆ-ում։ Ըստ Զելենսկու՝ Կիևը ցանկանում է, որ Վաշինգտոնն ավելի շատ մանրամասներ տրամադրի անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ, որոնք կարող են տրամադրվել՝ Ուկրաինան ևս մեկ հարձակումից պաշտպանելու նպատակով։

ЕС согласовал предоставление Украине кредит в размере 90 миллиардов евро без использования российских активов
Лидеры Европейского союза на саммите в Брюсселе, длившемся более одного дня, пришли к соглашению о предоставлении Украине кредита в размере 90 миллиардов евро в течение следующих двух лет, но они не смогли договориться об использовании замороженных российских активов. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на BBC.
Председатель Европейского совета Антониу Кошта сообщил в X, что кредит будет предоставлен из общего бюджета ЕС.
Президент Украины Владимир Зеленский призвал лидеров ЕС использовать 200 миллиардов евро замороженных российских активов, но Бельгия, где хранится большая часть этих активов, потребовала гарантий того, что связанные с этим риски будут распределены между всеми странами в будущем.
Зеленский также заявил, что в случае отсутствия финансирования до весны Киеву придется сократить производство беспилотников.
По оценкам ЕС, Украине необходимо дополнительно 135 миллиардов евро в течение следующих двух лет. Выплата средств начнется в апреле 2026 года.
Соглашение достигнуто на фоне усилий президента США Дональда Трампа по достижению прекращения огня между Россией и Украиной.
Согласно AFP, представитель Белого дома заявил, что американские и российские официальные лица встретятся в Майами в выходные, чтобы обсудить дальнейшие шаги по мирному плану. Зеленский также объявил, что украинская и американская делегации проведут новые переговоры в США 19 и 20 декабря. По словам Зеленского, Киев хочет, чтобы Вашингтон предоставил более подробную информацию о гарантиях безопасности, которые будут предоставлены для защиты Украины от еще одного нападения.