Վիլնյուսի օդանավակայանը կրկին դադարեցրել է աշխատանքը
Լիտվայի մայրաքաղաք Վիլնյուսի օդանավակայանը նոյեմբերի 30-ին կրկին դադարեցրել է աշխատանքներն իր օդային տարածքում կասկածելի փուչիկների պատճառով։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Վերջին ամիսներին եվրոպական ավիացիայի աշխատանքները բազմիցս խաթարվել են անօդաչու թռչող սարքերի հայտնաբերման և դրանց ներխուժման պատճառով, մասնավորապես՝ Կոպենհագենում և Բրյուսելում, իսկ Վիլնյուսի օդանավակայանը հոկտեմբերի սկզբից փակվել է առնվազն 10 անգամ:
Լիտվայի իշխանությունները հայտարարել են, որ մաքսանենգներն օդապարիկներով ապօրինի ծխախոտ են տեղափոխում։ Նրանք մեղադրել են Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին նման գործողությունները թույլատրելու մեջ՝ կատարվածը որակելով որպես «հիբրիդային հարձակում»։
Լիտվան այս գործողությունների պատճառով հոկտեմբերին փակել էր բելառուսի հետ երկու սահմանային անցակետերը և բացել դրանք միայն նոյեմբերի վերջին։
Լուկաշենկոն սահմանի փակումը որակել էր «խելահեղ խաբեություն»՝ մեղադրելով Արևմուտքին Բելառուսի և Ռուսաստանի դեմ հիբրիդային պատերազմ վարելու մեջ։

Аэропорт Вильнюса вновь прекратил работу
30 ноября аэропорт Вильнюса, столицы Литвы, вновь закрыл своё воздушное пространство из-за подозрительных воздушных объектов – предположотельно шаров или, зондов. “Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на Reuters.
В последние месяцы работа европейской авиации неоднократно нарушалась из-за обнаружения дронов и их вторжений в воздушное пространство, особенно в Копенгагене и Брюсселе, аэропорт Вильнюса закрывался не менее 10 раз с начала октября.
Власти Литвы заявили, что контрабандисты в воздушных шарах перевозят нелегальные сигареты. Они обвинили президента Беларуси Александра Лукашенко в санкционировании подобных операций, назвав эти инциденты “гибридными атаками”.
В октябре Литва закрыла два пункта пропуска на границе с Беларусью из-за этих действий и открыла их только в конце ноября.
Лукашенко назвал закрытие границы “безумным обманом”, обвинив Запад в ведении гибридной войны против Беларуси и России.