ՀՀ ԱԺ նախագահի կարծիքով՝ առաջիկայում կսահմանազատվի հայ-ադրբեջանական սահմանի ևս մեկ հատված
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կարծիքով՝ մոտ ապագայում կսահմանազատվի հայ-ադրբեջանական սահմանի ևս մի հատված։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ալեն Սիմոնյանն ասաց Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ կազմակերպված միջոցառման շրջանակներում ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ։
«Պետք է ասեմ, որ ինչ-որ հարցերում մենք ենք շտապում, ինչ-որ հարցերում՝ ադրբեջանական կողմը, բայց գործընթացը շարունակվում է, և ես կարծում եմ, որ մոտ ապագայում մենք ինչ-որ մի մաս ևս կսահմանազատենք»,-ասաց Սիմոնյանը՝ չհստակեցնելով, թե ո՞ր հատվածի մասին է խոսքը։
Անդրադառնալով ժամկետներին՝ ԱԺ նախագահը հնարավոր համարեց, որ գործընթացը տեղի ունենա գալիք տարվա առաջին եռամսյակում։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը 2024 թվականի հունիսին հայտարարեցին սահմանազատման առաջին փուլի ավարտի մասին։ Առաջին փուլով Տավուշի հատվածում սահմանազատվել է սահմանի 12.6 կիլոմետր հատվածը։ 2025 թվականի հունվարին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովները պայմանավորվել են շարունակել սահմանազատումը հյուսիսային հատվածից՝ Հայաստանի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Վրաստանի սահմանների հատման կետից և այնուհետև հարավային ուղղությամբ՝ հյուսիսից հարավ մինչև Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանը Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի բացառել,որ կողմերը կարող են սահմանազատման աշխատանքներ իրականացնել այն հատվածներում, որտեղով պետք է անցնի «Թրամփի ուղի»-ն, որի գործարկման մասին պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում, և որի շուրջ միասին աշխատում են Հայաստանն ու Միացյալ Նահանգները։

Parliament Speaker: Another section of Armenia-Azerbaijan border to be delimited soon
Speaker of Parliament Alen Simonyan, a senior member of the ruling Civil Contract Party, said he believes that another section of the Armenian-Azerbaijani border will soon be delimited, following the successful completion of the first phase in Tavush in 2024.
"I should say that in some issues we are the ones hurrying, and in others, the Azerbaijani side is, but the process is continuing, and I believe that in the near future we will delimit another section," Simonyan said at a press briefing, without specifying which part he was referring to.
Commenting on the timeline, the Speaker suggested that the process could take place in the first quarter of next year.
Armenia and Azerbaijan announced in June 2024 the completion of the first phase of border delimitation. During this phase, a 12.6-kilometer section of the border in the Tavush area was delimited. The two countries then agreed to continue the process from the north. Later, following the Armenian-Azerbaijani peace summit, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the delimitation could proceed in the areas through which the TRIPP Route would pass.