Հայաստանը պատրաստ է արդեն այսօր թույլ տալ Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև բեռների տարանցումն իր տարածքով. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բեռլինում անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում արձանագրվող նոր զարգացումներին՝ ընդգծելով, որ տարածաշրջանում արդեն վերահաստատվում են փոխադարձ հաղորդակցությունների գործնական մեխանիզմներ, որոնք կարող են հիմք հանդիսանալ երկարատև խաղաղության համար։
Ինչպես Բեռլինից հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Գերմանիայի արտաքին քաղաքականության խորհրդում կայացած «Հայաստանի տեսլականը խաղաղության ինստիտուցիոնալացման, տարածաշրջանային կապակցվածության և ԵՄ ինտեգրման շուրջ» պանելային քննարկման ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց Ադրբեջանի այն որոշումը, որով վերացվել են այդ երկրի տարածքով դեպի Հայաստան ապրանքների տարանցման սահմանափակումները։
«Ես գնահատում եմ Ադրբեջանի նախագահի այս որոշումն ու հայտարարությունը, քանի որ դա շատ կարևոր և դրական իրադարձություն է։ Այն, ինչ ընդամենը մի քանի ամիս առաջ անհնարին էր թվում, այժմ իրականություն է. հացահատիկը Ղազախստանից Հայաստան է տեղափոխվում Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով երկաթուղով»,-ասաց վարչապետը՝ ընդգծելով, որ սա անկախ Հայաստանի պատմության համար աննախադեպ զարգացում է։
Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանը նույնպես պատրաստ է բացմանը ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տեխնիկական առումով, արդեն այսօր թույլ տալ Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև բեռների տարանցումն իր տարածքով։
«Վստահ եմ, որ խաղաղության հաստատման ամենօրյա հոգածության, Վաշինգտոնյան հռչակագրի տեքստն ու ոգին պահպանելու և գործընթացը խաթարող պատմություններից հրաժարվելու շնորհիվ Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարությունները կկարողանան ինստիտուցիոնալացնել մեր երկու երկրների միջև տևական խաղաղությունը»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Армения уже готова сегодня разрешить транзит грузов между Турцией и Азербайджаном через свою территорию: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян коснулся в Берлине новых развитий в отношениях между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув, что в регионе уже восстанавливаются практические механизмы взаимного общения, которые могут стать основой для прочного мира.
Как сообщает корр. Арменпресс из Берлина, в ходе состоявшейся в Немецком обществе внешней политики панельной дискуссии на тему «Подходы Армении к институционализации мира, региональной связности и отношениям с ЕС» премьер-министр Никол Пашинян напомнил о решении Азербайджана снять ограничения на транзит товаров через территорию этой страны в Армению.
«Я высоко ценю это решение и заявление президента Азербайджана, поскольку это очень важное и позитивное событие. То, что казалось невозможным всего несколько месяцев назад, теперь стало действительностью: из Казахстана в Армению по железной дороге через территорию Азербайджана и Грузии было перевезено зерно», — сказал премьер-министр, подчеркнув, что это беспрецедентное событие в истории независимой Армении.
По словам премьер-министра, Армения как в политическом, так и в техническом плане также готова к открытию и уже сегодня разрешить транзит грузов между Турцией и Азербайджаном через свою территорию.
«Я уверен, что благодаря ежедневной заботе об установлении мира, соблюдению текста и духа Вашингтонской декларации и отказу от нарративов, которые могут сорвать этот процесс, правительства Армении и Азербайджана смогут институционализировать прочный мир между двумя странами», — заключил Пашинян.