Ադրբեջանում գործող ընդդիմադիր կուսակցության նախագահի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը
Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ կուսակցության (ԱԺՃԿ) նախագահ Ալի Քերիմլիի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը։
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է ադրբեջանական Trend-ը:
Սաբաիլի շրջանային դատարանը քննարկել է Ադրբեջանի պետական ​​անվտանգության ծառայության կողմից ձերբակալված Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ կուսակցության նախագահ Ալի Քերիմլիի դեմ ներկայացված միջնորդությունը։
Դատարանը նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրել կալանքը՝ 2 ամիս 15 օր ժամկետով։
Ալի Քերիմլիին մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի  քրեական օրենսգրքի 278.1 հոդվածով (Իշխանությունը բռնի զավթելուն ուղղված գործողություններ, պետության սահմանադրական կարգը բռնի կերպով փոխելը):
Նոյեմբերի 29-ին պետական ​​անվտանգության ծառայությունը խուզարկություն է անցկացրել Քերիմլիի տանը՝ Ռամիզ Մեխտիևի դեմ հարուցված քրեական գործի կապակցությամբ, որը քննվում է պետական ​​անվտանգության ծառայության կողմից։
Սաբայլի շրջանային դատարանը որոշում էր կայացրել Ռամիզ Մեխտիևի դեմ հարուցված քրեական գործի վերաբերյալ։ Որոշման համաձայն՝ դատարանը բավարարել էր հատկապես ծանր հանցագործությունների մեջ մեղադրվող Ռամիզ Մեխտիևի դեմ ներկայացված միջնորդությունը և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է նշանակել չորս ամսվա տնային կալանքը։
Նրան մեղադրանք էր առաջադրվել քրեական օրենսգրքի 278.1 (Պետական ​​իշխանությունը բռնի կերպով զավթելուն ուղղված գործողություններ), 274 (Պետական ​​դավաճանություն) և 193-1.3.2 (Հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքի օրինականացում) հոդվածներով։

В отношении лидера оппозиционной партии Азербайджана в качестве меры пресечения избран арест
В отношении лидера Партии Народного фронта Азербайджана (ПНФА) Али Керимли в качестве меры пресечения избран арест.
Об этом, как передает Арменпресс, сообщает азербайджанский Trend.
Сабаильский районный суд рассмотрел ходатайство Службы государственной безопасности Азербайджана в отношении лидера партии Народного фронта Азербайджана Али Керимли.
Суд избрал ему меру пресечения в виде ареста сроком на 2 месяца и 15 суток.
Али Керимли обвиняется по статье 278.1 Уголовного кодекса Азербайджана (действия, направленные на насильственный захват власти, насильственное изменение конституционного строя государства).
29 ноября Служба государственной безопасности провела обыск в доме Керимли в связи с уголовным делом, возбужденным в отношении Рамиза Мехтиева, которое расследуется Службой государственной безопасности.
Сабаильский районный суд вынес решение по уголовному делу в отношении Рамиза Мехтиева. Согласно решению, суд удовлетворил ходатайство в отношении Рамиза Мехтиева, обвиняемого в совершении особо тяжких преступлений, и избрал меру пресечения в виде домашнего ареста сроком на четыре месяца.
Ему предъявлены обвинения по статьям 278.1 (Действия, направленные на насильственный захват государственной власти), 274 (Государственная измена) и 193-1.3.2 (Легализация имущества, добытого преступным путем) Уголовного кодекса.