Լեհաստանը չի մասնակցի Ուկրաինայի բազմազգ ուժերին. Տուսկ
Լեհաստանը զորքեր չի ուղարկի Ուկրաինայում հնարավոր բազմազգ ռազմական առաքելության համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ հանդիպմանն այդ մասին  հայտարարել է Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը՝ Բեռլինում եվրոպացի ղեկավարների և Վլադիմիր Զելենսկու հանդիպումից հետո:
«Ես արդեն մի քանի անգամ պարզորոշ արտահայտել եմ մեր դիրքորոշումը: Լեհաստանն այլ խնդիր ունի՝ պաշտպանել ՆԱՏՕ-ի արևելյան թևը», - ասել է նա:
Նա նաև նշել է, որ Վարշավան լոգիստիկ աջակցություն կցուցաբերի Կիևին անվտանգության հնարավոր երաշխիքների տրամադրման դեպքում:
Ավելի վաղ հրապարակվել է Եվրոպայի առաջատար երկրների ղեկավարների հայտարարությունը, որտեղ ասված է, որ անվտանգության երաշխիքները պետք է նախատեսեն Եվրոպայի կողմից գլխավորվող «Ուկրաինայի համար բազմազգ ուժերի» ստեղծում: Տեքստում նշվում է, որ այդ ուժերը պետք է կազմավորվեն  «կամավորների կոալիցիայի» շրջանակներում և ԱՄՆ օժանդակությամբ:

Польша не будет участвовать в многонациональных силах Украины: Дональд Туск
Польша не направит своих военнослужащих в возможную многонациональную военную миссию на Украину. Об этом, как сообщает “Арменпресс”, заявил премьер-министр Польши Дональд Туск журналистам после встречи европейских лидеров с Владимиром Зеленским в Берлине.
“Я уже несколько раз четко излагал нашу позицию. Польша имеет другое задание. Мы должны защищать восточный фланг НАТО”, — сказал он.
Он также отметил, что Варшава окажет Киеву материально-техническую помощь в случае возможных гарантий безопасности.
Ранее было опубликовано заявление лидеров ведущих европейских стран, в котором говорится, что гарантии безопасности должны предусматривать создание многонациональных сил для Украины под руководством Европы. Эти силы должны быть сформированы в рамках “коалиции желающих” и при содействии Соединенных Штатов.