ԱԺ-ն վավերացրեց ՀՀ-ԵՄ ճգնաժամային կառավարման գործողություններին Հայաստանի մասնակցության շրջանակը սահմանող համաձայնագիրը
Ազգային ժողովը վավերացրեց «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև՝ ԵՄ ճգնաժամային կառավարման գործողություններում Հայաստանի մասնակցության շրջանակը սահմանելու մասին» համաձայնագիրը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փաստաթղթի վավերացմանը կողմ քվեարկեց 55 պատգամավոր, 24-ը ձեռնպահ մնաց, դեմ քվեարկողներ չեղան։
Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2025 թվականի հունիսի 30-ին և նախատեսում է սահմանել Հայաստանի մասնակցության ընդհանուր պայմանները ԵՄ ճգնաժամային կառավարման գործողություններին՝ բացառելով յուրաքանչյուր առաքելության համար առանձին ընթացակարգեր իրականացնելու անհրաժեշտությունը։
Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը նշել է, որ փաստաթուղթը հնարավորություն է տալիս առավել արդյունավետ օգտագործել ԵՄ փորձը և գիտելիքները ճգնաժամերի կառավարման ոլորտում։
Կոստանյանի խոսքով՝ Հայաստան–ԵՄ հարաբերություններում անվտանգային ու պաշտպանական համագործակցությունը շարունակաբար ընդլայնվում է։
Կոստանյանը նաև նշել է, որ Հայաստանը ցանկանում է ոչ միայն անվտանգության սպառող լինել, այլև մասնակցություն ունենալ Եվրամիության անվտանգային միջոցառումներին։

Парламент Армении ратифицировал соглашение, определяющее рамки участия Армении в действиях кризисного управления РА-ЕС
Национальное Собрание Армении ратифицировало Соглашение “Между Республикой Армения и Европейским Союзом об определении рамок участия Армении в операциях ЕС по управлению кризисами”.
Как сообщает “Арменпресс”, 55 депутатов проголосовали за ратификацию документа, 24 воздержались, голосов “против” не было.
Соглашение было подписано 30 июня 2025 года и предусматривает установление общих условий участия Армении в операциях ЕС по управлению кризисами, исключая необходимость внедрения отдельных процедур для каждой миссии.
Заместитель министра иностранных дел Ваан Костанян отметил, что документ предоставляет возможность более эффективно использовать опыт и знания ЕС в сфере управления кризисами.
По словам Костаняна, сотрудничество в сфере безопасности и обороны в отношениях Армения-ЕС постоянно расширяется.
Костян также отметил, что Армения стремится быть не только пользователем безопасности, но и участвовать в деятельности ЕС в сфере безопасности.