ԱՄՆ-ն կարտաքսի բոլոր նրանց, ովքեր հակասում են երկրի ազգային շահերին․ Սպիտակ տուն
Սպիտակ տան մամուլի խոսնակ Քերոլայն Լևիթը հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պաշտպանում է երկրի սահմանները և այժմ որևէ անօրինական մուտք երկիր տեղի չի ունենում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է ճեպազրույցի ժամանակ, որը տարածել է Fox News-ը։
«Մենք ուսումնասիրում ենք արդեն իսկ երկրի ներսում գտնվողներին և արտաքսում ենք նրանց, ովքեր անօրինական են հայտնվել երկրում, ինչպես նաև ուսումնասիրում ենք վիզաները», - նշել է Լևիթը։
ԱՄՆ վիզաներն անվանելով «արտոնություն, այլ ոչ թե իրավունք»՝ Լևիթը պնդել է, որ Պետքարտուղարությունը լիազորություն ունի արտաքսելու բոլոր նրանց, ովքեր կհամարվեն, որ հակասում են ԱՄՆ ազգային շահերին։
«Ամերիկան ​​չի կարող շարունակել ընդունել այն փախստականներին, ովքեր հետագայում շահագործում են այն համակարգը, որում նրանք ընդունվել են: Ես ձեզ կասեմ, որ մեր ազգի բնույթին և ամբողջականությանը չեն նպաստում այն ​​փախստականները, որոնք այստեղ են գալիս ապաստանի ենթադրյալ դժվարին իրավիճակում և փախչում են հալածանքներից, ապա գալիս են Միացյալ Նահանգներ՝ չարաշահելու մեր համակարգը և խաբելու ամերիկացի հարկատուներին», - նշել է Լևիթը։
«Նախորդ շաբաթվա վայրագությունից հետո ավելի քան երբևէ կարևոր է ավարտել նախագահի զանգվածային արտաքսման գործողությունը», - նշել է նա՝ հավելելով, որ Վաշինգտոնը ​​չի կարող թույլ տալ, որ միլիոնավոր անօրինական ներգաղթյալներ, որոնք խախտել են ԱՄՆ-ի օրենքները երկիր մտնելու համար, արժանանան համաներման այն բանից հետո, երբ խախտել են ամերիկյան օրենքները:
Լևիթի խոսքով՝ այդ ներգաղթյալները պետք է վերադառնան իրենց հայրենիք:
Այս առնչությամբ X-ում կատարած գրառման մեջ նա նշել է, որ առաջնորդները պարտավոր են պաշտպանել և առաջ մղել իրենց սեփական ժողովրդի, ոչ թե օտարերկրյա քաղաքացիների շահերը։
«Ահա թե ինչու նախագահ Թրամփն ավելի քան երբևէ հանձնառու է ամերիկյան ինքնիշխանության լիարժեք վերականգնմանը՝ մեր սահմանները անվտանգ պահելով, բոլոր անօրինական օտարերկրացի ներխուժողներին հեռացնելով և վերակառուցելով օրինական ներգաղթի համակարգը», - նշել է նա գրառման մեջ։
Լևիթի խոսքով՝ նախորդ շաբաթ Վաշինգտոնում իրականացված կրակոցները, որոնց հետևանքով Ազգային գվարդիայի մեկ զինվոր զոհվել է, իսկ մյուսը՝ ծանր վիրավորվել, նախկին նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի կողմից Աֆղանստանից ԱՄՆ զորքերի դուրսբերման հետևանքն էր։

Соединенные Штаты депортируют всех, кто противоречит национальным интересам страны - Белый дом
Пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт заявила, что президент США Дональд Трамп защищает границы страны, и в настоящее время нелегального въезда в страну нет. Как сообщает Арменпресс, об этом она заявила во время брифинга, распространенного телеканалом Fox News.
«Мы изучаем тех, кто уже находится внутри страны, и депортируем тех, кто находится там нелегально, а также изучаем визовый режим», — отметила Левитт.
Назвав американские визы «привилегией, а не правом», Левитт подчеркнула, что Госдепартамент имеет право депортировать всех, кто считается противоречащим национальным интересам Соединенных Штатов.
«Америка не может продолжать принимать беженцев, которые впоследствии эксплуатируют систему, в рамках которой они были приняты. Я скажу вам, что это не способствует характеру и целостности нашей страны, когда беженцы приезжают сюда в якобы тяжёлых обстоятельствах, прося убежища и спасаясь от преследований, а затем приезжают в Соединённые Штаты, чтобы злоупотреблять нашей системой и обманывать американских налогоплательщиков», — сказала Левитт.
«После зверств прошлой недели как никогда важно довести до конца операцию президента по массовым депортациям», — сказала она, добавив, что Вашингтон не может позволить миллионам нелегальных иммигрантов, нарушивших законы США, въехать в страну и получить амнистию после того, как они нарушили американские законы. Левитт заявила, что эти иммигранты должны быть возвращены на родину.
В посте на X она сказала, что лидеры несут ответственность за защиту и продвижение интересов своего народа, а не иностранных граждан.
"Вот почему президент Трамп как никогда привержен полному восстановлению американского суверенитета путём обеспечения безопасности наших границ, выдворения всех нелегальных иммигрантов и восстановления нашей легальной иммиграционной системы», — написала она в посте.
Левитт заявила, что стрельба в Вашингтоне на прошлой неделе, в результате которой один военнослужащий Национальной гвардии погиб, а другой получил серьёзные ранения, стала результатом вывода американских войск из Афганистана администрацией бывшего президента Джо Байдена.