Թրամփը նախատեսում է մինչև Սուրբ Ծնունդ հայտարարել Գազայում խաղաղության գործընթացի երկրորդ փուլի մեկնարկի մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նախատեսում է Սուրբ Ծննդից առաջ հայտարարել Գազայում խաղաղության գործընթացի երկրորդ փուլի մեկնարկի մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Axios-ը՝ հղում անելով ամերիկացի երկու պաշտոնյաների, որոնց անունները չեն նշվում։
Թրամփը նաև նախատեսում է ներկայացնել անկլավի նոր կառավարման կառուցվածքը։
ԱՄՆ պաշտոնյաները նշում են, որ գտնվում են Գազայի համար միջազգային ուժերի և նոր կառավարման կառուցվածքի ստեղծման վերջին փուլերում, որոնք նրանք հույս ունեն գործարկել երկու կամ երեք շաբաթվա ընթացքում:
«Ամեն ինչ առաջ է շարժվում, և նպատակն է հայտարարել դրա մասին նախքան տոների մեկնարկը», - ասել է գործընթացում անմիջականորեն ներգրավված աղբյուրը:
Նաև նախատեսվում է, որ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն մինչև ամսվա վերջ ԱՄՆ-ում կհանդիպի նախագահ Թրամփի հետ՝ Գազայի հարցով համաձայնագրի հաջորդ փուլը քննարկելու համար:
Համաձայնագրի երկրորդ փուլը ենթադրում է Իսրայելի դուրսբերում Գազայի ավելի մեծ հատվածից, միջազգային կայունացման ուժերի տեղակայում և նոր կառավարման կառուցվածքի, ներառյալ Թրամփի գլխավորած Խաղաղության խորհրդի գործարկում անկլավում։
Ուժերը պետք է տեղակայվեն Գազայի այն հատվածում, որը ներկայում վերահսկվում է Իսրայելի զինված ուժերի կողմից։
ԱՄՆ պաշտոնյաների խոսքով՝ կառավարման կառուցվածքը կգլխավորի Թրամփի ղեկավարությամբ Խաղաղության խորհուրդը, որը կներառի արաբական և արևմտյան երկրների մոտ 10 առաջնորդ։
Դրանից ցածր կառույցը կլինի միջազգային գործադիր խորհուրդը, որտեղ ներառված կլինեն Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Թոնի Բլերը, Թրամփի խորհրդականներ Ջարեդ Քուշները և Սթիվ Ուիթքոֆը, ինչպես նաև Խաղաղության խորհրդում ներկայացված երկրների լրացուցիչ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
Գործադիր խորհրդի ներքո կգործի պաղեստինյան տեխնոկրատական կառավարությունը։ Այն կներառի 12-15 պաղեստինցու, որոնք ունեն կառավարման և բիզնեսի փորձ և կապված չեն ՀԱՄԱՍ-ի, «Ֆաթահ»-ի կամ այլ պաղեստինյան կուսակցության կամ խմբակցության հետ։
«Հավասարումը կլինի հետևյալը՝ Իսրայելի բանակը դուրս կգա Գազայից, բայց ՀԱՄԱՍ-ը կկորցնի իշխանությունը», - ասել է աղբյուրը։
Հոկտեմբերի 11-ին հրադադարի ուժի մեջ մտնելուց ի վեր Իսրայելի հարվածների հետևանքով զոհվել է 366 պաղեստինցի, իսկ ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումներից զոհվել են մի քանի իսրայելցի զինվորներ։
Առաջին փուլի կարևոր կետերի մեկը՝ ՀԱՄԱՍ-ի կողմից բոլոր ողջ մնացած և մահացած պատանդների ազատ արձակումը, գրեթե ավարտված է։ Մեկ մահացած պատանդի մասունքներ դեռևս չեն վերադարձվել։

Трамп планирует до Рождества объявить о начале второго этапа мирного процесса в секторе Газа
Президент США Дональд Трамп планирует до Рождества объявить о начале второго этапа мирного процесса в секторе Газа. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Axios со ссылкой на двух неназванных американских чиновников.
Трамп также планирует представить новую структуру управления анклавом.
Американские официальные лица заявляют, что находятся на завершающей стадии создания международных сил и новой структуры управления для сектора Газа, которую надеются запустить в течение двух-трёх недель.
«Всё движется вперёд, и цель — объявить об этом до праздников», — сообщил источник, непосредственно участвующий в процессе.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху также планирует встретиться с президентом Трампом в США до конца месяца, чтобы обсудить следующий этап соглашения по сектору Газа.
Второй этап соглашения предполагает вывод израильских войск из большей части сектора Газа, размещение международных стабилизационных сил и создание в анклаве новой структуры управления, включая Совет мира под руководством Трампа.
Силы будут развернуты в той части Газы, которая в настоящее время контролируется израильскими военными.
По словам официальных лиц США, структуру управления возглавит Совет мира под руководством Трампа, в который войдут около 10 арабских и западных лидеров.
На более низком уровне будет действовать Международный исполнительный совет, куда войдут бывший премьер-министр Великобритании Тони Блэр, советники Трампа Джаред Кушнер и Стив Уиткофф, а также другие высокопоставленные должностные лица из стран, представленных в Совете мира.
Под руководством Исполнительного совета будет действовать технократическое палестинское правительство. В него войдут 12–15 палестинцев с опытом управления и бизнеса, не связанных с ХАМАС, ФАТХ или какой-либо другой палестинской партией или фракцией.
«Уравнение будет заключаться в том, что израильская армия уйдет из Газы, но ХАМАС потеряет власть», — сообщил источник.
С момента вступления в силу режима прекращения огня 11 октября в результате израильских ударов погибло 366 палестинцев, а в результате атак ХАМАС погибло несколько израильских солдат. Один из ключевых этапов первого этапа – освобождение всех выживших и погибших заложников ХАМАС – практически завершен. Останки одного погибшего заложника до сих пор не возвращены.