Փաշինյանը հաստատեց՝ ադրբեջանական նավթամթերքով բեռնված գնացքը գալիս է Հայաստան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հաստատել է տեղեկությունը, որ ադրբեջանական նավթամթերքով բեռնված շարժակազմն արդեն ճանապարհին է ու գալիս է Հայաստան։
Վարչապետն այդ մասին ասաց Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին։
«Ես էլ տեսա, որ Ադրբեջանի արտադրության նավթամթերքով շարժակազմն արդեն շարժվել ու գալիս է Հայաստան: Եվ ես ողջունում եմ այդ զարգացումը։ Առևտուրը տեղի է ունենում մասնավոր ընկերությունների միջև: Բայց, իհարկե, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունն է, որ քաղաքական պայմաններ է ստեղծել այդ առևտրի համար»,-ասաց վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ նաև քաղաքական մակարդակի պայմանավորվածություններ են եղել, որոնց հնարավորությունների մասին երկու երկրների գործարար շրջանակները կտեղեկացվեն, և համապատասխան հետաքրքրության առկայության պարագայում նրանք արդեն գործարքներ կկնքեն:
Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ Հայաստան է գալիս ադրբեջանական նավթամթերքով բեռնված մեկ գնացք:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ այս ուղղությամբ գործակցությունը շարունակելու հավանականությանը՝ վարչապետը նշեց, որ Վրաստանի տարածքով տարանցումն ապահովելու սակագների հետ կապված որոշակի խնդիրներ կան՝ հույս հայտնելով, որ այդ հարցերը լուծում կստանան։  «Եթե այդ հարցերը չկարգավորվեն, հույս ունեմ, որ  տնտեսավարողներն այլընտրանքային ձևեր կփնտրեն ներմուծումն ու արտահանումն ապահովելու, եթե այդ գործարքները շարունակեն հետաքրքիր լինել»,- ասաց Փաշինյանը:
Ավելի վաղ ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ Վրաստանը սակագնային խոչընդոտներ է հարուցում ադրբեջանական նավթամթերքը իր տարածքով Հայաստան տեղափոխելու հարցում։ Դրանից հետո Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը հայտարարեց, որ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հանձնարարել է ադրբեջանական նավթամթերքի առաջին խմբաքանակի Հայաստան տեղափոխումն ապահովել անվճար։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները դեկտեմբերի 18-ին հայտնել են, որ 22 վագոնից բաղկացած գնացքը սկսել է ադրբեջանական նավթամթերքի տեղափոխումը Հայաստան։ Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների՝ Հայաստան է ուղարկվում SOCAR ապրանքանիշի АИ-95 տեսակի բենզին:

Prime Minister Nikol Pashinyan confirmed that the first batch of Azerbaijani petroleum is on its way to Armenia via rail through Georgia.
The gasoline has been bought by a private company.
Asked to comment on the report, which was first published by Azeri media earlier today, Pashinyan said, “I also saw that a train carrying oil products from Azerbaijan has already started moving and is heading to Armenia. I welcome this development. The trade is taking place between private companies. But, of course, it is the peace established between Armenia and Azerbaijan that has created the political conditions for this trade,” said the Prime Minister.
According to him, there have also been agreements at the political level, the details of which will be communicated to the business circles of both countries. If there is sufficient interest, deals will be made.
Pashinyan confirmed that only one train loaded with Azerbaijani oil products is currently on its way to Armenia.
Regarding the likelihood of continuing cooperation with Azerbaijan in this direction, the Prime Minister noted that there are certain issues related to tariffs for transit through Georgian territory. He expressed hope that these matters would be resolved.
“If these issues are not resolved, I hope that businesses will seek alternative ways to ensure imports and exports, should these deals continue to be of interest,” said Pashinyan.
The shipment comes after earlier reports from Azerbaijani news outlets stating that the supply of Azerbaijani petroleum to Armenia via Georgia had been obstructed due to a tariff policy pursued by Tbilisi. Armenian authorities confirmed on December 8 that discussions were held with their Georgian counterparts regarding the possible transit of Azerbaijani fuel.
Georgia’s Prime Minister, Irakli Kobakhidze, had earlier stated that Tbilisi takes into account the interests of both Armenia and Azerbaijan in talks on cargo transit via his country.
The Azerbaijani APA news agency reported that 22 railcars of AI-95 gasoline produced by SOCAR will be sent to Armenia via rail today.