Թրամփը դրական է գնահատել Կրեմլում իր բանագնացիների հանդիպումը Պուտինի հետ
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը դրական է գնահատել դեկտեմբերի 2-ին Մոսկվայում ուկրաինական պատերազմի հարցով տեղի ունեցած բանակցություններն իր հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի, փեսա և նախկին գլխավոր խորհրդական Ջարեդ Քուշների ու Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ABC News-ը։
Թրամփը մասնավորապես նշել է, որ Կրեմլում կայացած հանդիպումից հետո խոսել է Ուիթքոֆի և Քուշների հետ։ «Ես կարող եմ ասել, որ նրանք բավականին լավ հանդիպում են ունեցել նախագահ Պուտինի հետ․․․Սա մի պատերազմ է, որը չպետք է երբևէ սկսվեր։ Ի՞նչ կստացվի այդ հանդիպումից, ես չեմ կարող ասել, քանի որ տանգոյի համար երկուսն են պետք։ Նա (խմբ․- Պուտինը) ցանկանում է ավարտել պատերազմը։ Սա էր նրանց տպավորությունը»,- ասել է Թրամփը Օվալաձև սենյակում լրագրողների հետ զրույցում։
Նա կարծիք է հայտնել, որ Ռուսաստանի ղեկավարը կցանկանա վերադառնալ բնականոն կյանքի և «շաբաթական հազարավոր զինվորներ կորցնելու փոխարեն գործարքի մեջ մտնել ԱՄՆ-ի հետ»։ «Նրանց տպավորությունը շատ հստակ էր, որ նա ցանկանում է գործարքի հասնել»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը՝ խոսելով Մոսկվայում կայացած բանակցությունների մասին։
Կրեմլում կայցած հանդիպումից հետո ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտարարել էր, որ դեռևս չկան ուկրաինական հակամարտության կարգավորման հարցով ընդունված փոխզիջումային տարբերակներ։ «Սակայն որոշ ամերիկյան առաջարկներ քիչ, թե շատ ընդունելի էին։ Նախագահը չի թաքցրել մեր քննադատական կամ բացասական վերաբերմունքը որոշ առաջարկների մասով։ Մենք ընդունեցինք որոշ բաներ․․․որոշներն էլ քննադատեցինք։ Սակայն կարևորն այն է, որ մենք շատ օգտակար քննարկում ունեցանք»,- հանդիպման արդյունքների մասին հայտարարել էր Ուշակովը։

Трамп положительно оценил встречу своих посланников в Кремле с Путиным
Президент США Дональд Трамп положительно оценил прошедшие в Москве 2 декабря переговоры по войне в Украине  между его спецпосланником Стивом Уиткоффом, бывшим главным советником и зятем Джаредом Кушнером и президентом России Владимиром Путиным. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила ABC News.
Трамп, в частности, отметил, что пообщался с Уиткоффом и Кушнером после встречи в Кремле. “Могу сказать, что у них была очень хорошая встреча с президентом Путиным... Это война, которая никогда не должна была начинаться. Что выйдет из этой встречи, я сказать не могу, потому что для танго нужны двое. Он (прим. ред.: Путин) хочет положить конец войне. Таково их впечатление”, — заявил Трамп в беседе с журналистами в Овальном кабинете.
Он выразил мнение, что российский лидер хотел бы вернуться к нормальной жизни и “заключить сделку с Соединёнными Штатами вместо того, чтобы терять тысячи солдат еженедельно”. “У них сложилось совершенно ясное впечатление, что он хочет достичь соглашения”, — сказал президент США, говоря о переговорах в Москве.
После встречи в Кремле помощник президента России Юрий Ушаков заявил, что пока не удалось достичь компромиссных вариантов урегулирования украинского конфликта. “С чем-то мы могли согласиться, и президент это подтвердил своим собеседникам, что-то у нас вызвало критику, и президент тоже не скрывал наше критическое, даже отрицательное отношение к ряду предложений. Но главное, что состоялась весьма полезная дискуссия”, — сказал Ушаков о результатах встречи.