ՔԿ-ն պարզաբանել է, թե ինչու է ակտիվացրել Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի գործով քննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեն պարզաբանել է, թե ինչու 2018 թվականին նախաձեռնված քրեական վարույթով հիմա են սկսվել Մայր Աթոռի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդման ակտիվ գործողությունները։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ կոմիտեի ղեկավարի հանձնարարությամբ վերջին շրջանում ուսումնասիրվել և քննության փուլ են տեղափոխվել մի շարք՝ տարիներով չբացահայտված գործեր, այդ թվում՝ Վահրամ Խորխոռունու սպանությունը, ՊՆ-ին պատկանող հողերի ապօրինի օտարումը, Գյումրիի համայնքապետարանի ղեկավարների կողմից պաշտոնեական չարաշահումների փաստերը և այլն։
«Այդ համատեքստում ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում վեր է հանվել և ուսումնասիրվել նաև 2018 թվականի հուլիսի 20-ին ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթը` անհայտ անձի կողմից Հայ Առաքելական Եկեղեցու Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանատան ընդունարանում Հ.Ա.-ին ապօրինի մարիխուանա տեսակի թմրամիջոց իրացնելու դեպքի առթիվ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ
Ըստ ՔԿ-ի՝ քննությամբ պարզվել է, որ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանն իր ենթակա սարկավագի և չպարզված անձի հետ, նախնական համաձայնությամբ 2018 թվականի հուլիսի 7-ին ակցիայի մասնակից Հ.Ա.-ի ուսապարկում թմրամիջոց է տեղադրել՝ այնուհետև ոստիկանությանը ահազանգ տալով, ինչի արդյունքում էլ հայտնաբերվել է նյութը։
Նշվում է, որ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի ցուցումով դիվանատան քարտուղար Ս.Տ.-ն բջջային հեռախոսով լուսանկարել է դիվանատան ընդունարանում կախված՝ Հ.Ա.-ին պատկանող ուսապայուսակը, ապա ստացված լուսանկարը «Վայբեր» հավելվածի միջոցով ուղարկել է Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին, ինչից հետո հանցավոր խմբի անդամները նշված ուսապայուսակի մեջ տեղադրել են «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցը՝ այդ կերպ հանդիսադիր վայրում՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցու Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանատան ընդունարանում Հ.Ա.-ին ապօրինի իրացնելով «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց։
«Հանցավոր գործողությունները կատարելուց հետո, Ս.Խ.-ի (Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը, քաղաքացիական անունը՝ Սամվել -խմբ․) հրահանգով, Ս.Տ.-ն իր հեռախոսահամարից զանգահարել է ՀՀ ոստիկանության Արմավիրի մարզային վարչության Վաղարշապատի բաժին և հայտնել ակցիայի մասնակիցների մոտ կասկածելի իրերի հնարավոր առկայության մասին՝ միաժամանակ ոստիկանության աշխատակցին ուղարկելով իր կողմից արված լուսանկարը, որից հետո ոստիկանության ծառայողների կողմից կատարված զննությամբ Հ.Ա.-ի ուսապայուսակից հայտնաբերվել է վերջինիս ապօրինի իրացված՝ «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
2025 թվականի դեկտեմբերի 4-ին վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել մինչդատական վարույթի նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով (համապատասխանում է գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերին) Ս.Խ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին:
Նույն օրը հսկող դատախազի կողմից բավարարվել է ներկայացված միջնորդությունը և որոշում է կայացվել Ս.Խ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին։
Դեկտեմբերի 4-ին վերջինս դատարան ներկայացվելու նպատակով ձերբակալվել է: Նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որը բավարարվել է:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ վարութային և ապացուցողական գործողություններ՝ դեպքի ամբողջական հանգամանքները պարզելու, ինչպես նաև մյուս մասնակիցների արարքներին քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:

Следственный комитет Армении выступил с разъяснением относительно причин расследования дела архиепископа Аршака Хачатряна
Следственный комитет Армении выступил с разъяснением, почему уголовное дело, возбужденное в 2018 году, теперь перешло в стадию активного уголовного производства в отношении главы канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина архиепископа Аршака Хачатряна.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе СК Армении, по поручению главы Следственного комитета в последнее время были изучены и переданы на стадию расследования ряд дел, которые годами не были раскрыты, в том числе убийство Ваграма Хорхоруни, незаконное отчуждение принадлежащих министерству обороны земель, факты должностных злоупотреблений со стороны руководителей администрации общины Гюмри и др.
В этом контексте Главное управление по расследованию особо важных дел Следственного комитета также начало рассматривать уголовное дело, возбужденное 20 июля 2018 года по части 1 статьи 266 бывшего Уголовного кодекса Республики Армения по факту передачи неизвестным лицом гражданину А.А. марихуаны в приемной канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
Расследование показало, что архиепископ Аршак Хачатрян вместе со своим подчиненным диаконом и неустановленным лицом 7 июля 2018 года по предварительному сговору подложил наркотики в рюкзак участника акции протеста А.А., после чего сообщил об этом в полицию, в результате чего вещество было обнаружено.
Отмечается, что по поручению архиепископа Аршака Хачатряна секретарь канцелярии С.Т. сфотографировал принадлежащий А.А. рюкзак, затем отправил фотографию архиепископу Аршаку Хачатряну через приложение Viber, после чего члены преступной группы подбросили в указанный рюкзак наркотическое средство «марихуана».
После совершения преступных действий, по поручению С.Х. (архиепископа Аршака Хачатряна — ред.), С.Т. со своего телефона позвонил в Вагаршапатский отдел Армавирского областного управления полиции и сообщил о возможном наличии у участников акции подозрительных предметов, одновременно отправив сотруднику полиции сделанную им фотографию, после чего при осмотре сотрудниками полиции в рюкзаке А.А. было обнаружено запрещенное наркотическое средство «марихуана».
4 декабря 2025 года осуществляющий производство орган подал осуществляющему надзор за досудебным производством прокурору  ходатайство о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении С.Х. по пунктам 1 и 4 части 2 статьи 266 принятого 18 апреля 2003 года Уголовного кодекса Республики Армения  (соответствует пунктам 1 и 4  части 2 статьи 393 действующего Уголовного кодекса Республики Армения).
В тот же день ходатайство было удовлетворено надзирающим прокурором, и было вынесено постановление о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении С.Х.
4 декабря последний был арестован с целью доставления в суд. В суд было подано ходатайство о применении к нему меры пресечения в виде ареста, которое было удовлетворено.