Առայժմ փոխհամաձայնություն չկա. Կրեմլում կայացել է Պուտինի և Ուիթքոֆի հանդիպումը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Կրեմլում բանակցություններ է վարել ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի և նախագահ Դոնալդ Թրամփի խորհրդական և փեսա Ջարեդ Քուշների հետ ռուս-ուկրաինական հակամարտության դադարեցման շուրջ։ 5 ժամ շարունակվող հանդիպման արդյունքում, սակայն, չի հաջողվել փոխհամաձայնության գալ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ռուսական ԶԼՄ-ները հաղորդում են, որ բանակցություններին ռուսական կողմից ներկա են եղել ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը և ՌԴ նախագահի արտասահմանյան երկրների հետ ներդրումային-տնտեսական համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Կիրիլ Դմիտրիևը։
Հանդիպումից հետո Դմիտրիևը X-ում մեկ բառ է գրել՝ «արդյունավետ»։
Իսկ Ուշակովը հայտնել է, որ տարածքային հարցերը շատ կարևոր են ՌԴ-ի համար, սակայն դրանց շուրջ փոխզիջումային տարբերակ դեռևս չի հաջողվել գտնել։ Ուշակովի խոսքով՝ ամերիկյան փաստաթուղթը բաղկացած է եղել 27 կետից, այն փոխանցվել է ռուսական կողմին, որը ծանոթացել է դրա հետ։ Բացի այդ, Մոսկվային ևս չորս փաստաթուղթ է փոխանցվել, որոնք նույնպես քննարկվել են Կրեմլում կայացած հանդիպման ժամանակ։
Լրագրողներն Ուշակովին հարց են ուղղել՝ արդյոք Կրեմլում հանդիպումից հետո կողմերն ավելի են հեռացել միմյանցից ռուս-ուկրաինական հակամարտության լուծման հարցում։
«Հաստատ ավելի չենք հեռացել։ Բայց դեռ շատ աշխատանք կա անելու ինչպես Վաշինգտոնում, այնպես էլ Մոսկվայում։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ շփումները կշարունակվեն», - Ուշակովի խոսքերն է մեջբերում Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
Նա նշել է, որ քննարկվել են ոչ թե ամերիկյան կոնկրետ առաջարկները, կոնկրետ ձևակերպումները, այլ ամերիկյան փաստաթղթերում տեղ գտած դրույթների էությունը։
«Ինչ-որ բանի հետ մենք կարող ենք համաձայնել, և նախագահը դա հաստատել է իր զրուցակիցներին։ Ինչ-որ բան մեզ մոտ քննադատություն է առաջացրել, և նախագահը չի թաքցրել մեր քննադատական, նույնիսկ բացասական վերաբերմունքը մի շարք առաջարկներին։ Բայց կարևորն այն է, որ կայացել է բավականին օգտակար քննարկում», - հավելել է ՌԴ նախագահի օգնականը։
Ինչ վերաբերում է Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի հանդիպման հնարավորությունը, Ուշակովը նշել է, որ դա կախված է նրանց օգնականների և արտաքին գործերի նախարարությունների աշխատանքից:
Ուշակովը նաև հայտնել է, որ ամերիկյան կողմի հետ պայմանավորվել են չբացահայտել բանակցությունների մանրամասները։
Ամերիկյան կողմի հետ հանդիպումից առաջ Պուտինը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը չի պատրաստվում պատերազմի մեջ մտնել եվրոպական երկրների հետ, սակայն եթե Եվրոպան «հանկարծ ցանկանա կռվել և սկսի, ապա մենք պատրաստ ենք հենց հիմա»։
Ուիթքոֆն այս տարի արդեն վեցերորդ անգամ էր Մոսկվայում։ Կրեմլում բանակցություններից հետո ամերիկյան պատվիրակությունն արդեն հեռացել է Ռուսաստանից։
Մոսկվա այցից առաջ՝ նոյեմբերի 30-ին, Ուիթքոֆը, Քուշները և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Ֆլորիդայում հանդիպել էին Ուկրաինայի ներկայացուցիչների հետ՝ շարունակելով նոյեմբերի 23-ին Ժնևում մեկնարկած բանակցություններն՝ ուղղված Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև խաղաղության հաստատմանը։

Пока компромиссного варианта нет: в Кремле состоялась встреча Путина с Уиткоффом и Кушнером
Президент Российской Федерации Владимир Путин провёл в Кремле переговоры со спецпредставителем президента США Стивом Уиткоффом и советником, зятем президента Дональда Трампа Джаредом Кушнером о прекращении российско-украинского конфликта. Однако по итогам пятичасовой встречи никаких договорённостей достигнуто не было.
Как передает “Арменпресс”, российские СМИ сообщают, что с российской стороны в переговорах участвовали помощник президента РФ Юрий Ушаков и спецпредставитель президента по инвестициям и экономическому сотрудничеству с зарубежными странами Кирилл Дмитриев.
После встречи Дмитриев опубликовал в сети Х пост из одного слова: “Продуктивно”.
Ушаков заявил, что территориальные вопросы очень важны для России, но компромиссного решения по ним пока не найдено. По словам Ушакова, американский документ состоял из 27 пунктов, он был передан российской стороне, которая с ним ознакомилась. Кроме того, в Москву были переданы ещё четыре документа, которые также обсуждались в ходе встречи в Кремле.
Журналисты спросили Ушакова, не отдалились ли стороны от урегулирования российско-украинского конфликта после встречи в Кремле.
“Мы не стали ни дальше и ни ближе к урегулированию кризиса. Но предстоит ещё большая работа, как в Вашингтоне, так и в Москве. Условлено об этом, и контакты будут продолжены”, — цитирует Ушакова пресс-служба Кремля.
Ушаков отметил, что обсуждались не конкретные американские предложения, не конкретные формулировки, а суть положений, содержащихся в американских документах.
“С чем-то мы могли согласиться, и президент это подтвердил своим собеседникам; что-то у нас вызвало критику, и президент тоже не скрывал наше критическое, даже отрицательное отношение к ряду предложений. Но главное, что состоялась весьма полезная дискуссия”, — добавил помощник президента России.
Что касается возможности встречи Владимира Путина и Дональда Трампа, Ушаков отметил, что это зависит от работы их помощников и МИД.
Ушаков также сообщил, что с американской стороной достигнута договоренность не разглашать подробности переговоров.
Перед встречей с американской стороной Путин заявил журналистам, что Россия не собирается воевать с европейскими странами, но если Европа “вдруг захочет воевать и начнёт, то мы готовы прямо сейчас”.
Уиткофф посетил Москву в этом году уже в шестой раз. После переговоров в Кремле американская делегация уже покинула Россию.
До визита в Москву, 30 ноября, Уиткофф, Кушнер и госсекретарь США Марко Рубио встретились с представителями Украины во Флориде, продолжив начатые 23 ноября в Женеве переговоры, направленные на установление мира между Россией и Украиной.