Հայաստանը նոր աջակցություն կստանա Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից․ Հունգարիան հանել է վետոն
Հունգարիան հանել է իր վետոն Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի շրջանակներում Հայաստանին 20 միլիոն եվրո հատկացնելու որոշման վրայից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին X-ի իր միկրոբլոգում նշել է «Ազատություն» ռադիոկայանի եվրոպական խմբագիր Ռիկարդ Յոզվիակը՝ հավելելով, որ Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից Ուկրաինային աջակցություն տրամադրելու որոշումն մոտ երեք տարի է, ինչ արգելափակված է Հունգարիայի կողմից։
this week 🇭🇺 finally lifted its veto on a 20 million euro 🇪🇺military aid package (European Peace Facility) for 🇦🇲 proposed in March. will be formalized in January. The 🇺🇦 package remains blocked by Budapest for nearly three years.
— Rikard Jozwiak (@RikardJozwiak) December 16, 2025
«Այս շաբաթ Հունգարիան վերջապես հանեց իր վետոն մարտ ամսին առաջարկված 20 միլիոն եվրոյի ռազմական օգնության փաթեթի (Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամ) վրայից, որը նախատեսված է Հայաստանի համար»,-նշել է նա։
Յոզվիակը մանրամասնել է, որ որոշումը կվերջնականացվի 2026 թվականի հունվարին։
Նշենք, որ նախօրեին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հայտնել էր, որ Եվրոպական միության անդամ բոլոր երկրների կողմից կա քաղաքական համաձայնություն Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի միջոցներից Հայաստանին աջակցություն տրամադրելու վերաբերյալ։
Հայաստանը 2024 թվականի հուլիսին Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից մեկ անգամ 10 միլիոն եվրո էր ստացել՝ դաշտային մոդուլային ճամբար ստեղծելու համար, որը ներառում էր նաև մեկ բժշկական օգնության ամբուլատորիա, ինչպես նաև համապատասխան ծառայություններ ու կարողություններ։
2025 թվականի մարտին հայտնի էր դարձել, որ Հայաստանը Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից աջակցություն ստանալու երկրորդ հայտն է ներկայացրել։ Ավելի ուշ հայտնի էր դարձել, որ Եվրամիության ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի ժամանակ Հունգարիան արգելափակել է Հայաստանին Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից 20 միլիոն եվրո տրամադրելու որոշումը, իսկ ավելի ուշ Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն հաստատել էր, որ Հունգարիան արգելափակել է այդ որոշումը, սակայն շեշտել էր, թե Հունգարիան դեմ չէ, որպեսզի Հայաստանն աջակցություն ստանա Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից, բայց նույնչափ աջակցություն էլ, ըստ Սիյարտոյի, պետք է ստանա Ադրբեջանը։ Սիյարտոն շեշտել էր, որ Եվրամիությունը պետք է հաշվի առնի իրավիճակի անկայունությունը, ինչպես նաև այն, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը մոտեցել են խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը։

Hungary lifts veto on new European Peace Facility assistance for Armenia, formalization expected in January - RFE/RL editor
Hungary lifts veto on new European Peace Facility assistance for Armenia, formalization expected in January  - RFE/RL editor
Hungary lifted its veto this week on a €20 million European Peace Facility aid package for Armenia, RFE/RL Europe Editor Rikard Jozwiak said, a day after the Armenian Foreign Ministry confirmed that it had secured consensus for the assistance package.
“This week Hungary finally lifted its veto on a 20 million euro EU military aid package (European Peace Facility) for Armenia proposed in March. It will be formalized in January,” he said on X.
"The Ukraine package remains blocked by Budapest for nearly three years," Jozwiak added.
For the first time, the EU decided to support Armenia from the European Peace Facility in 2024. Armenia applied for more support the next year, but Hungary vetoed it.
Before Armenia and Azerbaijan initialed a peace deal this summer, Hungarian Foreign Minister Péter Szijjártó explained the veto by saying that while Hungary does not oppose Armenia receiving assistance, Azerbaijan should receive equal assistance as well. He added that the EU should take into account the “instability of the situation.”
According to an official EU press release, the 2024 assistance measure was aimed to enhance the logistical capacities of the Armenian Armed Forces, and to contribute to improved protection of civilians in crises and emergencies. It also aimed to enhance the resilience of Armenia and accelerate interoperability of its Armed Forces in case of possible future participation of the country in international military missions and operations, including those deployed by the EU. Concretely, the adopted assistance allowed the provision of a fully-fledged deployable tent camp for a battalion-sized unit.