Փաշինյանը հաստատեց՝ ադրբեջանական նավթամթերքով բեռնված գնացքը գալիս է Հայաստան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հաստատել է տեղեկությունը, որ ադրբեջանական նավթամթերքով բեռնված շարժակազմն արդեն ճանապարհին է ու գալիս է Հայաստան։
Վարչապետն այդ մասին ասաց Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին։
«Ես էլ տեսա, որ Ադրբեջանի արտադրության նավթամթերքով շարժակազմն արդեն շարժվել ու գալիս է Հայաստան: Եվ ես ողջունում եմ այդ զարգացումը։ Առևտուրը տեղի է ունենում մասնավոր ընկերությունների միջև: Բայց, իհարկե, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունն է, որ քաղաքական պայմաններ է ստեղծել այդ առևտրի համար»,-ասաց վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ նաև քաղաքական մակարդակի պայմանավորվածություններ են եղել, որոնց հնարավորությունների մասին երկու երկրների գործարար շրջանակները կտեղեկացվեն, և համապատասխան հետաքրքրության առկայության պարագայում նրանք արդեն գործարքներ կկնքեն:
Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ Հայաստան է գալիս ադրբեջանական նավթամթերքով բեռնված մեկ գնացք:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ այս ուղղությամբ գործակցությունը շարունակելու հավանականությանը՝ վարչապետը նշեց, որ Վրաստանի տարածքով տարանցումն ապահովելու սակագների հետ կապված որոշակի խնդիրներ կան՝ հույս հայտնելով, որ այդ հարցերը լուծում կստանան։  «Եթե այդ հարցերը չկարգավորվեն, հույս ունեմ, որ  տնտեսավարողներն այլընտրանքային ձևեր կփնտրեն ներմուծումն ու արտահանումն ապահովելու, եթե այդ գործարքները շարունակեն հետաքրքիր լինել»,- ասաց Փաշինյանը:
Ավելի վաղ ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ Վրաստանը սակագնային խոչընդոտներ է հարուցում ադրբեջանական նավթամթերքը իր տարածքով Հայաստան տեղափոխելու հարցում։ Դրանից հետո Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը հայտարարեց, որ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հանձնարարել է ադրբեջանական նավթամթերքի առաջին խմբաքանակի Հայաստան տեղափոխումն ապահովել անվճար։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները դեկտեմբերի 18-ին հայտնել են, որ 22 վագոնից բաղկացած գնացքը սկսել է ադրբեջանական նավթամթերքի տեղափոխումը Հայաստան։ Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների՝ Հայաստան է ուղարկվում SOCAR ապրանքանիշի АИ-95 տեսակի բենզին:

Пашинян подтвердил, что железнодорожный состав с азербайджанскими нефтепродуктами направляется в Армению
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подтвердил информацию о том, что железнодорожный состав с азербайджанскими нефтепродуктами уже в пути и направляется в Армению.
Об этом премьер-министр заявил на брифинге после заседания правительства, отвечая на вопрос Арменпресс.
«Я также видел, что состав с азербайджанскими нефтепродуктами уже отправился и направляется в Армению. И я приветствую это развитие событий. Торговля между частными компаниями идет. Но, конечно, именно установленный мир между Арменией и Азербайджаном создал политические условия для этой торговли», — сказал премьер-министр.
По его словам, были достигнуты также договоренности на политическом уровне, о возможностях которых будут проинформированы деловые круги обеих стран, и при наличии соответствующего интереса сделки будут подписаны уже сейчас.
Пашинян сообщил, что один состав с азербайджанскими нефтепродуктами направляется в Армению.
Говоря о возможности продолжения сотрудничества с Азербайджаном в этом направлении, премьер-министр отметил наличие определенных проблем, связанных с тарифами на транзит через территорию Грузии, выразив надежду на их решение. «Если эти вопросы не будут решены, я надеюсь, что бизнесмены будут искать альтернативные пути обеспечения импорта и экспорта, если эти сделки сохранят для них интерес», — сказал Пашинян.
Ранее азербайджанские СМИ сообщали о том, что Грузия создает тарифные барьеры для транспортировки азербайджанских нефтепродуктов через свою территорию в Армению. После этого Министерство экономики Грузии сообщило, что премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе поручил обеспечить бесплатную транспортировку первой партии азербайджанских нефтепродуктов в Армению.
18 декабря азербайджанские СМИ сообщили о начале перевозки в Армению поезда из 22 вагонов. По данным азербайджанских СМИ, в Армению поставляется бензин марки SOCAR AI-95.