Իրանի արտաքին գործերի նախարարը Բաքվում հանդիպել է Իլհամ Ալիևի հետ
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին դեկտեմբերի 8-ին Բաքվում հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Mehr գործակալությունը։
Իրանական և ադրբեջանական պատվիրակությունների միջև խորհրդակցությունների մանրամասները դեռևս չեն հրապարակվել։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարն առանձին հանդիպում է ունենալու ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ, որից հետո մասնակցելու է համատեղ մամուլի ասուլիսի։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային հայտարարել է, որ Իրանը նպատակ ունի նման դիվանագիտական միջամտությունների միջոցով ընդլայնել երկկողմ հարաբերությունները և նպաստել Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը, ինչը շարունակում է մնալ Թեհրանի համար առաջնահերթություն։
Արաղչին Ադրբեջան է ժամանել դեկտեմբերի 7-ի երեկոյան։
Դիվանագիտական օրակարգի շրջանակներում Արաղչին կմեկնի նաև Ռուսաստան և Բելառուս՝ խորհրդակցություններ անցկացնելու նպատակով։

Iran’s Foreign Minister Abbas Araghchi met with Azerbaijan’s President Ilham Aliyev on Monday morning during his visit to Baku, the Iranian Mehr news agency reported.
The two sides discussed a “broad range of bilateral issues, including the trajectory of political engagement, neighborhood-related matters, and mechanisms for managing relations between the two countries,” according to Mehr news agency.
Araghchi reiterated “Iran’s determination to strengthen and expand cooperation with Azerbaijan across all mutually beneficial areas.”
Highlighting the importance of long-term vision in relations between neighboring countries, Araghchi underlined the role of continuous diplomatic dialogue in addressing “misunderstandings and managing ongoing issues,” according to the report.
The Iranian foreign minister also outlined Iran’s perspectives on key regional developments.
“Aliyev expressed satisfaction with the positive trajectory of Iran-Azerbaijan ties and affirmed Azerbaijan’s readiness to use all available capacities to expand cooperation,” according to Mehr.