Երևանում օդի որակի ինդեքսի միջինացված արժեքները նոյեմբերին եղել են չափավոր կամ զգայուն խմբերի համար անառողջ միջակայքում
Երևանում օդի որակի ինդեքսի միջինացված արժեքները նոյեմբերին եղել  են չափավոր կամ զգայուն խմբերի համար անառողջ միջակայքում, իսկ դեկտեմբերի առաջին շաբաթվա վերջին կայաններից ստացված տվյալների համաձայն՝ ցուցանիշները նվազում են:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին  Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ընթացքում հայտնեց  Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի բնապահպանության վարչության պետի ժամանակավոր  պաշտոնակատար Սիրարփի Հայկազյանը՝ ներկայացնելով չափման սարքերից ստացված տվյալները:
Երևան քաղաքի շինհրապարակներում տեղադրված օդի մոնիթորինգի 184 կայաններից ստացված տվյալների համաձայն՝ 2025 թվականի նոյեմբերին օդի ինդեքսի միջինացված արժեքը PM 2,5-ի համար կազմել է 142, իսկ PM 10-ի համար՝ 64: Այս արժեքները գտնվում են չափավոր կամ զգայուն խմբերի համար անառողջ միջակայքում:
«2024 թվականի նույն ժամանակահատվածում PM 2,5-ը կազմել է 101, PM 10-ը՝ 53:
2025 թվականի նոյեմբերի 20-30-ն ընկած ժամանակահատվածում AQI-ի (օդի որակի) ինդեքսի միջինացված արժեքը PM 2,5-ի համար կազմել է 180. սա այն ժամանակահատվածն է, երբ դիտվել է օդի որակի կտրուկ վատթարացում: Իսկ անցած շաբաթվա վերջի՝ կայաններից ստացված տվյալների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ տվիչների ցուցանիշները համեմատաբար նվազում են»,- ասաց նա:

Средние значения индекса качества воздуха в Ереване в ноябре находились в умеренно неблагоприятном диапазоне для чувствительных групп населения
Средние значения индекса качества воздуха в Ереване в ноябре находились в умеренно неблагоприятном диапазоне для чувствительных групп населения. Согласно данным, полученным со станций в конце первой недели декабря, показатели снижаются.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявила исполняющая обязанности начальника управления охраны окружающей среды аппарата мэрии Еревана Сирарпи Айказян на очередном заседании мэрии Еревана, представив данные, полученные с измерительных приборов.
Согласно данным, полученным со 184 станций мониторинга воздуха, установленных на строительных площадках Еревана, среднее значение индекса качества воздуха в ноябре 2025 года составило 142 для PM2.5 и 64 для PM10. Эти значения находятся в неблагоприятном диапазоне для умеренных и чувствительных групп населения.
«За аналогичный период 2024 года показатель PM 2,5 составил 101, PM 10 – 53.
Среднее значение индекса качества воздуха (AQI) для PM 2,5 в период с 20 по 30 ноября 2025 года составило 180. Именно в этот период наблюдалось резкое ухудшение качества воздуха. Анализ данных, полученных со станций в конце прошлой недели, показывает, что показания датчиков относительно снижаются», – сказала она.