Թրամփը դրական է գնահատել Կրեմլում իր բանագնացիների հանդիպումը Պուտինի հետ
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը դրական է գնահատել դեկտեմբերի 2-ին Մոսկվայում ուկրաինական պատերազմի հարցով տեղի ունեցած բանակցություններն իր հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի, փեսա և նախկին գլխավոր խորհրդական Ջարեդ Քուշների ու Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ABC News-ը։
Թրամփը մասնավորապես նշել է, որ Կրեմլում կայացած հանդիպումից հետո խոսել է Ուիթքոֆի և Քուշների հետ։ «Ես կարող եմ ասել, որ նրանք բավականին լավ հանդիպում են ունեցել նախագահ Պուտինի հետ․․․Սա մի պատերազմ է, որը չպետք է երբևէ սկսվեր։ Ի՞նչ կստացվի այդ հանդիպումից, ես չեմ կարող ասել, քանի որ տանգոյի համար երկուսն են պետք։ Նա (խմբ․- Պուտինը) ցանկանում է ավարտել պատերազմը։ Սա էր նրանց տպավորությունը»,- ասել է Թրամփը Օվալաձև սենյակում լրագրողների հետ զրույցում։
Նա կարծիք է հայտնել, որ Ռուսաստանի ղեկավարը կցանկանա վերադառնալ բնականոն կյանքի և «շաբաթական հազարավոր զինվորներ կորցնելու փոխարեն գործարքի մեջ մտնել ԱՄՆ-ի հետ»։ «Նրանց տպավորությունը շատ հստակ էր, որ նա ցանկանում է գործարքի հասնել»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը՝ խոսելով Մոսկվայում կայացած բանակցությունների մասին։
Կրեմլում կայցած հանդիպումից հետո ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտարարել էր, որ դեռևս չկան ուկրաինական հակամարտության կարգավորման հարցով ընդունված փոխզիջումային տարբերակներ։ «Սակայն որոշ ամերիկյան առաջարկներ քիչ, թե շատ ընդունելի էին։ Նախագահը չի թաքցրել մեր քննադատական կամ բացասական վերաբերմունքը որոշ առաջարկների մասով։ Մենք ընդունեցինք որոշ բաներ․․․որոշներն էլ քննադատեցինք։ Սակայն կարևորն այն է, որ մենք շատ օգտակար քննարկում ունեցանք»,- հանդիպման արդյունքների մասին հայտարարել էր Ուշակովը։

U.S. President Donald Trump on Wednesday said U.S. Special Envoy Steve Witkoff and his son-in-law Jared Kushner had a "reasonably good meeting" with Russian President Vladimir Putin in Moscow, adding that the U.S. negotiators believed Putin "would like to end the war,” in Ukraine, ABC News reported.
"I don't know what the Kremlin is doing. I can tell you that they had a reasonably good meeting with President Putin. We're going to find out. It's a war that should have never been started," Trump told reporters in the Oval Office, according to ABC News.
Trump said he spoke with Witkoff and Kushner Tuesday night following their meeting at the Kremlin.
"What comes out of that meeting? I can't tell you, because it does take two to tango," Trump said.
"He would like to end the war," Trump said of Putin. "That was their impression. Now, whether or not you know that was their impression, you know their impression was that they'd like to see he would like to see the war ended."
"I think he'd like to get back to dealing a more normal life. I think he'd like to be trading with the United States of America, frankly, instead of, you know, losing thousands of soldiers a week. But their impression was very strongly that he'd like to make a deal," Trump said of Putin.
Witkoff and Kushner have invited Ukrainian National Security and Defense Council Secretary Rustem Umerov to Miami on Thursday for further peace talks, ABC News reported citing a senior U.S. administration official.