Ուրախ ենք, որ խաղաղության գործընթացն անցնում ենք աշխարհի թիվ մեկ տնտեսության, թիվ մեկ պետության՝ ԱՄՆ-ի հետ. Պապոյան
էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը դեկտեմբերի 8-ին մասնակցել է Հայաստանում Ամերիկայի առևտրի պալատի (AmCham) կողմից կազմակերպված միջոցառմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Էկոնոմիկայի նախարարությունից:
Գևորգ Պապոյանն իր ելույթում ընդգծել է Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին ձեռք բերված համաձայնության կարևորությունը՝ նշելով, որ այն վերաբերում է ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանը, հաղորդակցությունների բացմանը, այլ նաև նոր հնարավորություններ է ստեղծում ամբողջ տարածաշրջանի համար։
«Մենք ուրախ ենք արձանագրել, որ խաղաղության գործընթացը անցնում ենք աշխարհի թիվ մեկ տնտեսության, թիվ մեկ պետության՝ Միացյալ Նահանգների հետ։ Համատեղ մենք խոշոր նախագծեր ենք իրականացնում, մասնավորապես՝ TRIPP նախաձեռնությունը, որը մեզ հնարավորություն է տալիս խոսել Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև տնտեսական հարաբերություններում բացվող բոլորովին նոր հորիզոնների ու հնարավորությունների մասին», - նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Նախարարն անդրադաձել է նաև «Խաղաղության խաչմերուկը» նախաձեռնությանը։
Հանդիպման ընթացքում ելույթով հանդես է եկել նաև Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը՝ ներկայացնելովերկկողմ տնտեսական համագործակցությանը և ինստիտուցիոնալ զարգացմանը նպաստող ռազմավարական ուղղությունները և առաջնահերթությունները։
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին, ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ծովինար Վարդանյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալներ Արման Խոջոյանն ու Անուշիկ Ավետյանը, «Enterprise Armenia»-ի տնօրեն Գոհար Աբաջյանը, դիվանագիտական կառույցների և միջազգային կազմակերպությունների պատվիրակներ։

Мы рады, что движемся к мирному процессу с США, крупнейшей экономикой мира и государством номер один: Папоян
Министр экономики Армении Геворг Папоян 5 декабря провел встречу с членами Совета директоров Американской торговой палаты в Армении (AmCham) и представителями бизнес-сообщества.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, Геворг Папоян подчеркнул важность достигнутого в Вашингтоне 8 августа соглашения, отметив, что оно касается не только установления мира между Арменией и Азербайджаном, открытия коммуникаций, но и создает новые возможности для всего региона.
«Мы рады отметить, что что движемся к мирному процессу с ведущей экономикой мира, государством номер один – Соединенными Штатами Америки. Вместе мы реализуем крупные проекты, в частности, инициативу TRIPP, которая дает нам возможность говорить о совершенно новых горизонтах и возможностях, открывающихся в экономических отношениях между Арменией и США», — отметил Геворг Папоян.
Министр также коснулся инициативы «Перекресток мира».
В ходе встречи выступила Чрезвычайный и Полномочный посол США в Армении Кристина Квинн, которая представила стратегические направления и приоритеты, способствующие двустороннему экономическому сотрудничеству и институциональному развитию.
В мероприятии также приняли участие постоянный представитель Программы развития ООН (ПРООН) в Армении Натия Нацвлишвили, председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян, председатель Постоянной комиссии Национального Собрания по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Цовинар Варданян, заместители министра экономики Арман Ходжоян и Анушик Аветян, директор компании «Enterprise Armenia» Гоар Абаджян, а также представители дипломатических структур и международных организаций.